Stallion Stampede 5K

Age Group Results

May 02, 2015


Results By Run Wild Sports Timing. Inc. (results questions? gmulvihill@aol.com)


5K Run Men: Top Finishers 0- 0 19-29 30-39 40-49 50-98
5K Run Women: Top Finishers 0- 0 30-39 40-49 50-98
1st Grade Men: 1-99
1st Grade Women: 1-99
2nd Grade Men: 1-99
2nd Grade Women: 1-99
3rd Grade Men: 1-99
3rd Grade Women: 1-99
4th Grade Men: 1-99
4th Grade Women: 1-99
5th Grade Men: 1-99
5th Grade Women: 1-99
High School Men: 1-99
High School Women: 1-99
K Men: 1-99
K Women: 1-99
unknown Men:
unknown Women:
Middle School Men: 1-99
Middle School Women: 1-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Karen Weber 1114 40 5   23:59.8 24:02.9 7:44/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Quanxin Xia Sugar Land TX 1124 35 1   18:37.3 18:37.3 6:00/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Ina Johnson 1047 0 21   29:44.0 29:51.1 9:35/M
2 Kelley Friedman 1040 0 32 3:07.6 32:51.7 32:59.4 10:36/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Nick Johnson 1048 0 19   29:29.1 29:36.7 9:31/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Salvador Trevino 1110 29 10   27:07.0 27:15.7 8:45/M
2 Zach Baxter 1007 23 22 2:38.8 29:45.8 29:50.1 9:36/M
3 Ryan Turner 1156 24 23 2:40.0 29:47.1 29:54.5 9:36/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Williams 1121 38 7   24:51.2 25:02.6 8:01/M
2 Anne Geraci 1043 36 18 4:32.0 29:23.2 29:31.2 9:29/M
3 Brenda Merkelz 1148 36 27 6:22.9 31:14.2 31:18.6 10:05/M
4 Sarah Vasquez 1112 36 28 6:23.3 31:14.5 31:25.6 10:05/M
5 Kaylene Ready 1153 33 33 8:13.1 33:04.4 33:19.7 10:40/M
6 Rachel Shank 1141 34 41 9:47.3 34:38.5 34:52.3 11:10/M
7 Alexandra Perry 1088 36 48 12:49.4 37:40.6 37:45.6 12:09/M
8 Reshma Kulkarni 1058 36 50 13:24.6 38:15.8 38:28.9 12:20/M
9 Annie Wu 1123 33 51 13:42.1 38:33.3 38:41.4 12:26/M
10 Michel Bullard 1022 32 52 13:49.7 38:40.9 38:54.0 12:28/M
11 Cindy Quarles 1093 39 54 14:17.6 39:08.8 39:15.6 12:37/M
12 Zeynep Bildaci 1011 35 62 17:44.5 42:35.8 42:35.8 13:44/M
13 Leily Abidi 1001 37 67 19:54.0 44:45.2 44:49.1 14:26/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 David Harvey III Sugar Land TX 1136 36 2   19:00.5 19:03.8 6:08/M
2 Zachary Hensley 1045 32 3 0:40.0 19:40.6 19:43.6 6:21/M
3 Matt Young 1128 37 4 4:48.1 23:48.7 23:52.9 7:41/M
4 Brandon Ready 1154 36 34 14:04.6 33:05.2 33:20.1 10:40/M
5 Garth Blackburn 1015 37 36 14:24.7 33:25.2 33:30.8 10:47/M
6 Vibeesh Bose 1016 37 38 14:52.4 33:52.9 34:06.9 10:55/M
7 Jingsong Yuan 1129 38 44 17:16.3 36:16.9 36:23.1 11:42/M
8 Marcelino Salermo 1150 32 47 18:38.5 37:39.0 37:50.4 12:09/M
9 Jacob Bullard 1021 34 65 24:53.8 43:54.4 44:07.6 14:10/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Patty Kulow 1062 41 9   25:29.7 25:33.1 8:13/M
2 Hyon Yim 1127 40 13 2:53.5 28:23.2 28:30.1 9:09/M
3 Stacy Barnwell 1006 40 14 2:55.2 28:25.0 28:30.0 9:10/M
4 Leanna Foster 1144 42 15 3:12.2 28:41.9 28:54.0 9:15/M
5 Angela Grubbs 1135 43 35 7:51.5 33:21.2 33:31.0 10:45/M
6 Christina Koenig 1056 41 46 11:23.0 36:52.8 37:12.9 11:54/M
7 Swapna Ramani 1095 42 49 12:26.1 37:55.9 38:09.5 12:14/M
8 Susan Councill 1031 44 57 15:10.0 40:39.7 41:00.7 13:07/M
9 Mendi Weinstein 1118 47 64 17:15.9 42:45.7 43:13.2 13:47/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Kulow 1061 43 6   24:15.3 24:18.8 7:49/M
2 Giby Joseph 1052 44 11 2:54.6 27:10.0 27:14.9 8:46/M
3 Chris Foss 1037 42 12 4:07.8 28:23.2 28:33.7 9:09/M
4 Travis Stroyick 1145 42 16 4:39.2 28:54.6 28:54.6 9:19/M
5 Jake Pringle 1091 40 17 4:42.1 28:57.5 29:13.5 9:20/M
6 Safian Atan Richmond TX 1004 40 24 6:03.3 30:18.7 30:23.0 9:46/M
7 Jim Arrajj 1002 41 26 6:50.2 31:05.5 31:17.6 10:02/M
8 Rich Christie 1029 49 29 7:16.3 31:31.6 31:43.3 10:10/M
9 Bobby McGoldrick 1075 48 30 7:19.8 31:35.2 31:45.2 10:11/M
10 Matthew Koenig 1057 41 37 9:10.3 33:25.7 33:48.9 10:47/M
11 Jorge Bejar 1009 44 40 9:57.6 34:13.0 34:22.1 11:02/M
12 Erik Shank 1142 40 42 10:23.3 34:38.7 34:53.0 11:10/M
13 Paul Martin Sugar Land TEXAS 1073 43 43 10:32.7 34:48.1 34:59.8 11:14/M
14 Toby Weber 1115 40 45 12:31.6 36:46.9 36:54.1 11:52/M
15 Michael Mai 1069 48 58 17:00.2 41:15.5 41:24.0 13:18/M
16 Justin Joseph 1050 43 59 17:05.9 41:21.2 41:26.3 13:20/M
17 Anselm Peries 1084 42 60 17:14.0 41:29.3 41:44.3 13:23/M
18 Brian Mitchell 1077 41 61 17:50.6 42:05.9 42:17.4 13:35/M
19 Dana Weinstein 1116 47 63 18:20.8 42:36.1 43:10.2 13:45/M
20 Chris Henry 1138 42 66 20:09.5 44:24.9 44:39.2 14:19/M
Top

