TRI the Heart of Katy Family Triathlon

Age Group Results

September 08, 2012


Results By Run Wild Sports Timing (results questions? gmulvihill@aol.com)

Men: 0- 4 5- 6 7-10 11-15 16-99
Women: 0- 4 5- 6 7-10 11-15 16-99

Kids Age Group

Female 5 to 6

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 3 Addison Cluff 1 5 1 1:33.1 2 3:47.8 2 4:42.0   10:03.0
2 4 Iliana Ensley 8 6 2 1:47.2 1 3:33.6 3 5:12.0 0:29.9 10:32.9
3 10 Shelby Landry 10 6 3 1:48.5 3 7:18.4 1 4:31.1 3:35.0 13:38.0
4 38 Sierra Shurtz 12 6 4 1:48.9 4 9:20.3 4 14:03.7 15:10.0 25:13.0
 
Top

Male 5 to 6

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 1 Jacob White 13 6 8 2:07.6 1 2:58.2 1 4:00.0   9:05.9
2 2 Caden Davis 3 5 2 1:40.1 2 3:47.7 2 4:06.0 0:27.9 9:33.8
3 5 Tyler Luce 5 5 1 1:38.9 3 3:49.0 6 5:27.0 1:49.0 10:54.9
4 6 Talmage Coleman 2 5 9 2:25.1 6 5:31.5 4 5:08.0 3:58.7 13:04.6
5 7 Thomas Fairrington 9 6 7 1:52.2 4 4:01.0 7 7:14.0 4:01.3 13:07.2
6 8 Walter Armstrong 7 6 5 1:46.6     8 11:21.3 4:02.0 13:07.9
7 9 Francisco Gonzalez-Hernandez 4 5 6 1:51.7 7 6:21.8 5 5:20.3 4:27.9 13:33.8
8 11 Charlie Nedwed 11 6 3 1:45.7 8 7:44.6 3 4:58.9 5:23.3 14:29.3
9 13 Joseph Millett 6 5 4 1:46.4 5 4:13.7 9 13:13.8 10:08.1 19:14.0
 
Top

Female 7 to 10

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 16 Keira Herron 40 9 2 2:01.5 1 8:02.0 3 10:57.9   21:01.5
2 23 Heidi Nielson 44 9 17 2:48.0 7 9:05.2 2 10:39.5 1:31.2 22:32.8
3 31 Zala Courtin 51 10 14 2:43.3 4 8:50.9 7 12:44.3 3:17.1 24:18.6
4 32 Anika Cluff 14 7 21 2:56.8 8 9:44.8 4 11:41.2 3:21.4 24:23.0
5 34 Anne Armstrong 76 8 19 2:52.4 2 8:32.6 9 13:14.0 3:37.5 24:39.0
6 37 Emily Colgan 34 9 11 2:36.3 10 10:21.3 6 12:09.5 4:05.7 25:07.2
7 40 Madeline Freer 55 10 6 2:25.2 5 8:51.5 13 14:18.7 4:34.0 25:35.5
8 43 Helen Gordon 25 8 13 2:42.3 9 9:57.9 8 13:03.4 4:42.1 25:43.7
9 45 Alexandria Nabors 30 8 20 2:53.1 6 8:57.6 12 14:16.6 5:05.8 26:07.3
10 49 Nadine Barrera 22 8 3 2:06.9     27 24:37.4 5:42.8 26:44.3
11 50 Hannah Hajovsky 37 9 22 3:06.8 3 8:40.8 15 15:02.8 5:48.9 26:50.5
12 53 Jenna Goethals 56 10 4 2:13.5 11 10:25.8 16 15:13.1 6:50.9 27:52.4
13 55 Kynley Dillon 15 7 16 2:48.0 12 10:53.1 14 14:24.3 7:04.0 28:05.5
14 56 Sophia Maldonado 27 8 23 3:13.9 19 13:00.8 5 12:03.3 7:16.6 28:18.1
15 57 Isla Ritchie 48 9     18 12:53.3 19 15:40.6 7:32.4 28:33.9
16 59 Samantha Gardner 35 9 8 2:30.7 17 12:45.1 11 13:55.1 8:09.5 29:11.0
17 60 Lauren Shurtz 65 10 7 2:26.7 20 13:03.5 10 13:44.6 8:13.3 29:14.8
18 69 Abby McGown 29 8 27 3:50.0 15 11:54.4 18 15:22.3 10:05.2 31:06.8
19 72 Lauren Gerber 24 8 10 2:35.5 22 13:33.4 17 15:13.2 10:20.6 31:22.2
20 75 Elena Mathews 43 9 15 2:47.1 16 11:57.3 22 17:23.9 11:06.9 32:08.5
21 77 Hunter Rocha 62 10 12 2:37.3 13 10:57.8 24 19:13.5 11:47.1 32:48.6
22 79 Sophie Nedwed 60 10 9 2:34.5 14 11:18.6 23 19:05.5 11:57.1 32:58.6
23 81 Sarah Frain 54 10 18 2:49.6 21 13:24.2 21 17:09.0 12:21.3 33:22.9
24 84 Emma Shurtz 32 8 26 3:43.6 26 21:02.6 1 9:41.6 13:26.4 34:27.9
25 87 Riley Fay 53 10 25 3:30.3 24 14:49.6 20 17:07.1 14:25.5 35:27.0
26 99 Kelly Rose Watkins 68 10 5 2:23.1 25 17:06.1 25 19:28.2 17:55.9 38:57.4
27 100 Riley Lorenz 16 7 24 3:25.2 23 13:38.1 26 22:19.3 18:21.2 39:22.7
 
