League City Internationall and Sprint Triathlon

Age Group Results

August 02, 2015


Results By Run Wild Sports Timing. Inc. (results questions? gmulvihill@aol.com)


Invitational Men: 1-99
Invitational Women:
International-Age Group Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
International-Age Group Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64
International-Clydsdale Men: 1-99
International-Clydsdale Women:
International-Athena Men:
International-Athena Women: 1-99

Invitational

Top

Male

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 Cort Prois 2 42 2 24:57.5 16:38/K 1 0:57.4 1 1:06:21.7 1:27/K 2 0:58.0 1 41:31.2 6:42/M   2:14:46.1
2 2 Derek Cooper 1 30 1 24:37.5 16:25/K 2 1:19.9 2 1:12:50.1 1:35/K 1 0:40.6 2 43:38.0 7:02/M 8:20.2 2:23:06.3
 

International-Age Group

Top

Female Open Winners

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 Carolina Carstens 171 43 1 32:25.4 21:37/K 1 1:41.7 1 1:12:27.8 1:35/K 1 1:40.4 1 50:07.3 8:05/M   2:38:22.7
 
Top

Male Open Winners

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 Brendon Morin 127 26 1 21:19.7 14:13/K 1 1:42.3 1 1:11:36.0 1:33/K 1 1:05.9 1 47:24.6 7:39/M   2:23:08.8
 
Top

Female Master Winners

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 2 Jennifer Alpard 49 45 1 29:00.1 19:20/K 1 1:29.0 1 1:17:05.7 1:41/K 1 1:29.0 1 51:57.5 8:23/M   2:41:01.5
 
Top

Male Master Winners

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 3 Franz Carstens 172 45 1 27:24.1 18:16/K 1 1:11.9 1 1:10:24.9 1:32/K 1 1:54.5 1 46:43.2 7:32/M   2:27:38.7
 
Top

Male 15 to 19

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 25 Hunter Keller 119 19 2 31:50.4 21:13/K 4 1:43.7 1 1:23:37.8 1:49/K 4 2:44.6 1 51:14.8 8:16/M   2:51:11.4
2 30 Jack Maloy 118 19 1 21:54.2 14:36/K 1 1:09.5 4 1:35:51.1 2:05/K 3 2:40.0 2 52:25.1 8:27/M 2:48.7 2:54:00.1
3 45 Philip Davis 116 15 3 31:54.9 21:16/K 2 1:18.4 3 1:33:16.3 2:02/K 1 1:22.5 3 55:29.7 8:57/M 12:10.6 3:03:22.0
4 47 Mitchell Matthews 117 18 4 32:02.3 21:21/K 3 1:27.2 2 1:25:20.4 1:51/K 2 2:06.8 4 1:04:13.6 10:21/M 13:59.0 3:05:10.4
 
Top

Female 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 12 Katherine Barron 6 20 2 32:18.8 21:32/K 1 0:49.6 2 1:28:51.5 1:56/K 1 1:29.4 1 57:28.1 9:16/M   3:00:57.5
2 17 Cynthia Gates 9 24     3 35:51.8 3 1:29:33.1 1:57/K 3 2:12.0 2 1:02:41.5 10:07/M 9:21.0 3:10:18.5
3 21 Alexis Speliotis 7 23 1 25:24.0 16:56/K 2 3:02.0 1 1:22:44.9 1:48/K 2 1:44.0 3 1:23:15.2 13:26/M 15:12.7 3:16:10.2
 
Top

Male 20 to 24

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 53 Blake Hubbard 121 20 1 30:48.9 20:32/K 2 2:15.8 2 1:34:16.8 2:03/K 1 1:25.7 1 1:03:03.2 10:10/M   3:11:50.5
2 72 Kyle Lottinville 120 20 3 49:36.4 33:04/K 3 3:20.5 1 1:28:39.4 1:56/K 2 2:07.8 2 1:04:45.4 10:27/M 16:39.1 3:28:29.7
3 77 Levi Grinestaff 122 22 2 35:29.6 23:39/K 1 1:42.2 3 1:49:04.1 2:22/K 3 2:13.5 3 1:12:06.1 11:38/M 28:45.1 3:40:35.7
 
