Sylvan Beach Triathlon

Age Group Results

June 13, 2010


Results By Run Wild Sports Timing (www.runwildsports.com)

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-98 99-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-98 99-99

Triathlon Age Group

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

7

Diann Sweeney

44

1

16:09.5

 

1

1:15.9

 

1

46:08.6

 

1

0:54.8

 

1

35:02.6

 

 

1:39:31.5

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

1

Dean King

37

1

13:47.6

 

1

0:46.1

 

1

42:59.7

 

1

0:37.3

 

1

29:15.3

 

 

1:27:26.1

 
Top

Overall Female Master Winners

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

20

Carlye Graydon

40

1

19:18.1

 

1

1:10.2

 

1

50:13.2

 

1

0:49.1

 

1

35:57.7

 

 

1:47:28.4

 
Top

Overall Male Master Winners

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

6

Tom Stus

43

1

13:50.9

 

1

0:59.4

 

1

47:24.2

 

1

0:35.2

 

1

34:10.3

 

 

1:37:00.1

 
Top

Male 15 to 19

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

14

Nick Wendes

19

2

17:54.9

 

1

0:56.7

 

1

48:52.5

 

2

0:51.6

 

2

34:24.5

 

 

1:43:00.3

2

40

Matt Haynes

18

3

19:04.6

 

3

1:55.9

 

2

54:22.9

 

4

1:24.1

 

3

38:24.4

 

12:11.7

1:55:12.0

3

48

Jonathan Jones

18

5

25:31.1

 

2

1:44.2

 

3

56:48.7

 

5

2:05.8

 

1

33:11.0

 

16:20.5

1:59:20.8

4

71

Taylor Holt

18

1

17:08.2

 

5

2:31.4

 

4

58:47.3

 

3

1:15.5

 

4

46:16.7

 

22:59.0

2:05:59.3

5

113

Evan Christopherson

15

4

22:33.2

 

4

2:25.7

 

5

1:04:08.9

 

1

0:46.7

 

6

48:13.8

 

35:08.2

2:18:08.5

6

171

Mark Bustamante

19

 

 

 

6

46:43.8

 

6

1:09:10.8

 

6

4:55.3

 

5

46:30.5

 

1:04:20.1

2:47:20.4

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

136

Brittany Ayers

24

1

18:14.2

 

1

2:06.0

 

2

1:07:55.4

 

2

1:51.3

 

2

54:09.1

 

 

2:24:16.1

2

145

Violetta Krol

20

 

 

 

2

28:17.3

 

1

1:06:57.6

 

3

2:24.8

 

1

50:05.5

 

3:29.2

2:27:45.3

3

175

Dolores Colocho

23

 

 

 

3

34:03.6

 

3

1:16:26.2

 

1

1:21.2

 

3

1:04:10.2

 

31:45.2

2:56:01.3

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

15

Zachary Kreifels

21

2

18:28.5

 

1

0:51.5

 

1

47:50.0

 

1

0:38.6

 

2

35:52.1

 

 

1:43:40.8

2

36

Evan Haedicke

24

4

20:50.0

 

3

1:53.8

 

2

54:53.3

 

3

1:40.4

 

1

33:36.0

 

9:12.8

1:52:53.6

3

51

Michael Mansfield

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

2:00:03.0

 

16:22.2

2:00:03.0

4

68

John Vogelgsang

20

1

15:16.9

 

2

1:36.1

 

3

1:00:49.3

 

6

2:40.8

 

4

44:34.4

 

21:16.8

2:04:57.6

5

114

Denny Lehman

21

5

25:49.6

 

4

2:52.7

 

4

1:03:45.5

 

4

2:04.8

 

3

43:40.2

 

34:32.0

2:18:12.8

6

128

Francis Spaulding

24

3

20:35.4

 

5

3:03.0

 

6

1:07:45.1

 

5

2:21.8

 

5

47:16.3

 

37:20.9

2:21:01.7

7

167

Sean Wayne Mahan

23

 

 

 

6

36:23.5

 

5

1:06:01.8

 

2

1:40.0

 

6

57:57.6

 

58:22.2

2:42:03.0

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

9

Shannon Parker

27

1

14:32.4

 

1

0:49.3

 

1

52:40.7

 

2

0:38.8

 

1

31:39.9

 

 

1:40:21.1

2

58

Heather Carlson

28

3

18:48.5

 

2

1:19.4

 

2

58:58.7

 

3

0:50.6

 

3

42:26.4

 

22:02.6

2:02:23.7

3

84

Sarah Castro

25

4

18:56.8

 

3

1:26.0

 

7

1:03:40.7

 

5

1:09.9

 

4

42:45.5

 

27:37.9

2:07:59.1

4

104

Erica Nyman

25

5

21:01.9

 

7

2:54.9

 

3

1:00:53.8

 

11

1:57.2

 

5

48:45.8

 

35:12.4

2:15:33.6

5

111

Laura O'Connor

29

 

 

 

8

26:27.8

 

