Pearland 5K

Age Group Results

October 02, 2010


Results By Run Wild Sports Timing


Men: 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99
Women: 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-98 99-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Kassie Harris

238

24

7

21:26.1

21:27.3

0:01.2

 

6:55/M

 
Top

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Vicki Stuart

190

42

12

22:57.9

22:59.1

0:01.2

 

7:24/M

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Kathlyn Lee

209

15

10

22:12.6

22:15.9

0:03.2

 

7:10/M

2

Amy Weyrich

166

19

47

35:54.7

36:03.0

0:08.3

13:42.1

11:35/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Shannon Ennis

207

25

25

27:45.4

27:47.2

0:01.8

 

8:57/M

2

Jessica Anderson

233

24

30

28:57.2

28:59.6

0:02.4

1:11.8

9:20/M

3

Kelly Graham League City TX

145

25

33

29:54.2

29:59.3

0:05.1

2:08.8

9:39/M

4

Melissa McGuire

153

27

34

29:54.4

29:59.7

0:05.3

2:09.0

9:39/M

5

Kay Ennis

208

22

35

30:45.8

30:48.1

0:02.3

3:00.4

9:55/M

6

Melissa Pandorf

189

29

37

31:03.4

31:11.8

0:08.4

3:18.0

10:01/M

7

Alina Rogers

130

28

41

33:09.9

33:15.3

0:05.3

5:24.5

10:42/M

8

Venus Avila

236

25

43

34:51.3

34:54.8

0:03.5

7:05.9

11:15/M

9

Alex Hansen

160

20

44

35:06.1

35:11.8

0:05.6

7:20.7

11:19/M

10

Randi Willis

194

22

48

36:19.6

36:26.3

0:06.6

8:34.2

11:43/M

11

Lori Blythe

206

28

53

37:52.1

38:02.6

0:10.5

10:06.7

12:13/M

12

Angie Allie

142

28

61

42:12.2

42:19.6

0:07.4

14:26.8

13:37/M

13

Amanda Weyrich

165

23

64

50:42.9

50:51.0

0:08.1

22:57.5

16:21/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Norma Garza

213

33

28

28:40.9

28:46.8

0:05.9

 

9:15/M

2

Heather Darge

199

30

31

29:02.0

29:09.1

0:07.1

0:21.1

9:22/M

3

patsy vivares

255

30

42

33:24.1

33:34.0

0:09.8

4:43.2

10:46/M

4

Sarah Sharpless

126

38

52

37:49.9

37:54.5

0:04.6

9:09.0

12:12/M

5

Leslie Jarvis

215

32

55

38:04.9

38:07.5

0:02.6

9:24.0

12:17/M

6

Jennifer Huddleston

183

37

60

39:58.8

40:04.7

0:05.9

11:17.9

12:54/M

7

Tiffany Rasor

129

30

65

50:44.5

50:56.4

0:11.9

22:03.6

16:22/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Marisa Heymach

167

42

20

25:26.6

25:28.1

0:01.5

 

8:12/M

2

Thelma Reyes

211

40

39

31:31.8

31:37.3

0:05.5

6:05.2

10:10/M

3

Deanna Harter

201

48

45

35:41.8

35:52.2

0:10.3

10:15.2

11:31/M

4

Rachel Selsky

186

40

46

35:52.5

36:00.9

0:08.4

10:25.9

11:34/M

5

dylan roberts

251

43

62

46:15.7

46:24.7

0:08.9

20:49.1

14:55/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Libby Myers

185

52

23

25:53.0

25:57.1

0:04.1

 

8:21/M

2

Lynn Willaims

162

51

58

39:10.1

39:14.5

0:04.4

13:17.1

12:38/M

3

joy vivares

256

52

66

51:07.8

51:17.4

0:09.5

25:14.8

16:29/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

christopher gutierrez

249

18

1

16:55.8

16:57.2

0:01.4

 

