Kids Tri Triathlon

Age Group Results

September 11, 2010


Results By Run Wild Sports Timing (www.runwildsports.com)

Men: 0- 5 6- 8 9- 9 10-10 11-12 13-99
Women: 0- 5 6- 8 9- 9 10-10 11-12 13-99

Female 6 to 8

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

1

Maira Jose Lopez Aguire

8

14

1:11.8

 

 

 

 

19

5:17.1

 

 

6:28.9

2

3

Alexandra Richmond

8

4

0:55.5

 

1

4:46.8

 

11

1:39.6

 

0:53.0

7:22.0

3

4

Karalynn Salva

7

3

0:54.9

 

2

4:48.2

 

12

1:44.6

 

0:58.8

7:27.7

4

6

Heather Welsch

8

12

1:08.6

 

4

5:38.5

 

3

1:03.5

 

1:21.7

7:50.7

5

7

Emma Reeves

8

2

0:52.0

 

7

5:53.1

 

8

1:27.4

 

1:43.6

8:12.6

6

9

Olivia Howard

7

5

0:59.9

 

5

5:44.9

 

9

1:36.3

 

1:52.2

8:21.1

7

10

Susana Flores

8

8

1:04.2

 

3

5:37.9

 

13

1:46.2

 

1:59.4

8:28.4

8

14

Maria Lopez Aguire

6

23

1:35.6

 

 

 

 

20

6:58.1

 

2:04.8

8:33.8

9

17

Elizabeth Butchko

7

22

1:33.4

 

12

6:57.4

 

2

0:14.9

 

2:16.8

8:45.7

10

18

Anabell Studebaker

7

27

1:42.3

 

11

6:54.1

 

1

0:12.9

 

2:20.4

8:49.4

11

19

Riley Harrison

8

1

0:50.7

 

 

 

 

22

8:03.8

 

2:25.5

8:54.5

12

20

Alexis Vallejo

8

20

1:29.0

 

8

6:11.0

 

5

1:20.7

 

2:31.8

9:00.8

13

21

Olivia Allen

8

11

1:08.1

 

 

 

 

21

8:03.0

 

2:42.2

9:11.1

14

25

Tian Kaelin

8

10

1:06.7

 

6

5:48.7

 

18

2:37.5

 

3:04.0

9:33.0

15

26

Callie Thames

8

7

1:02.7

 

 

 

 

24

8:31.2

 

3:05.0

9:33.9

16

30

Ana Sofia Meyer

7

6

1:01.2

 

10

6:44.2

 

14

1:58.0

 

3:14.6

9:43.5

17

35

Avery Runyon

8

13

1:10.0

 

9

6:42.2

 

15

1:58.3

 

3:21.6

9:50.5

18

38

Kambri Foster

7

19

1:27.9

 

14

7:13.3

 

4

1:17.2

 

3:29.5

9:58.4

19

41

Sophia Rogers

7

16

1:16.6

 

15

7:21.8

 

7

1:24.4

 

3:33.9

10:02.8

20

43

Mary Williams

8

24

1:37.7

 

13

7:04.5

 

6

1:23.2

 

3:36.4

10:05.4

21

45

Maggie Hair

8

26

1:41.3

 

 

 

 

23

8:26.9

 

3:39.3

10:08.3

22

49

Daniela Noyola

7

15

1:14.3

 

 

 

 

25

9:15.5

 

4:00.9

10:29.8

23

55

Danielle Cantu

8

21

1:31.2

 

17

8:15.0

 

10

1:38.8

 

4:56.1

11:25.1

24

56

Paige Katsafanas

8

25

1:39.6

 

16

7:54.1

 

17

2:12.1

 

5:17.0

11:45.9

25

59

Karris Foster

7

28

1:43.4

 

18

8:32.6

 

16

2:01.8

 

5:48.9

12:17.8

26

60

Angela Griffith

8

17

1:24.2

 

 

 

 

26

11:03.3

 

5:58.5

12:27.5

27

67

Lainey Carruth

7

18

1:26.7

 

