Lake Tejas Triathlon and Duathlon

Age Group Results

April 12, 2014


Run Wild Sports Timing(results questions? gmulvihill@aol.com)


Triathlon Men: Top Finishers 0-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-98
Triathlon Women: Top Finishers 0-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59
Duathlon Men: Top Finishers 0-15 20-24 45-49 50-54 55-98
Duathlon Women: Top Finishers 0-15 16-19 35-39 40-44 45-49 50-54 55-98

Triathlon

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 6 Katy Stibrich 45 36 1 8:45.2 0:17.8 1 37:18.7 0:23.1 1 21:50.8   1:08:35.8
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 1 Rusty Stover 81 36 1 10:38.1 0:36.4 1 33:29.2 0:22.3 1 17:53.0   1:02:59.2
 
Top

Female 15 and under

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 24 Yara Shokeir 29 14 1 10:01.0 1:18.5       6 1:09:16.4   1:20:35.9
2 32 Logan Patterson 31 15 2 10:18.6 0:35.8 1 45:16.3   2 31:26.8 7:01.7 1:27:37.7
3 43 Natalia Salazar 28 14 3 11:08.2 1:12.2 2 52:41.6 0:39.4 1 26:28.3 11:33.9 1:32:09.9
4 51 Regina Contreras 30 15 5 13:22.5 1:37.8 3 54:13.2 1:11.4 3 32:51.9 22:41.1 1:43:17.0
5 57 Alejandra Contreras 25 13 6 13:42.9 1:57.3 5 55:41.3   4 35:39.6 26:25.3 1:47:01.3
6 64 Mercedes Villalobos 107 14 4 12:37.7 0:53.0 4 55:22.2 1:05.1 5 42:52.5 32:14.7 1:52:50.7
 
Top

Male 15 and under

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 7 Jack Stewart 68 15 3 9:38.0 0:38.5 1 37:19.3 0:16.6 3 21:48.8   1:09:41.4
2 8 Nicolas Studebaker 69 15 1 8:41.2   3 41:35.6 0:37.2 1 19:49.9 1:02.5 1:10:44.0
3 17 Rhys Ivory-Ganja 64 15 2 9:21.1 1:09.6 2 39:20.8   6 27:17.2 7:27.4 1:17:08.9
4 19 Kyle Simcox 67 15 5 12:23.3 1:13.8 5 43:30.5 0:54.3 2 20:30.0 8:50.6 1:18:32.1
5 25 MAXIMILIANO BELLO 63 15 8 13:53.8 1:39.3 4 43:16.0 1:18.1 4 22:04.8 12:30.7 1:22:12.2
6 29 David Ortiz Salas 66 15 4 10:37.5 0:49.8       10 1:13:40.9 15:26.9 1:25:08.4
7 30 PATRICIO BELLO 60 13 6 12:41.0 1:13.5 6 44:09.2 1:06.3 5 26:32.1 16:00.8 1:25:42.3
8 50 WILLIAM LEE 65 15 7 13:46.3 1:39.8 9 52:10.6 1:15.1 7 34:23.5 33:34.0 1:43:15.5
9 58 ANDREW LEE 61 13 9 14:01.1 1:12.9 8 52:02.7 1:08.1 8 38:46.1 37:29.5 1:47:11.0
10 60 Ricardo Moyano 62 13 10 15:01.1 1:03.5 7 49:45.4 1:09.1 9 40:36.9 37:54.6 1:47:36.1
 
Top

Female 16 to 19

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 45 Andrea Salazar 35 16 1 10:34.2   1 48:59.3 0:40.8 3 32:42.6   1:32:57.0
2 47 Daniela Braniff 32 16 2 10:41.9 1:15.4 3 53:30.1   2 31:52.0 4:22.4 1:37:19.5
3 48 Afton Knight 39 19 3 11:55.3 1:37.9 2 51:12.5 1:04.2 4 33:48.0 6:41.0 1:39:38.1
4 61 Ines Esponda 36 17 5 13:41.0   5 1:02:56.1 1:08.0 1 30:09.7 14:57.9 1:47:54.9
5 62 Stephany Moyano 33 16 4 12:54.1 2:15.2 4 56:05.3 1:53.9 6 35:04.1 15:15.8 1:48:12.8
6 66 Paloma Fernandez 37 17 6 15:42.2 1:33.2 6 1:06:13.5 2:09.9 5 34:32.2 27:14.1 2:00:11.1
 