Top

Female 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 4 Morgan Fox 13 25 1 29:04.7 19:23/K 1 1:09.2 1 1:18:10.0 1:42/K 2 1:50.9 2 57:47.5 9:19/M   2:48:02.4
2 15 Cindy Bahena 11 25 7 38:21.5 25:34/K 2 1:37.2 2 1:23:42.2 1:49/K 1 1:42.2 3 1:01:05.9 9:51/M 18:26.7 3:06:29.2
3 16 Christine Graham 12 25 6 34:51.5 23:14/K 6 3:02.7 3 1:32:02.9 2:00/K 6 2:35.6 1 56:15.9 9:04/M 20:46.3 3:08:48.8
4 19 Ashley Barill 10 25 5 34:25.2 22:57/K 7 3:21.1 5 1:33:20.0 2:02/K 7 2:41.3 4 1:01:29.1 9:55/M 27:14.4 3:15:16.9
5 24 Madison Askins 16 29 4 33:45.1 22:30/K 4 2:02.6 6 1:34:39.9 2:03/K 3 1:58.2 5 1:04:31.7 10:24/M 28:55.3 3:16:57.7
6 33 Shawna Laverde 17 29 3 31:30.4 21:00/K 3 1:57.9 4 1:32:09.6 2:00/K 4 2:00.3 7 1:18:28.2 12:39/M 38:04.2 3:26:06.6
7 37 Jaclyn Perkins 14 27 2 31:15.4 20:50/K 5 2:36.6 7 1:40:25.8 2:11/K 5 2:35.4 6 1:12:08.1 11:38/M 40:59.0 3:29:01.5
 
Top

Male 25 to 29

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 6 Daniel Gamboa 128 27 1 25:06.6 16:44/K 1 1:04.3 1 1:12:49.0 1:35/K 11 6:27.7 1 48:04.9 7:45/M   2:33:32.6
2 34 Grant Gutierrez 133 28 5 32:26.6 21:37/K 3 1:50.7 3 1:25:17.5 1:51/K 8 2:16.6 3 53:42.5 8:40/M 22:01.6 2:55:34.2
3 40 Tommy Mattix 134 29 2 30:47.8 20:31/K 2 1:33.1 2 1:14:13.9 1:37/K 5 1:50.0 7 1:12:40.9 11:43/M 27:33.2 3:01:05.9
4 46 Andrew Bruyn 131 28 4 31:32.3 21:01/K 4 2:05.5 4 1:30:50.5 1:58/K 4 1:30.4 4 58:05.5 9:22/M 30:31.8 3:04:04.4
5 48 George Gates 132 28 3 30:49.9 20:33/K 7 2:58.6 9 1:40:49.3 2:12/K 7 1:51.1 2 49:16.8 7:57/M 32:13.3 3:05:46.0
6 59 Taylor Graham 125 25 6 33:34.8 22:23/K 8 3:06.2 6 1:38:48.2 2:09/K 6 1:50.3 5 58:06.4 9:22/M 41:53.4 3:15:26.1
7 70 Gerard Sanchez-Reina 135 29 10 38:11.7 25:27/K 11 3:29.6 7 1:39:45.9 2:10/K 9 2:19.8 6 1:01:25.9 9:54/M 51:40.5 3:25:13.2
8 75 Benjamin Ruege 123 25 9 37:18.9 24:52/K 10 3:19.4 8 1:40:14.1 2:11/K 1 0:47.9 8 1:14:38.5 12:02/M 1:02:46.3 3:36:19.0
9 76 Jonathan Graschel 136 29 8 36:25.0 24:17/K 5 2:25.8 10 1:40:56.4 2:12/K 2 1:12.6 9 1:16:29.1 12:20/M 1:03:56.5 3:37:29.1
10 80 Ricardo Colokuris 126 25 11 38:56.0 25:57/K 9 3:07.3 11 1:44:46.6 2:17/K 3 1:16.7 10 1:17:55.8 12:34/M 1:12:29.9 3:46:02.6
11 81 Christopher Potter 130 28 7 36:08.2 24:05/K 6 2:30.2 5 1:35:13.1 2:04/K 10 4:05.7 11 1:28:56.6 14:21/M 1:13:21.4 3:46:54.1
 