8

1:07:06.9

 

10

1:52.3

 

2

42:09.6

 

37:15.5

2:17:36.7

6

121

Angelica Robles

28

7

22:46.4

 

5

1:59.5

 

5

1:02:59.3

 

4

0:58.4

 

8

51:18.0

 

39:40.4

2:20:01.6

7

129

Kathryn Mitchell

26

2

18:40.4

 

6

2:45.4

 

4

1:02:02.9

 

12

2:22.4

 

10

55:12.2

 

40:42.3

2:21:03.4

8

150

Amanda Roby

28

6

22:30.2

 

4

1:52.5

 

6

1:03:33.8

 

6

1:12.9

 

11

1:01:24.3

 

50:12.7

2:30:33.9

9

157

Binaifer Kadwa

29

 

 

 

9

28:56.7

 

9

1:09:58.9

 

13

2:51.3

 

7

50:58.1

 

52:23.9

2:32:45.0

10

160

Annie Lewis

27

 

 

 

10

30:56.5

 

12

1:12:45.2

 

8

1:17.6

 

6

49:01.9

 

53:40.2

2:34:01.3

11

164

Paola Brown

27

 

 

 

12

31:10.3

 

10

1:12:33.1

 

9

1:23.3

 

9

55:05.5

 

59:51.1

2:40:12.2

12

172

Kim Barney

25

 

 

 

11

31:08.3

 

11

1:12:34.8

 

7

1:13.0

 

12

1:02:31.9

 

1:07:06.8

2:47:28.0

DNF

DNF

Christine Garza

25

 

 

 

13

46:06.2

 

13

1:31:05.8

 

1

0:00.0

 

 

 

 

98:19:38.8

 

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

2

Bradley Pigage

26

1

13:49.8

 

1

0:41.4

 

1

42:57.4

 

2

0:33.4

 

1

30:40.4

 

 

1:28:42.5

2

4

Stephen Milford

25

2

14:50.9

 

2

1:02.2

 

2

44:20.3

 

1

0:33.2

 

2

31:31.4

 

3:35.6

1:32:18.1

3

26

Jeff Geloneck

28

5

18:39.1

 

4

1:21.3

 

4

52:15.4

 

3

0:37.7

 

3

36:01.7

 

20:12.8

1:48:55.3

4

32

Michael Bernatovich

26

6

20:30.5

 

3

1:10.3

 

3

50:28.4

 

4

0:47.5

 

4

37:54.5

 

22:08.8

1:50:51.3*

5

56

Tyler Smith

26

3

16:58.3

 

5

1:25.1

 

8

58:53.0

 

9

1:42.6

 

7

42:46.9

 

33:03.6

2:01:46.1

6

65

Edward Raudez

29

8

22:01.3

 

6

1:37.9

 

7

56:57.6

 

5

0:51.4

 

8

43:08.0

 

35:53.8

2:04:36.3

7

76

Cory Valentine

28

11

27:07.3

 

8

2:26.6

 

5

53:49.6

 

7

1:10.0

 

6

42:32.4

 

38:23.4

2:07:05.9

8

87

Thor Gudmundsson

28

9

22:04.7

 

12

4:01.0

 

10

1:00:14.6

 

8

1:22.6

 

5

41:36.0

 

40:36.6

2:09:19.1

9

90

Clif Wigington

28

4

18:37.2

 

7

2:08.9

 

6

54:14.7

 

10

1:49.2

 

10

53:40.0

 

41:47.6

2:10:30.1

10

131

Dwain Gilbert

27

7

21:06.3

 

11

3:22.0

 

12

1:01:22.8

 

11

2:05.1

 

11

53:40.0

 

52:53.8

2:21:36.3

11

132

Andrew Brown

25

10

25:56.3

 

9

2:42.1

 

9

59:40.5

 

6

0:53.9

 

9

52:37.7

 

53:08.1

2:21:50.6

12

153

David Simon

29

12

28:02.7

 

10

2:52.1

 

11

1:01:01.0

 

13

2:19.0

 

12

56:56.0

 

1:02:28.4

2:31:10.9

13

179

Kory Cureton

25

13

28:43.3

 

13

4:24.8

 

13

1:16:11.4

 

12

2:16.0

 

13

1:22:23.3

 

1:45:16.3

3:13:58.8

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

33

Melanie Yarzy

34

3

18:07.6

 

2

1:23.3

 

2

51:21.9

 

3

0:45.7

 

3

39:14.5

 

 

1:50:53.0

2

37

Katy Stibrich

32

2

16:28.8

 

3

1:29.3

 

3

56:04.5

 

4

0:57.8

 

2

38:22.7

 

2:30.2

1:53:23.2

3

43

Lisa Fletcher

32

5

19:03.6

 

4

1:32.1

 

5

58:11.2

 

8

1:51.7

 

1

36:56.6

 

6:42.3

1:57:35.3

4

61

Suzanne Borrett

31

1

13:25.4

 

1

1:03.7

 

1

50:16.5

 