Top

Male 16 to 19

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 4 Zachary Henthorn 75 18 2 8:39.5 0:22.0 1 36:41.4 0:20.1 1 19:53.2   1:05:56.4
2 12 Zack Hemmen 71 16 3 8:43.2 0:53.8 2 39:48.7 0:37.2 4 24:38.8 8:45.5 1:14:42.0
3 14 Momen Shokeir 72 16 4 9:30.7 0:17.8 4 42:41.4 0:39.9 3 22:40.0 9:53.6 1:15:50.0
4 16 Gabriel Bribiesca 73 18 5 11:40.6 0:57.7 3 41:35.1 0:55.9 2 21:52.8 11:05.8 1:17:02.3
5 46 Jorge Chico 70 16 6 13:08.6 2:39.2 5 48:30.6   5 32:46.7 31:08.7 1:37:05.2
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 33 Catie Morrow 40 24 1 10:04.9 0:57.1 1 47:30.6 1:08.3 1 28:04.0   1:27:45.1
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 53 Jordan Deville 76 23 1 13:42.0   1 57:59.1 2:37.1 1 31:21.4   1:45:39.7
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 42 Jaynee Griffin 41 26 2 14:25.8 1:33.3 1 48:09.0 1:09.9 1 26:49.9   1:32:08.0
2 49 Abigail Diaz 42 29 1 12:21.3         2 1:29:57.6 10:10.9 1:42:19.0
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 44 Elisha Garcia 78 28 2 14:09.3 1:24.0 2 49:30.0 1:43.8 3 26:01.4   1:32:48.6
2 63 Matt St. Clair 79 28 1 14:06.2 2:29.5 3 1:06:29.9   2 25:46.1 16:03.1 1:48:51.8
3 67 luis garcia 77 25 3 9:17:58.7   1 16:21.7 1:41.7 1 25:40.2 29:40.6 2:02:29.3
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 10 Rebecca McMorries 43 32 1 9:52.7 1:03.7 1 38:28.5 0:31.9 1 23:46.1   1:13:43.1
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 3 Matthew Vance 80 31 1 10:07.2 0:22.4 1 33:52.6 0:28.6 1 19:27.6   1:04:18.5
2 22 Barry Chin 106 31 3 14:54.2 1:32.6 2 37:35.1 0:37.4 3 24:54.6 15:15.4 1:19:34.0
3 31 Jeff Walker 108 30 2 13:25.8 1:21.2 3 45:56.8 1:04.3 2 24:12.4 21:42.0 1:26:00.6
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 13 Vicky Cook 46 37 1 11:22.7 1:10.1 1 40:09.6   1 24:40.7   1:14:49.9
2 35 Stephanie Smucker 47 37 2 12:08.1 0:48.1 3 48:59.9   2 26:38.3 13:44.6 1:28:34.5
3 40 Angela Ianculovici 48 39 3 12:34.7 1:29.8 2 44:55.4 1:12.4 3 29:57.9 15:20.5 1:30:10.4
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 11 David Heckman 83 38 2 10:12.2 0:28.8 1 39:45.5 0:18.6 1 23:27.7   1:14:13.0
2 26 Joshua Stibrich 82 37 1 8:58.6 0:32.9 2 42:41.7 0:31.4 3 30:39.6 9:11.3 1:23:24.4
3 39 Jason Holmes 84 38 3 12:51.3   3 49:52.9   2 27:01.0 15:32.2 1:29:45.3
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 36 Jessica Baxter 22 40 2 12:05.9 1:04.7 1 43:18.6   2 32:15.8   1:28:45.2
2 41 Jami Dunbar 49 40 1 11:45.6 1:15.0 2 48:45.9 1:04.4 1 28:32.7 2:38.5 1:31:23.7
3 56 AMY HARLESS 50 43 3 13:08.1 1:37.2 3 54:48.2 1:45.4 3 35:29.5 18:03.3 1:46:48.5
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 2 Scott Olden 90 44 1 9:28.4 0:17.5 1 34:26.4 0:46.7 1 19:17.5   1:04:16.7
2 21 Doug Berry 85 41 2 11:48.6 0:36.5 2 37:51.0 0:46.9 3 27:52.1 14:38.6 1:18:55.3
3 27 scott crowder 89 44 3 13:25.0 1:07.7 3 41:25.1 1:12.8 2 26:28.7 19:22.8 1:23:39.5
4 54 Jason Schott 91 44 4 13:34.4 1:23.7 5 51:28.9 0:45.0 4 39:15.2 42:10.6 1:46:27.4
5 65 Scott Bland 86 41 5 15:04.1 1:06.4 4 50:44.3 1:07.0 5 45:07.9 48:53.3 1:53:10.0
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 52 Janice Terry 53 46 2 17:58.1 1:22.9 1 51:17.1   1 34:08.8   1:44:47.1
2 55 Michelle Bland 54 48 1 14:09.0 1:40.5 2 51:31.7 1:36.0 2 37:45.9 1:56.2 1:46:43.4
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 9 Charlie Dixon 109 46 2 11:00.7 0:37.9       3 59:39.2   1:11:18.0
2 15 Rick Snell 92 45 1 10:41.2 0:51.8 1 38:45.7 0:42.1 1 25:50.1 5:33.0 1:16:51.1
3 59 David Knight 96 47 3 15:24.0   2 56:34.2 1:24.6 2 33:48.9 35:53.8 1:47:11.9
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 5 Carl Stewart 99 52 2 10:16.3 0:31.9 1 36:49.9 0:22.3 1 20:09.5   1:08:10.0
2 18 Pedro Barrera 20 54 1 7:41.0 0:26.7 3 43:54.0 0:59.3 3 24:56.7 9:47.7 1:17:57.8
3 20 David Steiner 100 53 3 13:43.2 1:21.8 2 38:30.5 0:52.6 2 24:14.2 10:32.4 1:18:42.5
4 34 Mike Carmichael 97 51 4 14:01.0 1:03.6 4 46:29.5 0:55.7 4 26:00.5 20:20.4 1:28:30.5
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 37 Terri Cawley 59 57 1 13:51.9 1:37.9 1 43:00.0 0:57.6 2 30:04.5   1:29:32.1
2 38 Tammy Hassenpflug 56 55 2 15:28.9 1:26.4 2 43:16.0 1:16.5 1 28:08.0 0:03.7 1:29:35.9
3 68 Martha Reneau 58 55       4 1:27:08.2 2:09.8 3 33:46.5 33:32.4 2:03:04.5
4 69 Sondra Mach 57 55 3 16:41.2   3 1:26:27.8   4 1:00:17.2 1:13:54.1 2:43:26.3
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 23 David Green 103 58 1 10:40.7 1:01.7 1 37:02.7   1 31:33.5   1:20:18.8
 