Top

Male 7 to 10

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 12 Logan Schaunaman 64 10 7 2:12.5 2 7:37.1 1 8:52.1   18:41.7
2 14 Joshua Grollitsch 36 9 4 2:08.6 7 8:08.6 4 10:33.5 2:08.9 20:50.7
3 15 Alexander Zavala 69 10 9 2:16.6 1 7:03.7 10 11:30.8 2:09.4 20:51.2
4 17 Cade Priem 47 9 14 2:31.6 3 7:45.6 5 10:49.6 2:25.2 21:07.0
5 18 Caleb Schaunaman 31 8 18 2:44.2 9 8:14.5 3 10:12.8 2:29.8 21:11.5
6 19 Ben Heslop 41 9 5 2:10.7 6 8:07.1 7 11:09.2 2:45.2 21:27.0
7 20 Christopher Villafuerte 67 10 6 2:11.5     27 19:19.9 2:49.6 21:31.4
8 22 Cameron Stone 33 8 12 2:28.8 5 8:03.9 11 11:33.4 3:24.4 22:06.1
9 24 Truman Armstrong 21 8 10 2:18.7 14 9:02.8 8 11:15.0 3:54.9 22:36.6
10 25 Jarrett Pratt 46 9 16 2:36.3 8 8:10.4 12 12:00.6 4:05.6 22:47.4
11 27 Flynn Kelleher 26 8 17 2:37.3 16 9:37.5 9 11:23.0 4:56.2 23:38.0
12 28 James Lloyd II 58 10 15 2:33.9 12 8:35.8 14 12:41.8 5:09.8 23:51.6
13 29 Christopher McDonald 28 8 20 2:57.5 4 8:02.5 16 12:57.2 5:15.5 23:57.3
14 30 Thomas Coleman 50 10 2 1:57.9 11 8:35.0 21 13:42.1 5:33.3 24:15.1
15 33 Spencer McGown 59 10 13 2:30.8 10 8:26.0 20 13:34.4 5:49.5 24:31.3
16 36 Thomas Domogalik 52 10 8 2:16.0 17 9:52.4 13 12:40.6 6:07.3 24:49.1
17 39 Mathis Jean 42 9 24 3:13.9 15 9:08.2 17 13:01.1 6:41.5 25:23.3
18 41 Nicholas Schmid 49 9 1 1:51.6 13 8:54.7 25 14:49.3 6:53.9 25:35.7
19 42 Stieg Fairrington 23 8 11 2:21.0 19 10:11.0 18 13:08.4 6:58.8 25:40.5
20 47 Jake Klucznik 57 10 27 3:34.1 24 12:47.1 2 10:00.5 7:40.0 26:21.8
21 48 Jason Peabody 61 10 3 2:07.0 18 10:00.5 22 14:26.2 7:52.0 26:33.8
22 63 Jared Nielson 17 7 22 3:03.6 22 12:07.7 23 14:35.2 11:04.9 29:46.7
23 65 Juan Perez 19 7 19 2:51.5 25 14:17.0 15 12:52.9 11:19.6 30:01.4
24 70 Austin Ackerman 20 8 28 3:46.5 23 12:30.3 26 14:58.5 12:33.6 31:15.4
25 82 Ryan Hammond 38 9 25 3:20.2 26 16:40.3 19 13:24.3 14:43.1 33:24.9
26 83 Tony Parada 45 9 26 3:27.2 20 10:43.5 28 20:06.0 15:35.1 34:16.8
27 86 Logan Sims 66 10 21 3:02.4 21 10:48.6 29 21:23.0 16:32.3 35:14.0
28 90 Alexander Saggi 63 10 29 4:35.6 28 21:30.6 6 10:49.9 18:14.4 36:56.1
29 91 Miguel Herrera 39 9 23 3:04.8 27 19:08.2 24 14:43.3 18:14.6 36:56.4
 
