Pearland Reindeer 5K

Age Group Results

December 05, 2010


Run Wild Sports Timing-RESULTS QUESTIONS? SEND TO GMULVIHILL@AOL.COM


Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Mary Luster

53

15

13

21:51.8

21:53.6

 

7:04/M

 
Top

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Tina Saldivar Manvel TX

184

46

21

24:42.5

24:43.7

 

7:58/M

 
Top

Female 19 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Kathryn Gadbois

116

14

20

24:32.6

24:35.0

 

7:56/M

2

Morgan Vizi

92

15

26

25:21.1

25:21.6

0:48.5

8:11/M

3

Cassandra Hinshaw

124

15

29

25:46.8

26:00.4

1:14.1

8:23/M

4

Jessica Webb

96

15

31

26:02.8

26:05.3

1:30.2

8:25/M

5

Allison Anderson

174

15

33

26:04.3

26:05.1

1:31.7

8:25/M

6

Laura Jones

128

18

74

31:38.4

31:38.8

7:05.8

10:12/M

7

Cassie Miller

59

11

98

34:47.8

34:54.6

10:15.2

11:15/M

8

Alexis Hoskins

125

13

147

44:42.0

44:50.2

20:09.4

14:28/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Nicolette Janoski

169

29

16

23:16.5

23:22.1

 

7:32/M

2

Margart Brown

180

25

47

28:38.0

28:39.5

5:21.5

9:15/M

3

Monica Garza Rosharon TX

32

20

51

29:23.2

29:26.6

6:06.7

9:30/M

4

Jillian Day

26

26

57

30:03.2

30:07.2

6:46.7

9:43/M

5

Karolina Murguia Houston TX

61

26

59

30:06.1

30:12.7

6:49.6

9:45/M

6

Ashley Falco

29

27

60

30:18.8

30:20.5

7:02.3

9:47/M

7

Renee Blalock

10

26

62

30:21.5

30:21.5

7:05.0

9:47/M

8

Nicole Ryan

72

26

66

30:50.6

31:04.7

7:34.1

10:01/M

9

Anh To

143

29

73

31:36.2

31:36.2

8:19.6

10:12/M

10

Holly Williams

153

29

79

32:00.3

32:00.3

8:43.8

10:19/M

11

Landi Thompson

84

28

85

32:38.3

32:40.6

9:21.8

10:32/M

12

Danielle Grimmer Houston TX

36

24

99

34:48.1

34:48.1

11:31.6

11:14/M

13

Anne Marie Cohea

20

28

100

35:00.6

35:11.3

11:44.1

11:21/M

14

Joann Jones Pearland TX

130

25

106

36:09.1

36:18.6

12:52.6

11:43/M

15

Amanda McCarthy

182

29

107

36:18.6

36:31.6

13:02.1

11:47/M

16

Hilary Bagwell

104

26

113

37:08.9

37:16.0

13:52.4

12:01/M

17

Mandy Prichard

170

28

114

37:15.2

37:15.2

13:58.7

12:01/M

18

Leighanne Volek

93

22

152

50:29.4

50:41.3

27:12.9

16:21/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Holly Dean

27

37

35

26:33.9

26:39.8

 