1

0:36.4

 

12

57:23.8

 

11:52.8

2:02:45.9

5

70

Irene Pena

32

10

22:55.9

 

5

2:01.6

 

4

58:02.7

 

5

1:20.7

 

4

41:02.4

 

14:30.3

2:05:23.3

6

95

Melisa Landry

32

7

21:12.8

 

6

2:12.0

 

10

1:03:49.9

 

11

2:01.0

 

6

42:13.7

 

20:36.4

2:11:29.5

7

98

Amy Christoff

30

6

21:10.5

 

8

2:41.7

 

9

1:03:40.8

 

2

0:40.5

 

7

44:42.9

 

22:03.5

2:12:56.5

8

102

Alison Dunn

30

 

 

 

13

29:56.3

 

6

59:49.3

 

12

2:03.9

 

5

41:53.7

 

22:50.2

2:13:43.2

9

103

Lisa Rogers

30

9

22:31.1

 

7

2:25.3

 

7

1:01:55.5

 

6

1:23.8

 

8

47:00.6

 

24:23.4

2:15:16.4

10

125

Hsin Lin

30

4

18:22.8

 

10

4:10.6

 

12

1:06:18.1

 

14

3:57.3

 

9

47:43.3

 

29:39.1

2:20:32.2

11

137

Valarie Herbst

30

 

 

 

12

27:36.6

 

11

1:05:00.2

 

10

2:00.0

 

10

50:13.2

 

33:57.0

2:24:50.1

12

148

Lisa Parris

33

8

21:41.8

 

9

2:55.8

 

13

1:06:40.9

 

7

1:34.0

 

11

55:37.7

 

37:37.3

2:28:30.4

13

161

Kelly Ryan

32

 

 

 

11

27:25.5

 

8

1:03:06.3

 

9

1:53.1

 

13

1:01:49.6

 

43:21.5

2:34:14.6

14

176

Heather Yards

30

 

 

 

14

34:46.1

 

14

1:20:29.9

 

13

2:50.3

 

14

1:01:52.1

 

1:09:05.4

2:59:58.5

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

3

Ryan Lindsay

31

4

16:34.3

 

3

1:05.2

 

1

43:03.3

 

6

0:48.3

 

1

28:36.6

 

 

1:30:07.9

2

5

Eric Von Dolen

30

1

13:36.3

 

4

1:06.0

 

2

45:12.5

 

1

0:30.7

 

2

32:39.7

 

2:57.4

1:33:05.3

3

12

Michael Tarabay

34

5

17:11.9

 

1

0:53.7

 

4

48:12.3

 

2

0:35.8

 

3

35:11.8

 

11:57.7

1:42:05.6

4

16

Jeffrey Feldman

34

7

17:59.0

 

2

1:04.9

 

3

47:46.3

 

5

0:48.2

 

4

36:52.3

 

14:22.9

1:44:30.8

5

19

Jon English

32

2

16:25.6

 

5

1:11.5

 

7

49:53.1

 

4

0:46.8

 

6

38:49.6

 

16:58.8

1:47:06.7

6

21

Josh Sternbert

32

6

17:11.9

 

6

1:19.4

 

6

49:15.2

 

7

0:49.9

 

7

39:09.8

 

17:38.4

1:47:46.3

7

34

Thomas Sanchez

31

3

16:27.0

 

14

2:15.6

 

10

53:44.9

 

3

0:45.2

 

5

38:06.5

 

21:11.4

1:51:19.3

8

38

Matthew Richards

31

8

18:01.8

 

9

1:45.5

 

8

52:27.4

 

12

1:22.8

 

10

40:54.7

 

24:24.5

1:54:32.4

9

42

Christopher Coyle

33

12

21:28.6

 

8

1:35.7

 

9

52:55.0

 

11

1:14.8

 

8

39:51.1

 

26:57.4

1:57:05.3

10

52

Jonathan Cimo

34

11

21:18.0

 

10

1:51.3

 

11

53:50.7

 

9

0:59.3

 

12

42:07.7

 

29:59.2

2:00:07.1

11

62

Adrian Snell

32

13

21:30.3

 

7

1:32.8

 

5

48:58.1

 

18

1:34.7

 

19

49:15.3

 

32:43.4

2:02:51.3

12

66

Ben Andrews

32

9

19:41.5

 

12

2:09.1

 

13

54:59.9

 

10

0:59.7

 

14

46:50.3

 

34:32.7

2:04:40.6

13

73

Alan Thompson

32

17

25:21.0

 

16

2:38.9

 

14

55:34.9

 

14

1:28.7

 

11

41:17.6

 

36:13.3

2:06:21.2

14

77

Kyle Crowell

31

10

21:08.8

 

11

2:03.2

 

12

53:53.0

 

15

1:30.2

 

17

48:43.9

 

37:11.3

2:07:19.2

15

92

John Fermo

34

19

29:04.6

 

18

3:34.3

 

15

56:20.8

 

20

2:22.6

 

9

39:54.5

 