Top

Female 11 to 15

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 21 Elena McGown 90 13 9 5:04.2 8 17:01.8       21:34.7
2 51 Augustin Grollitsch 96 14 1 3:39.6 2 13:02.3 3 10:52.3 5:59.5 27:34.3
3 61 Isabelle Nielson 92 13 6 4:16.7 4 14:45.2 1 10:22.4 7:49.7 29:24.4
4 64 Sydney Heimbach 99 14 3 3:59.3 6 15:08.0 2 10:40.9 8:13.5 29:48.2
5 67 Angelica Villafuerte 83 12 5 4:12.0 1 12:25.5 6 13:38.0 8:40.9 30:15.6
6 71 Lauren Engler 95 14 8 4:43.8 3 14:08.7 4 12:26.6 9:44.4 31:19.1
7 76 Jordan Hammond 97 14 4 3:59.8 5 15:05.9 5 13:14.6 10:45.7 32:20.4
8 94 Catherine Leone 75 11 10 5:17.5 10 18:37.9 7 14:21.0 16:41.7 38:16.4
9 95 Elizabeth Dowling 102 15 2 3:56.5 9 17:25.0 8 17:01.0 16:47.8 38:22.6
10 101 Abigail Leblanc 88 13 7 4:42.1 7 16:44.8 9 22:30.9 22:23.2 43:57.9
 
Top

Male 11 to 15

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 26 John-Phillip Nguyen 91 13 1 2:59.5 2 9:33.4 5 11:04.0   23:37.0
2 35 Mark Lloyd 81 12 7 4:11.7 1 8:52.4 6 11:44.1 1:11.3 24:48.3
3 44 Scott Heslop 79 12 2 3:26.9 6 11:50.3 4 10:38.5 2:18.8 25:55.8
4 46 Joshua Jacks 80 12 8 4:15.2 5 11:43.3 1 10:10.1 2:31.8 26:08.8
5 52 Caleb Gardner 73 11 17 5:23.0 4 10:13.6 7 12:00.5 4:00.2 27:37.2
6 54 Brian Bulkley 101 15 5 3:57.1 11 13:53.2 2 10:15.0 4:28.3 28:05.3
7 62 Sebastian Chalcraft 86 13 12 4:53.6 7 12:31.3 9 12:17.5 6:05.5 29:42.5
8 66 Mckay Shurtz 82 12 11 4:53.5 13 14:43.2 3 10:36.5 6:36.3 30:13.3
9 73 Michael Domogalik 71 11 13 4:54.5 9 13:19.8 12 13:27.5 8:04.9 31:41.9
10 74 Ryan Cluff 70 11 3 3:44.2 12 14:09.7 13 13:50.8 8:07.7 31:44.7
11 78 David Lloyd 89 13 9 4:42.5 16 15:56.1 10 12:18.0 9:19.7 32:56.7
12 80 Jonah Fay 72 11 6 4:03.1 15 15:48.9 11 13:10.4 9:25.5 33:02.5
13 85 Micah Grollitsch 78 12 4 3:57.0 8 13:14.5 19 17:38.7 11:13.3 34:50.3
14 88 Brendan Fay 87 13 15 5:14.5 19 18:29.2 8 12:00.6 12:07.4 35:44.4
15 89 Stephen Brown 94 14 19 5:52.6 10 13:44.1 17 16:39.4 12:39.2 36:16.2
16 92 Luke Jenkins 74 11 20 6:38.8 14 15:15.2 15 15:17.2 13:34.3 37:11.3
17 93 Brendan Whittemore 85 12 14 5:13.8 18 16:46.4 16 15:44.5 14:07.9 37:44.9
18 96 Xiaokun Dong 77 12 16 5:21.2 17 16:11.1 18 16:51.2 14:46.6 38:23.6
19 97 Diego Perez 93 13 10 4:50.9 20 19:07.7 14 14:52.3 15:13.9 38:50.9
20 98 Evan Watkins 84 12 18 5:43.9 3 9:35.3 20 23:37.2 15:19.5 38:56.5
 