Top

Female 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 9 Kristin Duplantis 26 33 2 34:09.2 22:46/K 1 1:27.4 1 1:24:59.3 1:51/K 6 2:19.7 1 52:22.2 8:27/M   2:55:17.9
2 20 Jessica Claros 21 30 7 40:22.1 26:55/K 2 1:27.6 2 1:28:36.8 1:56/K 4 1:57.3 3 1:03:05.9 10:10/M 20:11.9 3:15:29.9
3 22 Kathryn Miller 19 30 1 32:02.0 21:21/K 4 1:39.0 3 1:29:18.8 1:56/K 5 2:04.8 7 1:11:27.0 11:31/M 21:13.9 3:16:31.9
4 23 Morgan Henry 27 34 4 37:08.1 24:45/K 7 2:15.0 5 1:32:55.2 2:01/K 8 2:59.4 2 1:01:14.4 9:53/M 21:14.3 3:16:32.3
5 27 Lacy Healey 23 33 3 36:59.3 24:39/K 5 1:51.7 4 1:32:16.7 2:00/K 2 1:47.7 5 1:05:36.8 10:35/M 23:14.4 3:18:32.4
6 34 Marilu Rudolph 22 30 6 38:59.1 25:59/K 8 2:45.9 8 1:36:43.8 2:06/K 1 1:43.0 6 1:06:16.0 10:41/M 31:10.0 3:26:28.0
7 38 Caitlin Saunders 18 30 9 48:38.9 32:25/K 3 1:30.4 6 1:33:15.3 2:02/K 3 1:50.4 4 1:04:01.6 10:20/M 33:58.8 3:29:16.8
8 40 Alexandra Silva 20 30 5 38:26.4 25:37/K 6 2:12.0 7 1:36:19.4 2:06/K 7 2:48.9 8 1:18:08.6 12:36/M 42:37.5 3:37:55.5
 
Top

Male 30 to 34

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 4 Sean Hale 149 34 2 25:02.5 16:41/K 1 1:01.1 1 1:12:41.3 1:35/K 3 1:30.9 2 49:52.5 8:03/M   2:30:08.4
2 11 Luke Gilman 137 31 3 26:44.0 17:49/K 3 1:48.6 3 1:18:08.3 1:42/K 8 2:04.9 4 53:23.5 8:37/M 12:01.0 2:42:09.4
3 14 Richard Whisenhunt 145 33 6 29:25.6 19:37/K 6 2:01.2 2 1:16:58.1 1:40/K 9 2:16.4 3 53:16.7 8:35/M 13:49.8 2:43:58.2
4 20 Ryan Silva 148 33 5 29:15.8 19:30/K 5 1:52.4 5 1:20:01.7 1:44/K 5 1:55.0 7 55:12.1 8:54/M 18:08.6 2:48:17.1
5 26 Carlos Acosta 25 33 7 31:06.1 20:44/K 2 1:32.9 6 1:21:04.9 1:46/K 7 2:02.5 8 55:35.8 8:58/M 21:13.8 2:51:22.3
6 27 Bastian Sopora 140 32 4 27:09.3 18:06/K 8 2:28.9 4 1:19:06.6 1:43/K 1 1:18.6 10 1:02:12.0 10:02/M 22:07.1 2:52:15.6
7 35 Derek Wishert 138 31 10 35:46.8 23:51/K 4 1:52.3 7 1:22:20.8 1:47/K 6 1:58.3 5 54:08.2 8:44/M 25:58.0 2:56:06.5
8 37 Jesus Villanueva Rojas 146 33 9 34:31.9 23:01/K 7 2:18.9 9 1:28:27.4 1:55/K 10 2:31.5 1 49:18.7 7:57/M 27:00.1 2:57:08.6
9 50 Justin Johns 143 33 12 39:24.0 26:16/K 11 3:35.9 8 1:28:12.1 1:55/K 4 1:53.6 6 54:08.8 8:44/M 37:06.1 3:07:14.5
10 55 Nabeel Majid 144 33 8 32:17.3 21:31/K 9 2:55.8 10 1:34:07.4 2:03/K 2 1:23.3 9 1:01:20.6 9:54/M 41:56.2 3:12:04.6
11 63 Logan Westcott 142 33 1 24:40.0 16:27/K 10 3:21.3 12 1:36:44.2 2:06/K 11 2:57.2 11 1:11:20.2 11:30/M 48:54.7 3:19:03.2
12 79 Travis Humphreys 147 33 11 38:24.8 25:36/K 12 4:42.1 11 1:36:01.6 2:05/K 12 4:06.6 12 1:20:55.7 13:03/M 1:14:02.5 3:44:11.0
 