41:09.0

2:11:16.9

16

107

Justin Gaither

34

14

22:06.8

 

17

2:57.3

 

16

59:54.4

 

13

1:26.2

 

20

49:50.3

 

46:07.2

2:16:15.1

17

112

Dustin Kieschnick

30

15

24:15.8

 

13

2:10.6

 

17

1:00:58.1

 

16

1:32.3

 

18

49:03.3

 

47:52.3

2:18:00.2

18

135

Richard Abbott

30

16

25:02.2

 

19

3:34.5

 

19

1:05:01.1

 

21

2:42.0

 

16

47:42.7

 

53:54.7

2:24:02.6

19

143

Travis Ziebro

31

 

 

 

20

36:47.3

 

18

1:03:28.8

 

19

1:36.5

 

13

44:52.1

 

56:36.9

2:26:44.8

20

170

William Fermo

33

 

 

 

21

40:36.0

 

21

1:15:52.6

 

8

0:58.9

 

15

47:00.0

 

1:14:19.7

2:44:27.6

21

178

Mark Anton

32

18

28:31.7

 

15

2:35.5

 

20

1:08:09.2

 

17

1:33.7

 

21

1:25:19.5

 

1:36:01.8

3:06:09.7

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

25

Mandy Jellerichs

36

1

17:14.5

 

2

1:39.6

 

1

51:46.3

 

2

1:00.6

 

1

36:37.8

 

 

1:48:18.9

2

64

Tricia Sibley

37

3

21:17.2

 

3

1:45.9

 

4

58:20.8

 

4

1:23.9

 

2

41:41.5

 

16:10.4

2:04:29.4

3

78

Demi Wilkes

36

2

19:25.0

 

1

1:28.4

 

3

56:07.7

 

3

1:23.5

 

4

48:58.0

 

19:03.8

2:07:22.7

4

85

Ingrid Hillhouse

38

 

 

 

6

29:38.7

 

2

54:16.6

 

1

0:57.3

 

3

43:14.0

 

19:47.7

2:08:06.7

5

139

Amber Bartosh

38

4

21:34.0

 

5

3:21.9

 

5

1:04:13.1

 

6

2:32.9

 

6

53:31.0

 

36:54.1

2:25:13.0

6

152

Jennifer Slaughter

38

5

30:34.0

 

4

1:51.9

 

6

1:07:03.6

 

5

1:37.5

 

5

49:42.8

 

42:30.9

2:30:49.9

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

10

Jeffery Warner

39

6

19:05.2

 

1

0:53.1

 

3

47:21.7

 

2

0:44.6

 

3

33:30.6

 

 

1:41:35.3

2

11

Michael Collins

38

7

20:00.1

 

6

1:42.3

 

1

45:56.5

 

1

0:43.7

 

2

33:26.8

 

0:14.3

1:41:49.6

3

17

James Yarzy

35

1

16:04.5

 

4

1:20.6

 

2

47:17.8

 

6

0:56.3

 

6

39:05.3

 

3:09.2

1:44:44.5

4

18

John Craft

35

2

16:42.9

 

2

0:55.9

 

6

51:38.9

 

3

0:45.6

 

5

36:49.7

 

5:17.9

1:46:53.2

5

41

Chris Hamblin

38

13

22:00.4

 

5

1:37.2

 

5

50:59.0

 

4

0:54.9

 

8

41:04.0

 

15:00.3

1:56:35.6

6

45

Adam Thorn

37

12

21:25.5

 

19

2:57.6

 

7

52:49.2

 

18

1:52.6

 

7

39:17.9

 

16:47.6

1:58:22.9

7

46

Greg Witherow

38

11

21:00.1

 

7

1:51.6

 

4

47:56.1

 

14

1:40.3

 

13

46:04.7

 

16:57.6

1:58:32.9

8

47

Steve Schermerhorn

36

19

25:04.7

 

10

2:14.6

 

13

58:24.2

 

7

1:05.2

 

1

31:56.1

 

17:09.6

1:58:44.9

9

49

Michael Miller

37

15

24:14.7

 

17

2:39.6

 

11

56:08.7

 

15

1:45.5

 

4

34:35.4

 

17:48.7

1:59:24.0

10

50

Joshua Scott

36

4

17:13.0

 

3

1:04.6

 

10

55:35.2

 

5

0:55.0

 

11

44:48.4

 

18:01.0

1:59:36.3

11

82

Byron Oujesky

36

3

17:04.2

 

9

1:58.9

 

12

57:05.3

 

16

1:46.9

 

16

49:45.7

 

26:05.8

2:07:41.1

12

89

David Robertson

35

17

24:43.9

 

14

2:28.7

 

8

54:55.1

 

8

1:17.5

 

14

47:02.6

 

28:52.7

2:10:28.0

13

99

Jacques Landry

37

9

20:16.6

 

21

3:18.9

 

22

1:04:28.6

 

23

2:53.0

 

10

42:25.3

 