Top

Male 16 and over

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 58 Josh Lund 103 16 1 4:16.4 1 13:37.9 1 11:09.2   29:03.7
2 68 Mason McGown 104 16 2 4:24.6 2 14:11.7 2 12:03.8 1:36.5 30:40.2
 

Sprint

Top

Female

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 4 Michelle Fenati 109 23 7 4:13.8 3 11:28.6 2 9:23.9   25:06.4
2 5 Carolyn Gardner 139 42 2 3:31.4 4 12:26.0 1 9:19.4 0:10.6 25:17.0
3 7 Adrean Ho 116 33 1 3:20.8 2 11:23.8 6 10:55.8 0:34.1 25:40.5
4 8 Jen Shurtz 138 40         26 25:46.9 0:40.5 25:46.9
5 14 Jane Hammond 145 44 15 5:04.8 8 13:16.8 4 10:03.3 3:18.7 28:25.1
6 15 Andrea Courtin 125 38 4 3:52.8 5 12:32.6 11 12:38.5 3:57.6 29:04.0
7 18 Sonia Dhodapkar 119 35 23 6:35.7 7 13:08.8 5 10:46.4 5:24.5 30:30.9
8 20 Naomi Pipes 114 30 13 4:49.2 11 14:07.0 8 11:56.2 5:46.0 30:52.4
9 21 Jessica Kerr 107 18 11 4:39.2 10 14:04.3 10 12:32.3 6:09.6 31:16.0
10 22 Myrna Delue 157 55 20 5:38.1 12 14:11.7 7 11:34.1 6:17.5 31:23.9
11 23 Tabitha Dhodapkar 106 17 17 5:28.0 21 16:25.0 3 9:45.9 6:32.6 31:39.0
12 25 Heather Watkins 142 41 9 4:24.9 9 13:23.1 15 14:09.0 6:50.7 31:57.1
13 26 Tara Roy 124 37 18 5:32.4 1 10:32.4 20 15:55.6 6:54.0 32:00.4
14 27 Kelly Pinto 117 33 3 3:45.1 15 14:58.0 13 13:25.1 7:01.8 32:08.2
15 29 Megan Whittemore 149 44 14 4:57.2 13 14:23.6 12 13:17.1 7:31.5 32:37.9
16 32 Janet Bartlett 146 45 12 4:41.9 16 15:00.6 14 13:36.2 8:12.3 33:18.7
17 36 Lucy Chalcraft 155 48 16 5:08.8     27 28:44.7 8:47.1 33:53.5
18 37 Ginny Lund 136 40 19 5:34.4 19 15:55.6 9 12:26.1 8:49.8 33:56.2
19 38 Sabrina Nedwed 148 44 8 4:16.6 18 15:46.7 16 14:13.6 9:10.5 34:16.9
20 41 Denise Boggs 158 57     23 19:55.3 17 14:42.9 9:31.9 34:38.3
21 42 Elizabeth Leblanc 123 37     20 16:22.4 23 18:29.6 9:45.7 34:52.1
22 45 Carrie Kienenberger 121 36 10 4:28.6 14 14:31.4 22 17:22.3 11:16.0 36:22.4
23 46 Marina Lopez 108 21 21 5:42.4 17 15:36.0 19 15:06.9 11:19.0 36:25.4
24 51 Mayah Hartfield 98 7 5 3:54.5 6 12:35.8 25 22:44.0 14:08.0 39:14.4
25 52 Kathryn Ackerman 120 37 6 4:03.1 22 19:18.4 21 16:02.2 14:17.3 39:23.7
26 54 Kenna Sims 141 42 22 5:46.2 24 22:05.7 24 19:11.3 21:56.9 47:03.3
27 55 Paula Delgadobrown 144 43 24 12:14.9 25 22:44.7 18 14:58.3 24:51.7 49:58.1
 