Top

Female 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 11 Susan Oyler 30 36 5 34:31.4 23:01/K 2 1:48.7 1 1:25:14.7 1:51/K 1 1:24.9 1 55:26.4 8:56/M   2:58:26.4
2 18 Kristi Odom 29 36 3 33:55.7 22:37/K 8 2:32.9 3 1:35:51.3 2:05/K 3 1:51.8 2 1:00:12.4 9:43/M 15:57.9 3:14:24.3
3 25 Gabriela Davalos 32 36 6 36:26.6 24:17/K 7 2:28.8 4 1:35:56.9 2:05/K 4 2:00.5 3 1:00:16.2 9:43/M 18:42.7 3:17:09.1
4 29 Tiffany Saunders 34 38 2 31:56.4 21:17/K 3 2:02.5 6 1:38:18.5 2:08/K 2 1:36.4 6 1:06:08.1 10:40/M 21:35.5 3:20:02.0
5 30 Lisset Mavarez 35 38 7 38:35.9 25:43/K 4 2:05.2 2 1:33:27.9 2:02/K 6 2:27.4 4 1:03:29.7 10:14/M 21:39.9 3:20:06.3
6 35 Terri Babin 38 39 8 38:40.4 25:47/K 5 2:25.4 5 1:37:59.1 2:08/K 5 2:11.9 5 1:05:50.5 10:37/M 28:41.0 3:27:07.4
7 47 Luisa Calderon 36 39 4 34:04.5 22:43/K 6 2:25.5 7 1:42:18.8 2:13/K 7 3:20.8 7 1:29:46.2 14:29/M 53:29.5 3:51:55.9
 
Top

Male 35 to 39

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 2 James Lundberg 159 39 1 20:17.7 13:31/K 2 1:06.2 1 1:10:09.0 1:32/K 9 1:57.0 1 50:47.6 8:11/M   2:24:17.6
2 18 Kristofor Healey 151 36 3 30:53.0 20:35/K 6 2:03.6 2 1:18:48.2 1:43/K 4 1:28.3 2 51:04.4 8:14/M 20:00.1 2:44:17.7
3 21 Yuji Iwanaka 157 38 2 24:43.0 16:29/K 3 1:42.8 7 1:24:58.1 1:51/K 12 2:21.2 4 54:33.1 8:48/M 24:00.7 2:48:18.4
4 31 Douglas Hill 152 36 8 35:33.8 23:42/K 1 1:03.1 4 1:23:23.0 1:49/K 2 1:20.4 3 53:48.6 8:41/M 30:51.4 2:55:09.0
5 43 Peter McDaniel 158 38 4 34:38.0 23:05/K 7 2:08.1 6 1:24:49.8 1:51/K 5 1:28.6 8 59:39.2 9:37/M 38:26.2 3:02:43.8
6 44 Colin MacKie 160 39 5 35:00.9 23:20/K 8 2:09.1 9 1:27:15.7 1:54/K 8 1:50.8 5 56:31.7 9:07/M 38:30.8 3:02:48.4
7 49 Claudio Coletta 153 36 9 37:40.7 25:07/K 11 2:23.4 8 1:26:04.4 1:52/K 7 1:50.4 6 59:11.6 9:33/M 42:52.9 3:07:10.6
8 54 Daniel Cook 154 37 11 47:54.4 31:56/K 5 2:01.4 3 1:21:21.3 1:46/K 1 1:20.2 7 59:14.6 9:33/M 47:34.4 3:11:52.1
9 58 Zach Holland 156 38 6 35:04.7 23:23/K 10 2:19.9 5 1:23:35.2 1:49/K 10 1:57.1 11 1:11:13.1 11:29/M 49:52.6 3:14:10.2
10 64 Alejandro Arrieta 155 38 7 35:18.4 23:32/K 12 2:53.6 11 1:34:39.4 2:03/K 3 1:28.3 9 1:04:50.5 10:27/M 54:52.7 3:19:10.4
11 66 Dyan Salazar 150 35 10 38:07.2 25:25/K 9 2:13.8 10 1:32:54.6 2:01/K 11 2:10.5 10 1:05:59.9 10:39/M 57:08.5 3:21:26.2
12 86 Jesus Ortiz 169 38 12 57:12.0 38:08/K 4 1:54.0 12 1:43:04.9 2:14/K 6 1:44.0 12 1:35:00.7 15:19/M 1:54:38.1 4:18:55.7
 