31:47.2

2:13:22.5

14

101

Brent Korb

38

5

18:54.0

 

11

2:16.0

 

9

55:19.5

 

12

1:34.2

 

19

55:37.9

 

32:06.4

2:13:41.7

15

109

Matthew Shaver

35

23

32:12.6

 

20

2:58.6

 

14

58:54.0

 

13

1:37.3

 

9

41:21.0

 

35:28.3

2:17:03.6

16

115

Jimmy Rodriguez

36

20

28:05.9

 

8

1:54.0

 

17

1:00:29.5

 

21

2:15.2

 

12

45:40.4

 

36:49.8

2:18:25.1

17

122

Peter Tham

39

10

20:54.1

 

16

2:31.6

 

19

1:02:13.8

 

10

1:29.4

 

18

53:01.8

 

38:35.4

2:20:10.7

18

126

Chris Peterson

38

14

23:58.0

 

18

2:54.4

 

21

1:03:01.1

 

11

1:31.1

 

15

49:29.0

 

39:18.4

2:20:53.7

19

141

Carlton Cousins

36

16

24:34.6

 

23

3:22.8

 

23

1:04:48.0

 

19

2:00.0

 

17

51:11.3

 

44:21.5

2:25:56.8

20

144

Frank Piazza

37

8

20:00.9

 

13

2:26.8

 

20

1:02:48.4

 

22

2:23.9

 

21

59:43.8

 

45:48.6

2:27:23.9

21

147

Robert Poston

39

22

29:00.0

 

12

2:23.8

 

15

59:35.3

 

9

1:18.4

 

20

55:49.7

 

46:32.0

2:28:07.3

22

163

Johel Bedoya

37

21

28:14.5

 

15

2:30.3

 

16

1:00:14.3

 

20

2:03.6

 

22

1:03:48.4

 

55:15.9

2:36:51.2

23

165

Bj Powers

35

18

24:51.4

 

22

3:20.7

 

18

1:00:53.9

 

17

1:48.8

 

23

1:10:19.3

 

59:38.9

2:41:14.2

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

44

Melanie Sun

40

 

 

 

4

24:14.1

 

1

53:47.9

 

1

0:49.1

 

1

39:00.9

 

 

1:57:52.1

2

80

Carolyn Barron

41

3

21:26.4

 

1

1:10.2

 

3

58:06.6

 

 

 

 

4

46:50.3

 

9:41.4

2:07:33.5

3

81

Jan Miller

43

1

18:02.3

 

2

1:45.0

 

2

58:02.1

 

5

1:42.0

 

5

48:02.8

 

9:42.2

2:07:34.3

4

96

Angela Worrell

40

2

20:36.2

 

3

2:17.3

 

7

1:04:48.6

 

4

1:31.0

 

2

42:36.7

 

13:57.8

2:11:49.9

5

110

Lauren Pieper

42

 

 

 

7

31:42.4

 

4

58:27.6

 

3

1:24.0

 

3

45:56.5

 

19:38.5

2:17:30.6

6

130

Maria Lea De Jesus

44

 

 

 

6

29:40.4

 

5

1:01:10.0

 

6

1:49.0

 

6

48:47.3

 

23:34.7

2:21:26.8

7

146

Belinda Bracht

43

 

 

 

5

29:22.3

 

6

1:01:50.0

 

2

1:22.6

 

7

55:23.8

 

30:06.5

2:27:58.7

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

28

Todd Oneal

42

1

17:32.3

 

2

1:12.4

 

3

50:47.0

 

2

0:57.2

 

1

39:34.8

 

 

1:50:03.7

2

35

Steve Hardy

44

3

20:45.1

 

1

1:05.8

 

2

49:46.4

 

3

1:01.9

 

2

39:34.8

 

2:10.3

1:52:14.1

3

54

Greg Colvin

44

7

21:14.8

 

3

1:47.1

 

1

43:56.3

 

7

1:36.7

 

10

52:32.7

 

11:04.0

2:01:07.7

4

57

Paul Zawila

43

6

21:11.0

 

5

2:16.2

 

4

52:16.4

 

4

1:09.3

 

6

45:12.2

 

12:01.4

2:02:05.1

5

67

Lee Majerus

44

2

19:31.8

 

11

2:50.5

 

6

56:19.0

 

6

1:35.4

 

4

44:31.5

 

14:44.5

2:04:48.3

6

79

Shannon Eernisse

41

4

21:00.5

 

10

2:33.0

 

8

57:22.9

 

8

1:40.4

 

5

44:52.7

 

17:25.9

2:07:29.6

7

91

Jeffrey Shulse

40

9

22:59.0

 

4

1:59.8

 

5

53:03.1

 

12

2:04.7

 

8

50:23.9

 

20:26.8

2:10:30.6

8

108

Khiem Nguyen

42

10

23:45.4

 

9

2:27.9

 

9

59:17.4

 

10

1:55.4

 

7

49:27.9

 

26:50.3

2:16:54.0

9

117

Randy Bartosh

40

5

21:01.7

 

