Monster Dash

Age Group Results

October 13, 2012


Results By Run Wild Sports Timing (results questions? gmulvihill@aol.com)


Men: 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98 99-99
Women: 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98 99-99

5K

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer White Pearland TX 153 14 7   21:15.8 21:19.3 6:51/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Stewart Crouch Angleton TX 150 50 1   18:31.5 18:36.7 5:58/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Taryn Otto 56 13 12   22:55.4 22:59.7 7:24/M
2 Sommer Salinas 133 13 33 3:12.3 26:07.8 26:07.8 8:25/M
3 Amanda Hunt 119 12 35 3:16.3 26:11.8 26:11.8 8:27/M
4 Rhianna Spong 59 12 39 3:51.5 26:47.0 26:56.0 8:38/M
5 Sabrina Schaffer Alvin TX 40 12 44 4:16.9 27:12.3 27:28.7 8:46/M
6 Ashley Brueggeman 89 12 55 5:26.5 28:21.9 28:27.4 9:09/M
7 Audrey O'Neal 81 14 56 5:30.3 28:25.7 28:30.0 9:10/M
8 Montana Ross 64 14 97 13:28.4 36:23.8 36:28.9 11:44/M
9 Dayle Haralson 75 9 99 13:33.9 36:29.3 36:40.4 11:46/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 James Strachan 134 14 10   22:09.8 22:14.3 7:09/M
2 Reagan Keathley 172 10 21 2:52.6 25:02.4 25:05.6 8:05/M
3 Dawson Johnson 173 10 22 2:57.2 25:07.0 25:09.8 8:06/M
4 Brent Stafford 53 11 23 3:04.7 25:14.5 25:17.7 8:08/M
5 Ross Lincecun 159 12 30 3:54.1 26:03.9 26:07.5 8:24/M
6 Jack Otto 60 12 46 5:15.2 27:25.0 27:29.4 8:51/M
7 Austin Pitts 55 11 47 5:24.4 27:34.2 27:38.3 8:54/M
8 Cade Weger 176 11 48 5:38.1 27:47.9 27:51.5 8:58/M
9 Andrew Litzinger 104 11 49 5:47.3 27:57.1 28:01.0 9:01/M
10 Gracen McGregor 88 10 57 6:37.3 28:47.1 28:47.1 9:17/M
11 William Evans 115 13 58 6:42.0 28:51.8 28:55.3 9:18/M
12 Garrett McGregor 87 12 87 13:06.0 35:15.8 35:19.1 11:22/M
13 Reid Kenagy 21 13 89 13:35.7 35:45.5 35:53.3 11:32/M
14 Donald Richardson 19 13 105 14:54.4 37:04.2 37:30.3 11:57/M
15 Edgar Navarro 90 14 113 18:03.1 40:12.9 40:12.9 12:58/M
16 Daniel Turner 130 12 115 18:18.7 40:28.5 40:32.6 13:03/M
17 Tyler Wright 181 10 121 19:02.4 41:12.3 41:30.0 13:17/M
18 Benjamin Cooper 28 10 127 24:21.7 46:31.5 46:31.5 15:00/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Madelyn Lee 22 15 41   26:52.8 27:01.7 8:40/M
2 Sara Bolton 138 18 72 5:10.2 32:03.0 32:13.3 10:20/M
3 Victoria Moore 98 17 92 9:11.6 36:04.4 36:09.8 11:38/M
4 Chase Ross 65 17 94 9:14.2 36:07.0 36:11.7 11:39/M
5 Cynthia Sanchez 63 15 123 17:00.9 43:53.7 44:09.7 14:09/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Anthony Gonzales 95 17 6   21:01.6 21:07.4 6:47/M
2 Dakota Loupe 101 18 16 2:31.3 23:32.9 23:38.4 7:35/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kirsten Malacina 97 25 29   25:42.3 25:53.1 8:17/M
2 Shane Heslin Friendswood TX 118 29 31 0:23.5 26:05.9 26:26.8 8:25/M
3 Bianca Cruz 12 22 36 0:32.7 26:15.1 26:20.0 8:28/M
4 Jenny Sullivan 33 26 52 2:35.3 28:17.6 28:38.7 9:07/M