8:36/M

2

Makiko Bass

6

34

36

26:36.8

26:43.4

0:02.9

8:37/M

3

Jessica Anderson Pearland TX

175

33

39

27:25.2

27:27.2

0:51.2

8:51/M

4

Jennifer Ozturk

66

35

43

27:49.5

27:53.2

1:15.6

9:00/M

5

Jolyne Trevino

172

33

45

28:28.8

28:34.5

1:54.8

9:13/M

6

Laura Cunningham

23

30

52

29:38.6

29:41.8

3:04.7

9:35/M

7

Stephanie Theeler

83

32

53

29:39.4

29:42.0

3:05.5

9:35/M

8

Amee Sacks

74

38

56

30:02.4

30:15.1

3:28.4

9:45/M

9

Lorie Robinson

171

34

69

31:17.9

31:17.9

4:44.0

10:05/M

10

Janeen Foroum

192

35

77

31:55.0

32:01.3

5:21.1

10:20/M

11

Karin Jones

46

35

83

32:31.2

32:36.9

5:57.3

10:31/M

12

Joey Valdez

87

34

86

32:54.4

33:11.8

6:20.5

10:42/M

13

Stephanie Burns

13

30

88

33:15.5

33:20.8

6:41.5

10:45/M

14

Melinda Abbt

161

33

92

33:34.2

33:34.2

7:00.3

10:50/M

15

Holly Romero

71

38

94

34:22.7

34:32.6

7:48.8

11:08/M

16

Lori Jones

47

33

96

34:29.4

34:31.2

7:55.5

11:08/M

17

Vanessa Perez

139

31

103

35:27.6

35:29.2

8:53.7

11:27/M

18

Karla Martinez

185

30

108

36:27.5

36:39.8

9:53.6

11:49/M

19

Karina Hohn

39

33

109

36:43.1

36:46.1

10:09.2

11:52/M

20

Rebecca Rosetta

150

37

110

36:45.3

36:55.1

10:11.4

11:55/M

21

Amber Hill

38

33

112

36:55.8

36:55.8

10:21.9

11:55/M

22

Marci Boyd

12

34

116

37:27.4

37:27.4

10:53.5

12:05/M

23

Misty Johnson Pearland TX

42

35

118

38:12.0

38:16.1

11:38.1

12:21/M

24

Melissa Johnson The Woodlands TX

43

31

119

38:25.3

38:28.4

11:51.4

12:25/M

25

Melissa Ennis

113

31

120

38:45.3

38:56.9

12:11.4

12:34/M

26

Valerie Boessling Pearland TX

107

36

122

39:05.9

39:27.4

12:32.0

12:44/M

27

Monica Boyd

162

37

127

40:28.5

40:45.3

13:54.6

13:09/M

28

Cimalie Zoy

102

36

128

40:34.5

40:37.8

14:00.6

13:06/M

29

Christa Williams-Yates

97

32

129

40:51.9

41:03.7

14:18.0

13:15/M

30

Pamela Sterling

80

38

131

41:11.3

41:11.3

14:37.4

13:17/M

31

Traschell Lewis

133

37

133

41:23.7

41:24.6

14:49.8

13:21/M

32

Ayelet Harris

120

34

135

42:18.5

42:40.6

15:44.6

13:46/M

33

Kelly Roberts

181

32

138

42:41.2

42:53.8

16:07.3

13:50/M

34

Amanda Turner

157

35

139

42:47.9

42:49.0

16:14.0

13:49/M

35

Allison Jasso

126

32

140

43:26.9

43:37.1

16:52.9

14:04/M

36

Alicia Simpson

140

33

141

43:32.0

43:49.1

16:58.0

14:08/M

37

Melissa Alaniz Rosharon TX

149

39

144

44:00.5

44:10.1

17:26.5

14:15/M

38

Lois Tink

85

36

145

44:10.1

44:10.1

17:36.2

14:15/M

39

Cassandra Jones

45

34

146

44:12.1

44:26.7

17:38.2

14:20/M

40

Cinthia Milburn

135

37

150

47:20.8

47:39.7

20:46.9

15:22/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Xochil Hinshaw

123

42

28

25:36.7

25:50.1

 