14

7:21.9

 

7

56:47.6

 

11

2:02.1

 

9

52:04.4

 

29:14.0

2:19:17.8

10

120

Wade Warren

42

13

27:29.5

 

12

2:57.7

 

12

1:04:14.7

 

1

0:54.3

 

3

44:21.3

 

29:53.8

2:19:57.5

11

134

Thompson Green

42

8

22:20.0

 

7

2:25.8

 

10

1:00:17.3

 

13

2:11.2

 

12

55:40.9

 

32:51.5

2:22:55.3

12

149

Tom Doan

40

12

26:22.5

 

8

2:27.2

 

13

1:06:31.1

 

9

1:47.3

 

11

52:38.2

 

39:42.7

2:29:46.4

13

155

Paul Boswell

41

14

27:37.5

 

13

3:28.6

 

11

1:01:49.6

 

5

1:26.8

 

13

57:05.4

 

41:24.2

2:31:28.0

DNF

DNF

Roberto Castillo

44

11

24:38.3

 

6

2:22.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

98:09:56.2

 

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

55

Robin Campbell

47

1

19:31.1

 

1

1:17.7

 

1

53:41.8

 

3

1:01.6

 

7

45:41.7

 

 

2:01:14.0

2

59

Valerie Durand Johnson

45

2

21:47.3

 

3

1:46.7

 

2

55:57.4

 

5

1:06.6

 

5

41:50.8

 

1:14.8

2:02:28.8

3

63

Lisa Berman

46

4

22:43.5

 

2

1:42.9

 

3

56:25.3

 

6

1:09.7

 

4

41:38.5

 

2:25.8

2:03:39.9

4

69

Jacqueline O Brien-Nolen

45

3

22:02.9

 

4

2:15.4

 

4

57:58.4

 

9

2:06.0

 

3

40:51.1

 

3:59.9

2:05:13.9

5

83

Gigi White

48

 

 

 

5

24:56.0

 

6

1:00:54.4

 

8

1:44.6

 

2

40:08.5

 

6:29.5

2:07:43.6

6

94

Karen Williams

46

 

 

 

6

25:00.8

 

5

1:00:48.5

 

4

1:03.6

 

6

44:33.5

 

10:12.3

2:11:26.4

7

127

Sharon Morin

48

 

 

 

8

34:08.0

 

9

1:07:55.2

 

7

1:29.4

 

1

37:28.4

 

19:47.0

2:21:01.0

8

151

Lisa Cunningham

47

 

 

 

7

30:40.5

 

8

1:05:12.1

 

11

2:39.8

 

8

52:09.5

 

29:28.0

2:30:42.0

9

159

Vicki Strouz

47

 

 

 

9

34:50.4

 

7

1:02:23.4

 

10

2:07.2

 

9

54:40.1

 

32:47.1

2:34:01.1

10

180

Lori Mc Bride

48

 

 

 

11

36:27.9

 

10

1:22:09.0

 

2

0:00.0

 

10

1:15:37.7

 

1:13:00.6

3:14:14.7

11

181

Suzzanne Schnieder

45

 

 

 

10

35:01.2

 

11

1:35:22.2

 

1

0:00.0

 

11

1:16:11.3

 

1:25:20.7

3:26:34.8

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

27

Stuart Muirhead

45

1

14:17.9

 

1

1:05.5

 

1

48:07.5

 

1

0:50.6

 

3

45:19.3

 

 

1:49:40.8

2

30

Jeffrey Hill

45

4

21:20.8

 

4

1:40.9

 

4

52:33.7

 

4

1:12.1

 

1

33:45.2

 

0:52.0

1:50:32.8

3

31

Craig Theis

48

3

19:01.5

 

2

1:11.6

 

2

51:22.6

 

2

0:51.1

 

2

38:15.8

 

1:01.9

1:50:42.7

4

53

Kirk Hoffman

48

2

18:32.9

 

3

1:27.0

 

3

52:07.8

 

3

0:52.7

 

4

47:29.3

 

10:49.0

2:00:29.8

5

124

Joel Chapa

49

 

 

 

9

33:47.3

 

5

55:40.2

 

6

1:20.7

 

5

49:42.3

 

30:49.8

2:20:30.6

6

138

Tom Johnson

48

6

24:34.7

 

5

2:05.7

 

6

1:00:00.3

 

7

1:24.4

 

6

57:06.7

 

35:31.1

2:25:11.9

7

166

Jay Shivers

47

5

24:23.0

 

6

4:03.2

 

7

1:06:24.8

 

5

1:12.8

 

9

1:05:29.3

 

51:52.4

2:41:33.2

8

174

Robert Jarrett

45

7

27:49.3

 

7

4:15.9

 

9

1:17:19.4

 

8

1:57.8

 

8

1:03:43.8

 

1:05:25.5

2:55:06.3

9

177

Teodoro Gonzalez

47

 

 

 

10

51:33.9

 

8

1:10:03.1

 

 

 

 