Top

Female 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 3 Tina Thibodeaux 45 42 1 25:29.9 16:59/K 1 1:05.3 1 1:20:49.7 1:45/K 6 2:58.0 2 53:45.5 8:40/M   2:44:08.5
2 6 Casey Brand 46 43 4 36:26.9 24:17/K 2 1:17.9 3 1:23:56.1 1:49/K 2 1:11.8 1 48:55.2 7:53/M 7:39.5 2:51:48.0
3 8 Sharon Ruben 39 40 2 29:40.1 19:47/K 3 2:11.1 2 1:23:32.7 1:49/K 1 0:59.1 3 58:37.4 9:27/M 10:52.0 2:55:00.5
4 26 Katherine Keilty 42 41 3 34:17.5 22:51/K 4 2:17.9 4 1:29:49.5 1:57/K 4 2:10.5 5 1:09:05.9 11:09/M 33:32.9 3:17:41.5
5 32 Norma Perez-Abreu 168 40 6 38:54.9 25:56/K 6 3:03.8 5 1:36:07.5 2:05/K 5 2:24.9 4 1:04:49.5 10:27/M 41:12.2 3:25:20.7
6 41 Otilia Gonzales 40 40 5 37:12.7 24:48/K 7 3:04.3 6 1:38:55.9 2:09/K 7 3:21.9 6 1:16:12.5 12:17/M 54:39.0 3:38:47.5
7 44 Cinthya Abuata Toledo 43 42 7 38:58.9 25:59/K 5 2:34.5 7 1:43:16.6 2:15/K 3 2:09.3 7 1:18:54.6 12:44/M 1:01:45.5 3:45:54.0
 
Top

Male 40 to 44

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 7 Manuel Barrientez 70 41 6 30:08.4 20:05/K 4 1:27.9 2 1:13:33.6 1:36/K 8 2:09.3 1 47:23.6 7:39/M   2:34:43.0
2 12 Jon Furr 77 43 4 28:48.7 19:12/K 1 1:05.9 3 1:17:30.3 1:41/K 10 2:14.4 3 52:35.8 8:29/M 7:32.2 2:42:15.2
3 13 Adam Thorn 73 42 9 33:04.9 22:03/K 2 1:19.5 1 1:13:10.5 1:35/K 7 2:05.4 4 52:40.2 8:30/M 7:37.6 2:42:20.6
4 16 Russell Sollock 76 43 1 27:17.9 18:11/K 7 1:30.4 4 1:18:25.6 1:42/K 12 2:24.8 6 54:26.4 8:47/M 9:22.3 2:44:05.3
5 28 Mohamed Elwassimy 74 42 7 32:36.0 21:44/K 12 2:37.4 6 1:22:21.4 1:47/K 11 2:15.0 2 52:29.8 8:28/M 17:36.8 2:52:19.8
6 29 Russell Spradling 68 41 5 29:59.7 19:59/K 15 2:53.7 10 1:24:20.5 1:50/K 6 2:05.2 5 53:32.7 8:38/M 18:08.9 2:52:52.0
7 33 Randy Fisher 78 43 3 27:42.0 18:28/K 3 1:27.3 5 1:20:50.6 1:45/K 1 1:04.7 9 1:04:25.5 10:23/M 20:47.2 2:55:30.2
8 42 Jarrod Brown 71 42 10 33:14.9 22:09/K 8 2:09.6 7 1:23:10.3 1:48/K 4 1:46.6 8 1:01:13.9 9:52/M 26:52.5 3:01:35.5
9 51 Steven Berenzweig 81 44 14 35:05.1 23:23/K 10 2:35.2 9 1:24:13.6 1:50/K 3 1:44.3 10 1:07:04.4 10:49/M 35:59.7 3:10:42.8
10 52 Roderick Diggs 80 44 17 40:03.7 26:42/K 14 2:46.4 11 1:29:24.7 1:57/K 5 1:57.2 7 57:12.8 9:14/M 36:41.9 3:11:24.9
11 61 Shane Himel 69 41 8 32:36.5 21:44/K 11 2:35.5 8 1:23:12.9 1:49/K 9 2:10.8 13 1:15:54.4 12:15/M 41:47.2 3:16:30.3
12 67 Jason Kaplan 162 40 16 37:20.3 24:53/K 9 2:28.0 13 1:34:48.8 2:04/K 2 1:22.0 11 1:07:25.0 10:52/M 48:41.3 3:23:24.3
13 71 Daniel Lukes 75 42 15 36:19.5 24:13/K 17 3:47.2 14 1:35:05.1 2:04/K 14 3:06.6 12 1:09:43.0 11:15/M 53:18.5 3:28:01.5
14 78 Chris Fling 82 44 11 34:00.0 22:40/K 5 1:28.3 12 1:30:51.7 1:59/K 13 2:34.9 15 1:32:29.3 14:55/M 1:06:41.3 3:41:24.4
15 82 Carlos Evans 79 44 12 34:34.7 23:03/K 13 2:45.2 15 1:39:55.0 2:10/K 15 3:34.2 14 1:28:28.8 14:16/M 1:14:35.0 3:49:18.0
16 84 Tracy Benson 67 41 13 34:38.5 23:05/K 16 3:46.6 16 1:40:37.7 2:11/K 16 3:41.6 16 1:39:57.0 16:07/M 1:27:58.5 4:02:41.5
 