 

 

 

27

12:00.5

 

6:58.3

13:27.2

28

105

Lauren Sorensen

7

29

1:51.1

 

 

 

 

28

17:29.8

 

12:52.0

19:20.9

 
Top

Female Age 9

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

23

Kate Pittenger

9

6

3:00.1

 

2

4:37.5

 

2

1:40.0

 

 

9:17.6

2

24

Libby Overmyer

9

3

2:51.1

 

 

 

 

4

6:28.6

 

0:02.1

9:19.7

3

27

Mckenzie Clark

9

5

2:56.9

 

3

5:47.9

 

1

0:50.0

 

0:17.2

9:34.8

4

28

Sydney Solberg

9

2

2:49.6

 

 

 

 

6

6:48.5

 

0:20.5

9:38.1

5

36

Racheal Wright

9

1

2:47.7

 

 

 

 

7

7:06.3

 

0:36.5

9:54.1

6

69

Eden Vest

9

4

2:55.1

 

 

 

 

8

11:15.1

 

4:52.6

14:10.2

7

71

Ashlyn Marsh

9

10

3:12.8

 

 

 

 

9

11:22.3

 

5:17.6

14:35.2

8

81

Kayla Sorensen

9

13

3:17.7

 

 

 

 

10

12:34.1

 

6:34.2

15:51.8

9

83

Olivia Niemeyer

9

11

3:14.6

 

 

 

 

11

12:42.6

 

6:39.6

15:57.2

10

86

Aimee Carruth

9

9

3:10.9

 

 

 

 

12

13:09.4

 

7:02.8

16:20.4

11

91

Ashley Smith

9

7

3:04.8

 

5

7:25.7

 

3

6:19.7

 

7:32.7

16:50.3

12

95

Christine Steinhauer

9

12

3:17.1

 

4

7:22.1

 

5

6:46.9

 

8:08.6

17:26.2

 
Top

Female Age 10

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

65

Kaytlynn Welsch

10

6

2:06.0

 

1

7:44.4

 

1

3:33.7

 

 

13:24.2

2

68

Emma Gray

10

3

1:54.9

 

3

7:54.6

 

2

3:53.6

 

0:18.9

13:43.2

3

72

Jayna Dolfi

10

1

1:39.9

 

2

7:50.7

 

5

5:07.8

 

1:14.2

14:38.4

4

87

Katelyn Elliott

10

11

2:37.0

 

4

9:26.9

 

3

4:20.0

 

2:59.7

16:23.9

5

88

Caitlin Reynera

10

2

1:52.2

 

5

9:45.7

 

4

5:06.4

 

3:20.1

16:44.3

6

93

Madeline Flaherty

10

10

2:27.5

 

 

 

 

8

14:31.6

 

3:34.8

16:59.1

7

101

Sarah Toro

10

4

1:55.3

 

6

10:49.4

 

6

5:42.7

 

5:03.2

18:27.5

8

103

Erin Beaird

10

5

2:01.3

 

 

 

 

10

16:52.3

 

5:29.4

18:53.6

9

104

Sally Thurman

10

9

2:09.8

 

 

 

 

9

16:46.7

 

5:32.3

18:56.6

10

109

Katie Waisath

10

8

2:07.8

 

7

11:53.3

 

7

6:27.1

 

7:04.1

20:28.3

11

110

Caitlyn Carruth

10

7

2:06.6

 

 

 

 

11

18:57.8

 

7:40.2

21:04.4

 
Top

Female 11 to 12

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

53

Teresa Mastroberardino

12

3

1:40.8

 

 

 

 

5

9:26.1

 

 

11:07.0

2

58

Brianna Nolen

12

1

1:17.6

 

1

7:08.9

 

2

3:50.9

 

1:10.4

12:17.4

3

73

Emily Lemaire

11

7

2:03.2

 

4

10:53.8

 

1

1:56.9

 

3:47.0

14:54.0

4

74

Cheyenne Jackson

12

8

2:06.7

 

 

 

 

6

12:48.0

 