5 Claudia Trujillo South Houston TX 36 28 59 3:18.9 29:01.3 29:19.7 9:22/M
6 Sarah Palmer 149 25 67 5:26.2 31:08.5 31:22.7 10:03/M
7 Kristi Grubbs 152 23 71 6:16.9 31:59.3 32:13.5 10:19/M
8 Lori Williams 24 25 83 8:45.0 34:27.4 34:36.6 11:07/M
9 Noelia Salazar 129 29 93 10:24.2 36:06.6 36:34.8 11:39/M
10 Maddison Basunger 175 26 100 10:56.4 36:38.8 36:52.7 11:49/M
11 Rosie Galvan 49 25 106 11:40.6 37:23.0 37:34.2 12:04/M
12 Victoria Crossan 7 25 109 12:09.4 37:51.7 38:00.1 12:13/M
13 Lauren Claussen 47 25 119 15:25.0 41:07.3 41:07.3 13:16/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dan Rosta 68 29 4   20:55.4 21:01.6 6:45/M
2 David Gonzalez Spring TX 144 28 13 2:08.3 23:03.8 23:03.8 7:26/M
3 Josh King 145 26 24 4:29.0 25:24.4 25:30.7 8:12/M
4 John Jimenez San Antonio TX 147 28 51 7:21.2 28:16.7 28:33.0 9:07/M
5 Austin Bobinger 92 20 79 12:30.7 33:26.2 33:38.8 10:47/M
6 Raul Soto 48 29 120 20:12.5 41:07.9 41:07.9 13:16/M
7 Tom Parker The Woodlands TX 93 25 126 25:28.7 46:24.2 46:37.2 14:58/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Donna Rossino Pearland TX 79 32 18   24:15.6 24:18.7 7:49/M
2 Erin Gonzalez 171 32 25 1:09.8 25:25.5 25:37.2 8:12/M
3 Karen Kerch 25 33 26 1:11.7 25:27.3 25:39.4 8:13/M
4 Katherine Rearick 127 39 28 1:26.5 25:42.1 25:48.5 8:17/M
5 Eli Escobar Houston TX 32 32 43 2:44.0 26:59.6 27:05.1 8:42/M
6 Tara Dennis Alvin TX 38 38 45 2:58.0 27:13.7 27:34.2 8:47/M
7 Gretchen Courtney 78 34 50 3:58.4 28:14.0 28:28.0 9:06/M
8 Jamey Pulcher 46 36 53 4:04.7 28:20.3 28:32.6 9:08/M
9 Alyssa Dillon 50 36 63 5:46.7 30:02.3 30:15.9 9:41/M
10 Michelle Hunt Friendswood TX 120 36 76 8:13.8 32:29.5 32:45.9 10:29/M
11 Amy Nabors Friendswood TX 163 34 78 8:55.0 33:10.6 33:23.9 10:42/M
12 Bridget Montgomery 23 34 84 10:20.7 34:36.3 34:36.3 11:10/M
13 Elizabeth Lawyer 10 35 88 11:09.4 35:25.1 35:41.2 11:25/M
14 Amy Moore 99 33 90 11:45.6 36:01.2 36:01.2 11:37/M
15 Rebecca Haralson 74 35 98 12:13.7 36:29.3 36:40.4 11:46/M
16 Terra Howard 20 36 129 24:48.7 49:04.4 49:14.1 15:50/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Keith Rogers Friendswood TX 77 34 9   21:58.5 22:03.3 7:05/M
2 Kevin Knupfer 135 30 14 1:17.5 23:16.0 23:21.7 7:30/M
3 Ryan Rhodes 69 32 15 1:32.2 23:30.8 23:39.9 7:35/M
4 Tim Heslin 166 37 19 2:36.8 24:35.4 24:45.7 7:56/M
5 Ignacio Aldo Mendez 168 31 32 4:07.4 26:05.9 26:33.9 8:25/M
6 Jody Nabors Friendswood TX 162 35 38 4:30.2 26:28.7 26:35.5 8:32/M
7 Tom Basciano 111 38 42 5:00.7 26:59.2 27:06.3 8:42/M
8 Travis Trabue 100 37 77 11:10.9 33:09.5 33:09.5 10:42/M
9 John Litzinger 103 38 112 18:04.8 40:03.3 40:17.7 12:55/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Robin Crouch Angleton TX 151 48 34   26:08.1 26:15.5 8:26/M
2 Bea Grant 76 48 37 0:17.7 26:25.8 26:32.1 8:31/M
3 Ellaine Laborde 5 40 60 2:56.7 29:04.8 29:18.5 9:23/M