7

59:30.3

 

1:11:26.5

3:01:07.3

DNF

DNF

Jerry Gutierrez

48

 

 

 

8

28:30.2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

98:10:19.1

 

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

29

Heide Mairs

50

1

18:11.6

 

1

1:28.2

 

1

53:01.7

 

1

1:05.2

 

1

36:26.3

 

 

1:50:13.1

2

88

Jama Henderson

50

6

22:58.5

 

5

1:59.4

 

2

56:40.9

 

8

1:54.0

 

2

46:17.1

 

19:36.9

2:09:50.1

3

93

Kim Runge

51

4

21:00.7

 

2

1:31.8

 

4

59:21.7

 

2

1:08.9

 

5

48:18.4

 

21:08.4

2:11:21.6

4

97

Diane Jensen

50

 

 

 

7

25:10.2

 

3

58:02.2

 

3

1:17.1

 

4

48:02.8

 

22:19.2

2:12:32.4

5

105

Leslie Sukaly

50

3

20:24.2

 

6

2:06.3

 

7

1:03:38.5

 

7

1:51.3

 

3

47:47.3

 

25:34.6

2:15:47.8

6

106

Andrea Cash

51

5

21:36.6

 

4

1:48.2

 

5

1:02:53.1

 

5

1:25.2

 

6

48:19.7

 

25:49.7

2:16:02.8

7

118

Meg Kneshaw

53

2

19:40.6

 

3

1:38.4

 

6

1:03:14.1

 

6

1:49.8

 

8

53:30.7

 

29:40.6

2:19:53.8

8

142

Diane Parks

50

 

 

 

8

26:15.1

 

8

1:05:36.1

 

4

1:20.4

 

7

53:13.5

 

36:12.1

2:26:25.2

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

8

Chris Haycraft

51

1

14:15.4

 

1

1:16.6

 

1

46:59.5

 

1

0:46.8

 

2

36:41.4

 

 

1:39:59.8

2

13

Bill Reese

54

3

18:43.8

 

4

1:21.5

 

2

48:24.1

 

5

1:02.9

 

1

33:03.2

 

2:35.9

1:42:35.7

3

22

Lane Carnes

52

4

19:29.3

 

2

1:19.2

 

3

49:33.9

 

4

1:00.6

 

3

36:48.4

 

8:11.7

1:48:11.5

4

39

John Cody

50

6

22:39.3

 

5

1:56.6

 

4

50:28.0

 

3

0:59.2

 

4

38:57.3

 

15:00.7

1:55:00.5

5

60

Bill Wendes

52

7

23:21.2

 

3

1:20.7

 

5

53:56.0

 

6

1:13.5

 

6

42:39.0

 

22:30.7

2:02:30.5

6

75

Jack Torregrossa

54

11

25:57.4

 

7

1:57.9

 

6

54:19.6

 

7

1:30.2

 

7

42:49.4

 

26:34.8

2:06:34.6

7

86

Horacio Zea

54

5

22:31.5

 

8

2:24.0

 

11

1:00:49.6

 

9

1:46.8

 

5

41:28.4

 

29:00.6

2:09:00.4

8

100

Paul Rodgers

50

8

24:30.9

 

6

1:57.6

 

7

55:45.3

 

2

0:56.8

 

8

50:21.0

 

33:31.9

2:13:31.7

9

116

Mark Wayne

50

9

24:40.1

 

13

3:43.2

 

8

56:45.5

 

12

2:02.5

 

9

51:59.9

 

39:11.5

2:19:11.3

10

123

Mike Hafey

53

 

 

 

15

24:31.2

 

10

1:00:39.5

 

11

1:59.0

 

10

53:05.8

 

40:15.7

2:20:15.5

11

156

Greg Ayers

53

10

25:00.0

 

10

2:35.9

 

12

1:02:47.5

 

10

1:58.8

 

12

1:00:06.4

 

52:29.0

2:32:28.8

12

158

Michael Wille

52

14

27:50.5

 

14

3:50.5

 

13

1:03:31.9

 

13

2:45.3

 

11

55:03.9

 

53:02.4

2:33:02.2

13

162

Cleve Mecham

51

13

27:49.8

 

9

2:25.6

 

9

1:00:25.6

 

8

1:44.4

 

13

1:04:06.3

 

56:32.0

2:36:31.8

14

168

Kirk Langford

52

2

17:11.2

 

11

3:23.7

 

14

1:09:06.7

 

14

2:50.3

 

15

1:09:45.3

 

1:02:17.4

2:42:17.2

15

173

Paul Johantges

54

12

26:35.9

 

12

3:40.7

 

15

1:09:19.8

 

15

2:57.7

 

14

1:07:10.9

 

1:09:45.3

2:49:45.1

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

23

Dan Black

56

4

19:52.3

 

1

1:02.3

 

2

49:46.5

 

3

0:55.2

 

1

36:37.6

 

 

1:48:14.1

2

24

Ken Hainline

57

2

16:49.4

 