Female 50 +

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kathy Carpenter Sugar Land TEXAS 1025 56 20   29:29.3 29:33.9 9:31/M
2 Christy Blackburn 1012 53 31 2:37.5 32:06.9 32:12.6 10:21/M
3 Lesli Fridge 1039 51 39 4:32.0 34:01.3 34:08.0 10:58/M
4 Betty Reeves 1096 52 56 9:58.4 39:27.8 39:40.0 12:44/M
Top

Male 50 +

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 George Lewis Sugar Land TX 1065 52 8   25:28.5 25:28.5 8:13/M
2 Steven Titch 1109 56 25 5:14.3 30:42.9 30:42.9 9:54/M
3 Kieth Bourgeois 1017 51 53 13:31.3 38:59.9 39:13.5 12:35/M
4 Brent Carpenter Sugar Land TEXAS 1024 55 55 13:45.7 39:14.3 39:14.3 12:39/M
DNF Marc Sherman 1105 51 1      
 

1st Grade

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Natalie Morolez 1081 6 1   37:04.2 37:07.4 11:57/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kane Quarles 1094 6 2   39:07.5 39:11.9 12:37/M
2 Colin Mitchell 1078 7 3 2:59.4 42:06.9 42:17.1 13:35/M
 

2nd Grade

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Addison Blackburn 1013 8 2   32:04.1 32:05.9 10:21/M
2 Bailey Blackburn 1014 8 5 1:20.8 33:25.0 33:27.7 10:47/M
3 Emma Martin 1072 8 9 10:45.0 42:49.2 42:49.2 13:49/M
4 Madison Hug 1046 8 10 12:42.4 44:46.5 44:46.5 14:26/M
5 Emma Azizi 1005 7 11 12:48.7 44:52.9 44:52.9 14:28/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kai Whitman 1119 8 1   31:06.0 31:06.0 10:02/M
2 Nianjin Yang 1125 8 3 1:28.3 32:34.3 32:34.3 10:30/M
3 Kyle Liu 1066 8 4 1:31.4 32:37.4 32:37.4 10:31/M
4 Chase Jones 1146 8 6 2:29.6 33:35.6 33:35.6 10:50/M
5 Tony Yuan 1130 7 7 5:10.3 36:16.3 36:19.3 11:42/M
6 Matt Bourgeois 1018 8 8 10:13.3 41:19.4 41:19.4 13:20/M
 

3rd Grade

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Maya Merkelz 1147 9 9   30:27.6 30:27.6 9:49/M
2 Kathryn Weinstein 1117 9 11 12:16.1 42:43.8 43:08.4 13:47/M
3 Charlotte O'Callaghan 1082 8 12 12:27.9 42:55.6 43:05.2 13:51/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Mateo Espinosa 1035 8 1   25:23.4 25:23.4 8:11/M
2 Wyatt Collins 1030 9 2 0:18.9 25:42.3 25:42.6 8:17/M
3 Jee Joseph 1053 9 3 1:53.4 27:16.8 27:16.8 8:48/M
4 Andrew Weber 1113 10 4 1:53.7 27:17.2 27:17.2 8:48/M
5 Aidan Foss 1036 9 5 2:48.8 28:12.2 28:18.1 9:06/M
6 Dylan Christie 1028 9 6 3:09.5 28:33.0 28:39.5 9:13/M
7 Jordan Turner 1111 9 7 4:23.9 29:47.4 29:51.8 9:36/M
8 Harith Safian 1099 9 8 4:47.8 30:11.2 30:11.2 9:44/M
9 Berkay Bildaci 1010 8 10 16:47.2 42:10.7 42:10.7 13:36/M
 