Top

Female 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 5 Amy Hessel 55 48 1 27:06.8 18:04/K 1 1:30.7 2 1:30:43.4 1:58/K 6 2:34.0 1 46:45.0 7:32/M   2:48:40.0
2 14 Susan Hardwick-Smith 53 48 3 35:55.4 23:57/K 2 1:55.6 1 1:23:51.9 1:49/K 1 1:42.6 2 58:01.8 9:21/M 12:47.4 3:01:27.5
3 31 Melissa Singletary 50 46 2 34:14.9 22:49/K 3 2:07.1 3 1:34:17.3 2:03/K 2 2:06.2 4 1:10:09.5 11:19/M 34:15.0 3:22:55.1
4 36 Diane McKernan 54 48 5 38:46.4 25:51/K 4 2:17.1 5 1:35:39.1 2:05/K 7 2:37.1 3 1:08:59.6 11:08/M 39:39.4 3:28:19.5
5 42 Chai Nguyen 52 47 6 41:22.9 27:35/K 6 3:05.8 7 1:39:11.7 2:09/K 4 2:19.2 5 1:16:54.4 12:24/M 54:14.2 3:42:54.2
6 43 Evalyn Fling 51 47 4 35:59.2 23:59/K 5 2:33.5 4 1:34:51.1 2:04/K 3 2:09.0 8 1:28:51.1 14:20/M 55:44.1 3:44:24.1
7 46 Laura Rachita 48 45 7 41:56.5 27:57/K 8 4:40.2 6 1:38:46.9 2:09/K 8 3:00.1 6 1:19:52.6 12:53/M 59:36.5 3:48:16.6
8 48 Irina Shikounova 47 45 8 48:49.2 32:33/K 7 3:37.7 8 1:40:54.9 2:12/K 5 2:23.0 7 1:27:53.7 14:10/M 1:14:58.7 4:03:38.7
 