4 Amy Pulcher 45 40 62 3:34.9 29:43.0 29:55.2 9:35/M
5 Katherine Richardson 17 48 70 5:47.4 31:55.5 31:55.5 10:18/M
6 Cheryl Vaught 11 40 73 6:07.0 32:15.1 32:28.9 10:24/M
7 Patti Weisz 72 48 74 6:10.1 32:18.2 32:27.9 10:25/M
8 Shannon Melton Friendswood TX 29 43 82 8:05.1 34:13.3 34:28.7 11:02/M
9 Michelle Guthrie 170 44 86 9:05.8 35:14.0 35:14.0 11:22/M
10 Terri Brunt 110 42 104 10:55.9 37:04.0 37:13.1 11:57/M
11 Mikie Dktich 156 49 108 11:35.5 37:43.6 37:58.1 12:10/M
12 Molly Kister 158 49 110 13:15.2 39:23.4 39:35.1 12:42/M
13 Kathryn Litzinger 105 42 111 13:52.9 40:01.0 40:15.0 12:55/M
14 Jennifer Friedrich 174 42 114 14:09.6 40:17.7 40:29.1 13:00/M
15 Dana Reaves 66 46 116 14:43.7 40:51.8 41:06.8 13:11/M
16 Susanne Reaves 67 44 117 14:43.9 40:52.0 41:05.2 13:11/M
17 Veronica Snider 13 42 122 16:51.4 42:59.5 43:05.0 13:52/M
18 Bonda Bailey 160 47 125 19:47.3 45:55.4 46:15.5 14:49/M
19 Maureen Cooper Houston TX 27 41 128 20:23.6 46:31.7 46:31.7 15:00/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Charles Clutter 167 42 3   20:32.0 20:35.5 6:37/M
2 David Sturgis 137 41 11 2:11.2 22:43.2 22:50.2 7:20/M
3 Jason Seifert 35 42 17 3:13.3 23:45.4 24:09.4 7:40/M
4 Michael Graham 14 40 20 4:10.6 24:42.7 24:55.2 7:58/M
5 Mark Garvin 157 49 27 5:00.0 25:32.0 25:38.3 8:14/M
6 Robert Spong 58 47 40 6:16.5 26:48.6 26:56.1 8:39/M
7 James Pate 16 41 54 7:48.5 28:20.5 28:27.3 9:08/M
8 Ken Guthrie 169 47 61 8:41.9 29:14.0 29:14.0 9:26/M
9 Lichar Dillon 51 40 64 9:32.2 30:04.3 30:17.0 9:42/M
10 Feff Bolton 139 47 65 10:00.6 30:32.6 30:42.6 9:51/M
11 David Fisher 62 44 69 11:13.9 31:46.0 31:53.7 10:15/M
12 David Fries 148 49 80 12:59.8 33:31.8 33:40.2 10:49/M
13 Joe Dennis Alvin TX 39 47 85 14:31.8 35:03.8 35:25.0 11:18/M
14 Ruben Aguirve 136 49 101 16:23.7 36:55.8 37:10.9 11:55/M
15 David Brand 3 45 102 16:30.4 37:02.5 37:11.3 11:57/M
16 Don Richardson 18 45 103 16:31.8 37:03.8 37:29.9 11:57/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Paula Brumm 9 52 66   31:07.0 31:13.7 10:02/M
2 Denise Wright Kingwood TX 180 53 118 9:49.7 40:56.8 41:14.2 13:12/M
3 Zona Brown 161 51 124 14:48.2 45:55.3 46:15.6 14:49/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Raymond Cruz 113 53 2   20:17.6 20:21.7 6:33/M
2 Kelly Carmichael The Woodlands TX 61 50 5 0:43.1 21:00.8 21:05.5 6:46/M
3 Dale Kohn Friendswood TX 102 55 8 0:58.4 21:16.1 21:22.3 6:52/M
4 Barry Moser Houston TX 52 56 68 10:56.2 31:13.8 31:23.6 10:04/M
5 Terry Lowe 94 55 75 12:04.8 32:22.4 32:38.0 10:26/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Gary Pitts 54 60 95   36:09.6 36:14.3 11:40/M
2 Tim Morris 96 61 107 1:19.5 37:29.2 37:37.2 12:05/M
Top

Male 70+

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jo Bolton 140 70 81   33:32.3 33:42.9 10:49/M
2 Curtis Flurry 154 74 91 2:28.9 36:01.3 36:10.1 11:37/M
3 Dean Purcell Alvin TX 57 71 96 2:49.2 36:21.6 36:39.4 11:44/M