4th Grade

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Maggie Lowry 1067 10 1   23:49.5 23:49.5 7:41/M
2 Anna Williams 1120 9 3 0:58.6 24:48.2 24:56.4 8:00/M
3 Ellie Pringle 1090 10 8 5:00.2 28:49.8 29:03.5 9:18/M
4 Lily Arrajj 1003 10 9 7:16.0 31:05.5 31:14.7 10:02/M
5 Brianna Bejar 1008 10 12 8:55.2 32:44.7 32:50.5 10:34/M
6 Emarie Schweikhardt 1102 10 13 11:49.8 35:39.3 35:39.3 11:30/M
7 Zoe Councill 1033 9 16 17:04.0 40:53.5 40:54.2 13:11/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Kulow 1060 9 2   24:13.1 24:14.1 7:49/M
2 Drew Peries 1086 10 4 1:10.8 25:24.0 25:24.1 8:12/M
3 Ruojin Yang 1126 9 5 4:03.0 28:16.2 28:16.2 9:07/M
4 Jackson Mitchell 1079 10 6 4:09.8 28:22.9 28:22.9 9:09/M
5 Jacob Klein 1055 10 7 4:22.4 28:35.6 28:35.6 9:13/M
6 Leo Luo 1068 10 10 7:47.6 32:00.7 32:00.7 10:19/M
7 Nishil Gandhi 1143 10 11 8:25.0 32:38.1 32:44.6 10:32/M
8 Yasir Akhter 1151 10 14 13:00.2 37:13.3 37:13.6 12:00/M
9 Joshua Joseph 1049 9 15 13:11.5 37:24.7 37:24.7 12:04/M
10 Walker Henry 1140 10 17 20:08.8 44:21.9 44:33.1 14:18/M
 

5th Grade

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Maddox Crane 1155 11 9   31:08.4 31:09.2 10:03/M
2 Abigail Dewese 1157 8 10 1:40.3 32:48.8 32:48.8 10:35/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Nishil Shah 1104 11 1   22:45.3 22:45.3 7:20/M
2 Zane Councill 1032 11 2 0:26.1 23:11.4 23:12.4 7:29/M
3 Weston Hawryluk 1137 10 3 0:39.9 23:25.2 23:25.9 7:33/M
4 Devin Foss 1038 10 4 2:53.2 25:38.5 25:38.5 8:16/M
5 Grayson Singleton 1108 11 5 5:44.0 28:29.3 28:29.3 9:11/M
6 Glen Martin 1071 11 6 7:41.8 30:27.1 30:27.7 9:49/M
7 Eros Deciga 1149 11 7 7:47.8 30:33.2 30:33.5 9:51/M
8 Cason Green 1134 11 8 8:07.5 30:52.8 30:52.8 9:57/M
9 Ryan Riepel 1098 11 11 14:20.2 37:05.5 37:06.2 11:58/M
10 Harrison Golden 1133 11 12 14:53.6 37:39.0 37:39.0 12:09/M
11 Roman Perry 1089 10 13 14:56.8 37:42.2 37:42.2 12:10/M
 

High School

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Alyssa Riepel 1097 16 1   27:13.0 27:18.8 8:47/M
2 Madison Carleton 1023 14 3 6:11.6 33:24.7 33:29.9 10:46/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Benjamin Lee 1064 15 2   28:57.8 29:05.6 9:20/M
2 Christian Henry 1139 15 4 8:53.6 37:51.5 37:51.5 12:13/M
 

K

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sophia Joseph 1051 6 2   41:22.6 41:23.8 13:21/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Ian Espinosa 1034 6 1   25:50.6 25:50.6 8:20/M
 

Middle School

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kate Kulow 1059 12 3   24:08.4 24:08.9 7:47/M
2 Richa Gadre 1042 13 5 7:21.6 31:30.1 31:31.2 10:10/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Grant Schweikhardt 1103 12 1   21:23.5 21:23.5 6:54/M
2 Jake Lamke 1063 11 2 0:40.0 22:03.6 22:03.6 7:07/M
3 Matthew McGoldrick 1076 12 4 2:51.2 24:14.7 24:14.7 7:49/M
4 Nathan Mai 1070 13 6 15:44.8 37:08.4 37:13.4 11:59/M
5 Darin Peries 1085 12 7 15:56.4 37:20.0 37:20.0 12:03/M