8:20/M

2

Sabrina Palmer

138

48

40

27:31.4

27:33.8

1:54.7

8:53/M

3

Cindy Zinner Pearland TX

146

48

50

29:14.0

29:22.9

3:37.3

9:28/M

4

Catherine Green

35

40

58

30:05.2

30:14.1

4:28.5

9:45/M

5

Connie Tate

82

48

64

30:46.4

30:49.2

5:09.7

9:56/M

6

Michelle Buchanan

152

43

65

30:47.3

30:51.9

5:10.6

9:57/M

7

Thelma Reyes

69

41

75

31:44.6

31:59.5

6:07.8

10:19/M

8

Sonja Delatte

112

45

78

31:58.5

32:11.7

6:21.8

10:23/M

9

Ileana Parker

67

42

82

32:16.4

32:16.4

6:39.7

10:25/M

10

Jennifer Sanders

77

40

87

32:57.7

33:16.0

7:21.0

10:44/M

11

Melanie Boyer

109

42

95

34:24.8

34:38.4

8:48.1

11:10/M

12

Tammi Allsep

3

43

102

35:26.4

35:36.8

9:49.6

11:29/M

13

Laurie Miller Alvin TX

58

40

121

38:54.5

39:01.5

13:17.7

12:35/M

14

Sharla Beason

105

43

123

39:05.9

39:26.9

13:29.2

12:43/M

15

Tobi Johnson Alvin TX

44

42

132

41:18.5

41:29.0

15:41.7

13:23/M

16

Mona Butterfield Pearland TX

15

40

134

41:25.8

41:42.4

15:49.1

13:27/M

17

Mickie Dietrich Friendswood TX

28

47

136

42:30.7

42:43.3

16:54.0

13:47/M

18

Melody Vizi

91

44

137

42:34.8

42:47.3

16:58.1

13:48/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Dianne Custer

25

52

54

29:56.8

30:07.1

 

9:43/M

2

Kelly Salinas Pearland TX

164

51

81

32:13.1

32:15.8

2:16.3

10:24/M

3

Ava Beddingfield

8

54

115

37:16.6

37:28.2

7:19.7

12:05/M

4

Debbie Grannum

183

50

130

40:55.8

41:07.1

10:59.0

13:16/M

5

Luann Lay

154

56

142

43:44.9

43:58.6

13:48.1

14:11/M

6

Susan Lejune

51

51

149

46:31.4

46:44.5

16:34.6

15:05/M

 
Top

Female 60 +

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Jean Snyder Houston TX

79

64

91

33:29.7

33:30.9

 

10:48/M

2

Lynda Garrison

155

67

117

38:02.7

38:21.1

4:32.9

12:22/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Maximo Mendoza

134

21

1

15:40.6

15:40.6

 

5:03/M

 
Top

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Gustavo Hernandez Manvel TX

122

41

10

21:33.8

21:34.3

 

6:57/M

 
Top

Male 19 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

David Tate

81

13

3

19:52.3

19:52.3

 

6:25/M

2

Hunter Reagan

148

16

6

20:39.7

20:41.6

0:47.4

6:40/M

3

Grant Klemann Pearland TX

131

13

8

21:10.5

21:10.5

1:18.2

6:50/M

4

Justin Farris

114

11

23

24:58.5

25:06.5

5:06.2

8:06/M

5

Jet Yao

189

11

70

31:20.4

31:31.7

11:28.1

10:10/M

6

Zachary Wallace

144

10

72

31:29.0

31:39.7

11:36.7

10:13/M

7

Jake Valdez

89

9

89

33:20.9

33:40.2

13:28.5

10:52/M

8

Zachary Boyer

110

12

104

35:58.5

36:01.8

16:06.2

11:37/M

9

Taxon Boyd

163

7

125

40:12.7

40:28.8

20:20.4

13:03/M

10

Caleb Cunningham

24

10

126

40:12.9

40:23.2

20:20.6

13:02/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Mathew Broussard

190

22

2

17:59.2

17:59.2

 

5:48/M

2

Scott Salter Alvin TX

75

20

5

20:18.9

20:18.9

2:19.7

6:33/M

3

Jake Honeycutt

179

25

9

21:30.9

21:34.0

3:31.7

6:57/M

4

Madson Inslmann

156

25

12

21:41.9

21:43.3

3:42.7

7:00/M

5

Omar Vazquez

90

26

15

22:51.1

22:53.6

4:51.9

7:23/M

6

Ryan Bussiere

14

21

34

26:17.1

26:18.7

8:17.9

8:29/M

7

Tanner Jones Pearland TX

129

24

46

28:34.5

28:43.2

10:35.3

9:16/M

8

Brian Hicks

158

23

48

28:49.4

28:50.7

10:50.2

9:18/M

9

Todd Bartkowiak

5

24

49

29:07.2

29:18.7

11:08.0

9:27/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Wesley Day Pearland TX

166

35

4

19:55.1

19:55.1

 