2

1:28.4

 

1

48:38.4

 

2

0:42.9

 

2

40:37.8

 

0:02.9

1:48:17.0

3

74

Randy Ernst

59

1

15:59.5

 

3

1:37.9

 

3

57:23.3

 

4

1:03.7

 

3

50:26.8

 

18:17.1

2:06:31.2

4

119

Robert Larocque

55

3

19:13.5

 

5

2:38.7

 

5

1:00:40.9

 

6

2:07.0

 

5

55:15.7

 

31:41.7

2:19:55.8

5

133

Brede Klefos

56

5

22:05.8

 

4

1:54.8

 

6

1:01:28.1

 

5

2:03.8

 

4

54:22.3

 

33:40.8

2:21:54.9

6

169

Bill Millar

56

 

 

 

7

35:04.1

 

7

1:02:36.5

 

8

3:26.7

 

6

1:01:25.0

 

54:18.3

2:42:32.4

DNF

DNF

Ric Guenther

58

 

 

 

6

20:52.1

 

4

59:40.9

 

7

2:25.0

 

 

 

 

98:11:45.8

 

DNF

DNF

Js Miller

55

 

 

 

8

51:10.5

 

8

1:31:08.1

 

1

0:00.0

 

 

 

 

98:11:45.8

 

 
Top

Female 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

154

Tricia Totten

60

 

 

 

1

25:06.1

 

1

1:01:39.5

 

1

1:15.6

 

1

1:03:25.9

 

 

2:31:27.2

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

72

Trey Evans

62

1

25:09.9

 

1

1:35.5

 

1

52:16.2

 

2

1:39.1

 

1

45:19.8

 

 

2:06:00.6

2

140

Frank Lee

62

 

 

 

2

30:32.9

 

2

58:02.2

 

1

1:27.0

 

2

55:38.1

 

19:39.6

2:25:40.2

 

Athena

Top

Female

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

1

Alice Mary-Saxton

33

2

21:49.9

 

1

2:09.2

 

1

1:00:37.0

 

2

1:13.2

 

1

46:40.4

 

 

2:12:29.8

2

2

Cathy Pittenger

39

 

 

 

3

25:18.8

 

2

1:01:06.3

 

1

1:08.4

 

3

53:49.1

 

8:52.7

2:21:22.6

3

3

Cindy Tilley

36

 

 

 

4

26:48.6

 

4

1:05:57.8

 

3

1:28.1

 

2

48:18.0

 

10:02.6

2:22:32.5

4

4

Cathy Modaro

44

1

19:38.4

 

2

2:50.6

 

3

1:01:52.0

 

4

2:36.0

 

4

1:08:13.6

 

22:40.8

2:35:10.7

 

Clydesdale

Top

Male

 

Overall

 

------- Swim 1500M -------

------- T1 -------

------- Bike 18.6M -------

------- T2 -------

------- Run 5M -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

1

Jason Sosa

31

4

20:28.0

 

1

1:09.7

 

1

51:24.8

 

5

1:19.8

 

1

30:20.2

 

 

1:44:42.7

2

2

Scott Pinkston

42

2

16:26.8

 

2

1:16.4

 

2

52:14.7

 

3

1:03.6

 

2

43:58.6

 

10:17.5

1:55:00.2

3

3

Joshua Stibrich

33

1

15:17.3

 

5

1:51.9

 

5

55:02.1

 

1

0:51.5

 

8

54:12.0

 

22:32.2

2:07:14.9

4

4

Oscar Romero

31

3

20:09.3

 

6

2:27.3

 

4

54:14.6

 

2

0:58.9

 

6

52:22.6

 

25:30.1

2:10:12.8

5

5

Will Rub

52

6

21:56.0

 

4

1:41.8

 

3

54:04.6

 

7

1:42.7

 

5

51:26.2

 

26:08.7

2:10:51.4

6

6

Boss Doucette

27

 

 

 

7

25:37.6

 

7

57:52.0

 

6

1:35.5

 

3

46:28.8

 

26:51.3

2:11:34.0

7

7

Brion Cann

43

5

21:21.0

 

3

1:21.2

 

6

56:47.3

 

4

1:18.9

 

9

59:17.4

 

35:23.2

2:20:05.9

8

8

Pete Stellman

44

 

 

 

8

25:50.6

 

8

1:01:20.7

 

10

3:18.4

 

7

52:26.7

 

38:13.7

2:22:56.4

9

9

Chris Gerow

47

 

 

 

9

32:40.2

 

10

1:05:09.2

 

11

3:41.8

 

4

47:40.5

 

44:29.1

2:29:11.8

10

10

Russell Davis

47

 

 

 

10

34:52.8

 

11

1:05:26.0

 

9

3:07.3

 

10

1:00:52.1

 

59:35.6

2:44:18.3

11

11

Rob Hill

45

 

 

 

11

42:25.9

 

9

1:01:21.7

 

8

2:51.5

 

11

1:05:45.4

 

1:07:41.9

2:52:24.6