Top

Male 60 +

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 28 Monty Geddie 105 62 1 12:54.9 1:03.6 1 39:44.9   1 30:12.2   1:23:55.7
 

Duathlon

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 3 Megan Sobecki 5 29 1 8:02.0 0:44.8 1 41:58.8 0:42.3 1 24:15.2   1:15:43.2
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 1 Scott Olden 44 44 1 7:05.0 0:44.1 1 37:39.9 0:36.2 1 20:18.7   1:06:24.0
 
Top

Female 15 and under

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 9 Grace Patterson 1 12 1 8:09.0 0:51.1 1 49:53.9   2 40:32.4   1:32:14.7
2 10 Paulina Ganem 125 14 2 8:51.5 1:03.6 2 52:38.1   1 39:10.2 0:24.5 1:32:39.2
 
Top

Male 15 and under

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 13 Logan Sullivan 13 15 1 9:25.0 1:09.5 1 51:48.1   1 46:36.0   1:41:37.2
 
Top

Female 16 to 19

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 7 Laura Rodriguez 4 18 1 9:05.0 0:46.2 1 49:44.6 0:48.1 1 31:17.2   1:31:41.2
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 4 Arturo Leal 14 20 1 7:12.5 0:41.3 1 41:40.8 0:33.8 1 26:44.8   1:16:53.3
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 19 Melissa Caplinger 7 38 1 15:21.0 1:28.0 1 1:34:38.8 1:13.1 1 1:08:27.1   3:01:08.1
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 8 Angie Spears 21 44 1 9:23.9 0:57.8 1 49:57.9 0:52.3 1 30:40.7   1:31:52.9
2 16 Jennifer Stanley 23 43 2 12:48.0 1:11.9 2 51:43.5 1:07.5 2 41:18.8 16:16.8 1:48:09.8
3 18 Ketina Taylor 8 41 3 13:45.0 1:13.3 3 1:36:28.7 1:07.0 3 1:08:32.7 1:29:13.9 3:01:06.8
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 15 Teri Marrow 9 45 1 10:40.2 1:32.9 1 58:16.5 1:12.6 1 35:36.6   1:47:18.9
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 5 guy gustafson 24 46 1 8:29.0 0:45.4 1 43:09.9 0:39.6 2 30:31.7   1:23:35.7
2 11 Nasre Ganem 26 47 2 8:52.9 1:47.5 2 56:52.8   1 26:38.0 10:35.5 1:34:11.3
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 6 Sylvia Rentz 11 53 1 9:28.2 0:42.5 1 46:46.7 0:55.7 1 32:34.5   1:30:27.7
2 17 Deborah Steiner 10 50 2 13:29.0 1:05.9 2 50:41.6 1:02.5 2 43:02.7 18:54.1 1:49:21.9
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 2 William Relyea 17 50 1 6:41.0 0:25.7 1 37:32.4 0:30.8 1 22:19.1   1:07:29.1
 
Top

Female 55 +

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 14 Patty Abney 12 55 1 10:45.0 1:07.1 1 59:56.2 1:30.8 1 33:33.5   1:46:52.8
 
Top

Male 55 +

  Overall   ------- Swim/Run ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Back Time
1 12 James Abney 19 57 1 9:54.0 1:47.8 1 48:00.5   1 43:27.1   1:34:16.1