Top

Male 45 to 49

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 8 Michael Halpin 93 48 7 34:47.2 23:11/K 2 1:19.3 1 1:15:38.4 1:39/K 2 1:27.3 1 45:08.4 7:17/M   2:38:20.7
2 19 Richard Davis 92 48 2 30:16.4 20:11/K 1 1:07.0 3 1:21:57.5 1:47/K 9 2:17.2 2 51:32.7 8:19/M 8:50.3 2:47:11.0
3 23 Art Waggoner 94 49 1 29:47.7 19:51/K 4 1:42.1 2 1:18:44.1 1:43/K 6 2:07.5 5 57:14.4 9:14/M 11:15.2 2:49:36.0
4 32 James Holt 88 46 8 34:47.8 23:11/K 7 2:17.1 7 1:24:39.9 1:50/K 1 1:17.7 3 52:11.2 8:25/M 16:53.2 2:55:13.9
5 39 Gus Alvarez 85 45 5 34:25.0 22:57/K 6 2:02.8 6 1:24:32.1 1:50/K 4 1:55.0 4 55:17.3 8:55/M 19:51.5 2:58:12.3
6 41 Rick Loera 87 46 3 32:03.3 21:22/K 10 2:49.1 4 1:23:51.5 1:49/K 8 2:15.0 6 1:00:30.7 9:45/M 23:09.0 3:01:29.7
7 57 Mark Leiter 90 47 4 32:47.7 21:51/K 5 2:01.9 5 1:23:55.3 1:49/K 5 2:02.0 9 1:12:48.5 11:45/M 35:14.8 3:13:35.6
8 60 Jorge Aponte 84 45 6 34:37.7 23:05/K 3 1:34.2 8 1:25:58.0 1:52/K 7 2:08.1 8 1:11:46.6 11:35/M 37:44.0 3:16:04.8
9 65 David Vanhorn 96 49 10 40:54.9 27:16/K 8 2:17.5 9 1:28:15.9 1:55/K 10 2:27.9 7 1:06:57.0 10:48/M 42:32.6 3:20:53.3
10 83 Ignacio Marquez 83 45 9 39:03.7 26:02/K 9 2:28.1 10 1:41:07.4 2:12/K 3 1:52.6 10 1:30:06.4 14:32/M 1:16:17.7 3:54:38.4
11 85 Tom Doan 86 45 11 44:26.6 29:37/K 11 4:01.1 11 1:42:58.8 2:14/K 11 3:43.5 11 1:30:16.7 14:34/M 1:27:06.1 4:05:26.8
 
Top

Female 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 7 Robin Campbell 58 52 1 32:07.2 21:25/K 1 1:27.5 1 1:19:25.2 1:44/K 2 1:26.7 2 58:21.9 9:25/M   2:52:48.7
2 10 Jacqueline O Brien-Nolen 56 50 2 32:28.8 21:39/K 2 1:44.3 2 1:24:22.8 1:50/K 3 1:47.3 1 55:58.3 9:02/M 3:32.9 2:56:21.6
3 28 Carolyn Wyborney 59 52 4 46:15.9 30:50/K 5 2:57.3 3 1:24:30.6 1:50/K 4 1:57.1 3 1:03:15.5 10:12/M 26:07.9 3:18:56.6
4 39 Amy Smith 60 54 3 34:35.3 23:03/K 3 2:03.6 4 1:36:46.2 2:06/K 1 1:11.1 5 1:15:34.8 12:11/M 37:22.5 3:30:11.2
5 45 Elena Grassi 170 52 5 47:00.0 31:20/K 4 2:43.3 5 1:41:00.1 2:12/K 5 2:14.3 4 1:13:19.3 11:50/M 53:28.3 3:46:17.1
 
Top

Male 50 to 54

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 5 Todd Cooper 100 53 2 27:18.5 18:12/K 1 1:43.9 1 1:13:09.5 1:35/K 3 2:27.3 1 47:55.0 7:44/M   2:32:34.3
2 9 Jeff Garry 98 50 1 24:21.6 16:14/K 2 1:52.8 2 1:15:45.4 1:39/K 1 2:01.0 2 56:32.0 9:07/M 7:58.6 2:40:33.0
3 15 Kurt Restemyer 101 54                 5 2:44:02.0 26:27/M 11:27.6 2:44:02.0
4 68 Stephen Potter 99 50 4 36:32.9 24:21/K 3 3:02.3 3 1:25:39.6 1:52/K 2 2:12.8 4 1:16:22.2 12:19/M 51:15.7 3:23:50.1
5 69 Kevin Fitzgerald 97 50 3 35:08.6 23:25/K 4 4:36.8 4 1:35:23.0 2:04/K 4 3:38.8 3 1:06:12.7 10:41/M 52:25.5 3:24:59.9
 