Top

Male

  Overall   ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run ------- Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Back Time
1 1 Stephen Heslop 134 40     8 12:05.5 3 9:04.3   21:09.9
2 2 Sean Salinas 137 41 3 3:29.0 3 9:08.2 1 8:37.8 0:05.1 21:15.1
3 3 Sean Kelleher 140 41 1 3:18.1 4 10:42.5 2 9:03.7 1:54.5 23:04.4
4 6 Adrian Lopez 110 25 16 4:23.7 6 11:20.7 6 9:50.4 4:24.9 25:34.9
5 9 Cory Cluff 118 35 8 3:54.5 10 12:12.1 5 9:41.2 4:38.0 25:47.9
6 10 Wayne Millett 113 29 6 3:46.4 7 11:36.8 8 10:33.5 4:46.8 25:56.7
7 11 Orrell Espree 152 46 18 4:32.8 5 11:11.4 7 10:18.2 4:52.6 26:02.6
8 12 Curt Jenkins 147 45 9 3:57.8 9 12:06.8 12 11:29.9 6:24.7 27:34.6
9 13 Kai Nielson 153 36 4 3:31.9 12 13:12.5 10 11:08.5 6:43.0 27:52.9
10 16 Dave Restivo 115 30 11 4:01.1 24 16:34.3 4 9:24.1 8:49.7 29:59.6
11 17 Edgar Zavala 150 45 14 4:11.0 11 12:41.9 15 13:35.5 9:18.5 30:28.4
12 19 Elijio Serrano 156 55 25 6:07.5 15 13:44.8 9 10:48.1 9:30.6 30:40.5
13 24 Pablo Perez 143 42     27 20:45.6 11 11:09.1 10:44.8 31:54.8
14 28 Damon Peabody 128 39 5 3:33.8 2 8:07.7 27 20:35.9 11:07.6 32:17.5
15 30 Warren Ackerman 130 40 13 4:09.9 19 15:06.1 14 13:31.7 11:37.8 32:47.7
16 31 Brad Leone 135 40 10 3:59.5 18 14:46.6 17 14:20.2 11:56.4 33:06.4
17 33 Norman Delue 159 64 21 5:12.6 13 13:14.5 19 14:54.7 12:11.9 33:21.9
18 34 Derek Hepner 127 39 7 3:49.6 1 7:58.1 28 21:35.3 12:13.1 33:23.1
19 35 Adam Courtin 131 40 19 4:45.3 14 13:21.8 21 15:21.0 12:18.1 33:28.1
20 39 Dayong Dong 126 38 22 5:36.5 17 14:37.3 16 14:13.6 13:17.5 34:27.5
21 40 John Fowler 111 25 12 4:07.3 21 15:24.8 20 14:55.4 13:17.7 34:27.7
22 43 Ramon Gonzalez-Mieres 122 37 15 4:17.9 16 13:57.6 24 16:48.6 13:54.2 35:04.2
23 44 Russell Shurtz 129 39 23 5:51.1 25 16:58.7 13 13:28.0 15:07.9 36:17.9
24 47 Richard Trapp 154 47 26 6:08.3 20 15:19.5 23 16:45.8 17:03.8 38:13.8
25 48 Chad Gardner 133 40 2 3:23.7 22 15:49.9 26 19:26.0 17:29.8 38:39.7
26 49 Don Heimbach 151 45 17 4:29.4 26 17:43.0 22 16:38.6 17:41.1 38:51.1
27 50 Jerry Pinto 160 65 20 4:45.4 23 16:30.1 25 17:51.9 17:57.5 39:07.4
28 53 Bruce Ferland 132 40 24 6:01.6 28 20:50.9 18 14:35.7 20:18.3 41:28.2

>