Longhorn Stampede

Age Group Results

February 12, 2011


Results By Run Wild Sports Timing


Men: 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98 99-99
Women: 0- 8 9-10 11-12 13-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98 99-99

5K

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Brook Shipley

134

14

20

23:32.5

 
Top

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Christina Davis Sugar Land TX

127

41

34

26:30.0

 
Top

Female 9 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Alyssa Heikkila

112

9

38

27:14.0

2

Caroline Krafcheck Sugar Land TX

119

9

59

35:54.7

 
Top

Female 11 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Amanda Hinojosa

102

12

60

36:08.2

 
Top

Female 13 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jacquelyn Gamma

138

14

26

24:51.0

2

Heather Haig

131

14

31

25:25.7

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Maria Briano

173

17

33

25:53.9

2

Jennifer Ellefson

153

15

40

27:57.6

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Maria Rossy

154

29

52

32:49.2

2

Courtney Anthony

150

21

55

34:03.8

3

Heidi Parr

143

27

56

34:06.2

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Lori Gier

105

30

37

27:05.2

2

Tamra Rhoden

130

37

53

33:52.4

3

Sirena Rincon

155

39

61

36:10.7

4

Norma White

165

35

67

44:34.8

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Morgan Mandell Sugar Land TX

109

46

44

29:12.2

2

Taffy Odom Sugar Land TX

107

45

45

29:14.3

3

Maria Metoyer

172

40

51

31:56.1

4

Shannon Dannhaus

145

40

54

33:52.7

5

Yvette Garza

163

41

65

42:01.3

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Janis Countiss

104

54

57

34:32.3

2

Marlene Zinsmeister

175

52

63

36:41.5

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Johanthan Le Jeune

161

22

1

15:29.9

 
Top

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Michael Cagle Katy TX

116

44

5

19:25.0

 
Top

Male 8 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Matthew Krafcheck Sugar Land TX

120

7

58

35:54.1

 
Top

Male 9 to 10

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Christian Metoyer

160

10

16

22:16.5

2

Talon White

166

10

66

44:34.8

 
Top

Male 11 to 12

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Hayden Waldschmidt

117

12

11

21:22.8

2

Alec Waldschmidt

118

12

12

21:29.3

3

Andrew Petersen

149

12

29

25:10.4

4

Will Lord Sugar Land TX

141

11

39

27:17.7

 
Top

Male 13 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Chandler Heikkila

111

14

3

18:54.8

2

Jordan Janer

124

14

4

19:09.3

3

Tyler Wandling

137

13

9

20:35.2

4

Tyler Shipley

135

14

13

21:29.8

5

Julian Marrufo

132

14

14

21:34.2

6

Zack Moore

125

13

15

22:16.0

7

Alex Sims Sugar Land TX

129

13

21

24:02.9

8

Kyle Shipley

136

14

25

24:50.6

9

Cole Jackson

123

14

27

25:01.4

10

Anthony Nquyen

133

14

36

26:46.0

11

Vincent Metoyer Sugar Land TX

159

14

41

28:06.8

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Kristopher Shimake

174

18

6

19:31.0

2

Cameron Jozwiak

115

15

7

20:30.8

3

Zackery Ferguson

147

15

8

20:31.8

4

Cory Stewat

157

16

10

21:22.4

5

Micheal Lee

168

16

22

24:18.4

6

Jonathon Eversole

171

15

23

24:32.3

7

Nick Tripicchio

121

15

28

25:10.2

8

David Hernandez Lake Jackson TX

151

18

35

26:45.9

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Jesus Sifuentes

162

26

2

18:26.4

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Trevor White

164

39

46

29:20.1

2

Damon Gier Richmond TX

106

30

62

36:15.6

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Mike Davis Tomball TX

128

42

18

22:53.7

2

Lee Odom Sugar Land TX

108

40

24

24:37.6

3

Chip Sutton Sugar Land TX

103

45

32

25:46.5

4

Mark Ellefson

152

44

48

31:10.7

5

Stephen Metoyer Sugar Land TX

158

43

50

31:55.9

6

Robert Hinojosa

101

48

64

37:09.3

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Dale Shipley

169

51

19

23:20.9

2

Bill Vedder

142

56

30

25:15.5

3

Wayne Wilson

167

58

42

28:17.4

4

Steven Craig Jackson

122

55

43

29:06.2

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

1

Paul Cooley Bellaire TX

144

60

17

22:25.4

2

Michael Horsnell Sugar Land TX

110

62

47

29:42.7

3

Sandy Lord Sugar Land TX

140

60

49

31:13.2