6:25/M

2

Richard Daay

165

35

7

20:45.5

20:47.3

0:50.4

6:42/M

3

Adrian Lopez

178

30

14

22:23.5

22:27.2

2:28.3

7:15/M

4

Aaron Huguet

41

39

17

23:53.3

23:59.5

3:58.2

7:44/M

5

Colby Wright Pearland TX

100

35

22

24:48.0

24:48.0

4:52.9

8:00/M

6

Roland Tink

86

35

27

25:28.7

25:36.1

5:33.5

8:15/M

7

Carlos Valdez

88

34

30

25:59.2

26:19.3

6:04.0

8:29/M

8

Shawn Foster

30

39

37

26:40.1

26:44.9

6:45.0

8:37/M

9

Jason Sander Houston TX

76

31

38

26:41.8

26:46.9

6:46.6

8:38/M

10

Scott Stai

141

37

67

30:59.9

31:04.1

11:04.8

10:01/M

11

David Harris

121

31

68

31:13.3

31:35.7

11:18.2

10:11/M

12

Hai Lam Houston TX

132

31

71

31:28.6

31:36.3

11:33.5

10:12/M

13

Alfonso Cavazos

18

38

84

32:32.4

32:38.5

12:37.3

10:32/M

14

Chad Jones

48

33

97

34:29.5

34:31.0

14:34.3

11:08/M

15

Rolando Castaneda

111

32

101

35:25.6

35:33.5

15:30.4

11:28/M

16

Gerardo Balboa

4

39

105

35:59.7

35:59.7

16:04.5

11:36/M

17

Michael Boessling

108

38

124

39:06.7

39:28.1

19:11.6

12:44/M

18

Ryan Addison

103

38

143

43:49.6

43:49.6

23:54.4

14:08/M

19

Matthew Milburn

136

30

148

45:39.2

45:57.9

25:44.1

14:49/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Ken Spicer

147

46

11

21:41.7

21:42.3

 

7:00/M

2

Pakzrban Peyman

168

47

19

24:07.3

24:07.6

2:25.6

7:47/M

3

Jeffrey Davis Houston TX

160

42

25

25:08.0

25:20.0

3:26.2

8:10/M

4

John Costello Katy TX

21

40

41

27:33.1

27:34.3

5:51.4

8:54/M

5

Leo Marin

54

45

55

29:59.2

30:02.2

8:17.4

9:41/M

6

Christopher Guillory

37

44

63

30:21.9

30:36.4

8:40.1

9:52/M

7

Richard Koo 2742 Jeanettta Apt 711 TX

191

40

76

31:54.5

32:01.2

10:12.8

10:20/M

8

Joseph Walters

95

44

80

32:12.6

32:16.6

10:30.9

10:25/M

9

Christine Marin

55

44

90

33:23.8

33:27.0

11:42.1

10:47/M

10

Keith Farris

115

42

93

34:09.1

34:09.1

12:27.4

11:01/M

11

Scott Allen

2

41

151

50:29.1

50:40.9

28:47.3

16:21/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Randy Pickerill

68

53

18

24:04.6

24:08.7

 

7:47/M

2

William Cupece

186

52

24

25:06.7

25:14.6

1:02.1

8:08/M

3

Norm Grady

159

51

32

26:03.8

26:04.7

1:59.1

8:25/M

4

Patrick Miller Alvin TX

57

56

44

28:25.1

28:29.6

4:20.5

9:11/M

5

Donald Uifohn

187

50

61

30:19.0

30:19.0

6:14.3

9:47/M

6

David Craft

167

55

111

36:46.8

36:55.3

12:42.2

11:55/M

 
Top

Male 60 +

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

James Wallace Richmond TX

94

60

42

27:39.6

27:41.7

 

8:56/M