Top

Male 55 to 59

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 10 Gary Gates 108 56 3 30:29.1 20:19/K 5 2:20.3 1 1:14:35.5 1:37/K 1 1:38.0 3 52:17.9 8:26/M   2:41:21.0
2 17 Alberto Vivas 103 55 1 28:51.3 19:14/K 3 1:48.2 2 1:14:46.4 1:38/K 7 2:26.7 5 56:15.1 9:04/M 2:46.7 2:44:07.8
3 22 Noah Sandoval 112 58 6 38:00.0 25:20/K 7 2:59.6 7 1:27:47.3 1:55/K 4 2:02.2 1 37:58.2 6:07/M 7:26.3 2:48:47.3
4 24 Charles Duncan 105 56 2 30:08.3 20:05/K 1 1:31.1 4 1:21:45.5 1:47/K 8 2:30.1 4 54:53.9 8:51/M 9:28.0 2:50:49.0
5 36 Ron Anselmo 111 57 4 32:17.1 21:31/K 2 1:41.7 3 1:21:44.0 1:47/K 5 2:11.8 7 58:32.9 9:26/M 15:06.7 2:56:27.7
6 56 Jack Torregrossa 113 59 7 43:07.8 28:45/K 6 2:53.7 5 1:26:09.3 1:52/K 2 1:45.0 6 58:29.4 9:26/M 31:04.2 3:12:25.3
7 62 Nicolas Arnao 109 56 9 48:04.6 32:03/K 9 5:16.9 9 1:36:29.8 2:06/K 6 2:23.6 2 44:26.0 7:10/M 35:20.0 3:16:41.0
8 73 Yves Puisieux 102 55 8 46:09.6 30:46/K 8 3:15.0 8 1:34:11.1 2:03/K 9 3:13.6 8 1:02:35.6 10:06/M 48:04.0 3:29:25.1
9 74 Paul Rodgers 104 55 5 37:54.3 25:16/K 4 2:10.3 6 1:27:25.4 1:54/K 3 1:52.8 9 1:21:45.3 13:11/M 49:47.2 3:31:08.3
 
Top

Female 60 to 64

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 13 Yong Collins 62 61 1 40:07.1 26:45/K 2 2:37.4 1 1:38:50.3 2:09/K 1 1:38.7 1 37:55.4 6:07/M   3:01:09.1
2 49 Cathy Beavers 63 63 3 49:05.1 32:43/K 3 3:22.1 2 1:43:32.7 2:15/K 2 1:55.0 2 1:35:16.4 15:22/M 1:12:02.2 4:13:11.4
3 50 Annabella Green 61 60 2 48:59.4 32:39/K 1 2:08.0 3 1:46:52.5 2:19/K 3 2:25.0 3 1:43:13.5 16:39/M 1:22:29.3 4:23:38.5
 
Top

Male 65 to 69

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 38 Fred Marashi 115 66 1 34:59.1 23:19/K 1 2:31.0 1 1:19:04.8 1:43/K 1 1:57.6 1 59:26.8 9:35/M   2:57:59.5
 

International-Clydsdale

Top

Male

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 Brian Bayless 166 39 1 29:04.8 19:23/K 1 2:27.3 1 1:21:12.8 1:46/K 1 1:57.1 1 1:01:37.5 9:56/M   2:56:19.6
2 2 Adam Rudy 167 41 2 36:36.7 24:24/K 3 3:00.4 3 1:31:50.0 2:00/K 3 3:46.5 2 1:21:21.6 13:07/M 40:15.8 3:36:35.5
3 3 Ben Carrell 165 34 4 40:49.3 27:13/K 2 2:44.5 2 1:29:18.2 1:56/K 4 4:19.8 4 1:30:44.9 14:38/M 51:37.1 3:47:56.8
4 4 Kelley O'Toole 164 33 3 39:05.2 26:03/K 4 3:13.1 4 1:42:08.1 2:13/K 2 3:39.2 3 1:24:52.6 13:41/M 56:38.9 3:52:58.5
 

International-Athena

Top

Female

  Overall*   ------------ Swim1.5K ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Bike46K ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run10K ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 Melanie Barnard 65 36 3 44:55.3 29:57/K 1 1:41.1 2 1:37:05.4 2:07/K 1 1:19.9 1 1:08:47.6 11:06/M   3:33:49.4
2 2 June Tomlin 66 41 1 36:08.4 24:05/K 3 2:13.5 1 1:31:50.0 2:00/K 3 2:00.0 2 1:24:33.7 13:38/M 2:56.2 3:36:45.7
3 3 Melissa Auman 64 35 2 40:16.7 26:51/K 4 2:25.5 3 1:40:19.7 2:11/K 4 2:00.2 3 1:26:57.7 14:01/M 18:10.4 3:51:59.9
4 4 Vicky Jones 41 40 4 45:03.5 30:02/K 2 2:09.7 4 1:43:57.6 2:16/K 2 1:44.0 4 2:14:00.0 21:37/M 1:13:05.5 4:46:55.0
*Overall place within gender.
DE>