5:27/M

 
Top

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Tom King 6914 Blandford Lane TX

221

41

2

17:03.1

17:04.0

0:00.9

 

5:30/M

 
Top

Male 14 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

Syd Williams

151

7

50

37:00.2

37:03.4

0:03.2

 

11:56/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

logan meyer

268

15

14

23:29.3

23:32.0

0:02.7

 

7:35/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

dan collins

248

24

3

17:05.0

17:06.1

0:01.1

 

5:31/M

2

Dean Dingamon

224

29

6

20:55.2

21:04.6

0:09.4

3:50.2

6:45/M

3

John Graham League City TX

146

26

15

24:05.4

24:08.1

0:02.7

7:00.4

7:46/M

4

Todd Bartkowiak

184

24

26

28:31.2

28:37.9

0:06.7

11:26.2

9:12/M

5

Chris Herbrich

119

29

27

28:34.1

28:40.4

0:06.3

11:29.1

9:13/M

6

Mark Santellana

237

23

38

31:05.0

31:14.8

0:09.8

14:00.0

10:02/M

7

Trent Tiemann

115

26

56

38:54.3

38:59.3

0:05.0

21:49.3

12:33/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

David Sacks

243

39

8

21:26.1

21:30.5

0:04.4

 

6:55/M

2

Andrew Williams

232

31

13

23:29.2

23:40.5

0:11.3

2:03.1

7:35/M

3

Hans Schutz Pearland TX

234

38

18

24:47.5

24:50.1

0:02.6

3:21.4

8:00/M

4

Sidney Martin

131

39

19

25:21.0

25:24.1

0:03.1

3:54.9

8:11/M

5

Tate Darge

200

33

32

29:02.4

29:10.1

0:07.7

7:36.3

9:22/M

6

Pat Larue

231

38

36

31:03.2

31:12.8

0:09.6

9:37.1

10:01/M

7

Glenn Williams Pearland TX

152

39

49

36:59.2

37:02.4

0:03.2

15:33.1

11:56/M

8

Derrick Mason

191

38

51

37:16.6

37:27.9

0:11.2

15:50.5

12:01/M

9

Adam Blythe

205

31

54

37:52.6

38:02.7

0:10.0

16:26.5

12:13/M

10

Kory Abbott

147

30

57

38:54.5

38:59.4

0:04.9

17:28.4

12:33/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

don robbins

262

41

5

20:38.4

20:41.1

0:02.7

 

6:39/M

2

Kenneth Spicer

217

46

11

22:39.9

22:41.6

0:01.7

2:01.4

7:18/M

3

glenn lamont

257

47

17

24:23.2

24:28.2

0:05.0

3:44.8

7:52/M

4

Chris Perry

239

49

24

27:00.1

27:03.7

0:03.5

6:21.7

8:43/M

5

Paul Ambro

127

40

29

28:53.1

28:57.8

0:04.7

8:14.7

9:19/M

6

Joseph (Joe) Thompson

112

45

40

31:49.3

31:55.8

0:06.5

11:10.8

10:16/M

7

Jeff Huddleston

182

40

59

39:58.6

40:05.6

0:06.9

19:20.2

12:54/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Diff

Time Back

Pace

1

tom eckel

260

57

4

18:23.3

18:23.9

0:00.6

 

5:56/M

2

Ken Merenda Seabrook TX

107

55

9

21:57.9

21:59.9

0:02.0

3:34.6

7:05/M

3

Randy Williams

161

51

16

24:18.5

24:23.0

0:04.5

5:55.2

7:50/M

4

rick mccoy

245

55

21

25:44.8

25:51.9

0:07.1

7:21.5

8:18/M

5

Dale Kohn

193

53

22

25:45.3

25:47.3

0:02.0

7:22.0

8:18/M

6

bob love

254

50

63

48:58.2

49:06.5

0:08.3

30:34.9

15:48/M