3:47.7

14:54.7

5

79

Schyler Stockwell

11

10

2:08.9

 

3

8:52.3

 

3

4:30.7

 

4:24.9

15:31.9

6

85

Cassidy Bryce

12

5

1:43.3

 

2

8:51.4

 

4

5:25.4

 

4:53.2

16:00.2

7

98

Leah Gheida

12

4

1:42.1

 

 

 

 

7

16:11.4

 

6:46.5

17:53.5

8

108

Paige Tyler

11

9

2:08.3

 

 

 

 

8

17:57.8

 

8:59.1

20:06.1*

9

111

Destiny Abshire

11

11

2:25.3

 

 

 

 

9

19:27.9

 

10:46.3

21:53.3

10

112

Paityn Warwick

11

6

1:54.0

 

 

 

 

10

20:03.6

 

10:50.6

21:57.6

 
Top

Male 5 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

48

Max Kaelin

5

1

1:38.3

 

1

7:16.3

 

1

1:24.6

 

 

10:19.3

 
Top

Male 6 to 8

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

2

Jose Allaraz

8

8

1:15.3

 

 

 

 

14

5:27.9

 

 

6:43.2

2

5

Ryan Allen

8

5

1:07.7

 

 

 

 

15

6:33.8

 

0:58.2

7:41.5

3

8

Jack Young

7

4

1:06.6

 

3

5:44.5

 

3

1:22.0

 

1:30.0

8:13.2

4

11

Ryan Salva

8

7

1:11.1

 

2

5:43.1

 

5

1:34.7

 

1:45.6

8:28.9

5

12

Landon Stockwell

8

2

1:04.9

 

 

 

 

17

7:25.0

 

1:46.7

8:30.0

6

13

Tyler Scott

8

1

0:58.2

 

 

 

 

18

7:34.6

 

1:49.6

8:32.8

7

22

Abram Allen

7

11

1:29.8

 

1

5:19.5

 

12

2:22.3

 

2:28.4

9:11.6

8

31

Carter Vest

6

9

1:23.5

 

7

6:28.5

 

7

1:53.0

 

3:01.8

9:45.0

9

32

Owen Crombie

8

14

1:34.2

 

5

6:20.0

 

6

1:52.3

 

3:03.2

9:46.5

10

33

Aaron Williams

8

15

1:35.4

 

8

7:04.2

 

1

1:07.1

 

3:03.5

9:46.7

11

39

Michael Slabic

7

13

1:32.3

 

 

 

 

19

8:26.7

 

3:15.8

9:59.1

12

42

Brandon Reynera

7

18

1:42.0

 

4

6:11.2

 

9

2:11.9

 

3:21.9

10:05.1

13

44

Micheal Polasek

7

6

1:09.2

 

11

7:41.9

 

2

1:15.2

 

3:23.1

10:06.3

14

46

Dawson Rogers

7

10

1:27.3

 

6

6:23.4

 

10

2:20.7

 

3:28.2

10:11.5

15

50

Justin Wilt

7

17

1:41.0

 

9

7:08.8

 

8

2:09.4

 

4:15.9

10:59.2

16

51

Garret Gowen

7

12

1:31.1

 

10

7:10.7

 

11

2:22.3

 

4:20.9

11:04.1

17

52

Vincent Jackson

8

16

1:37.8

 

13

7:59.7

 

4

1:28.5

 

4:22.8

11:06.1

18

61

Clayton Bien

8

19

1:45.6

 

12

7:56.1

 

13

2:46.2

 

5:44.8

12:28.0

19

75

Manuel Elizondo

8

20

8:08.5

 

 

 

 

16

6:49.2

 

8:14.5

14:57.7

 
Top

Male Age 9

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

15

Trent Nolen

9

1

2:38.3

 

 

 

 

2

5:58.4

 

 

8:36.7

2

16

Nicholas Majerus

9

2

2:48.3

 

 

 

 

1

5:49.1

 

0:00.8

8:37.5

3

29

Spencer Solberg

9

4

2:51.9

 

 

 

 

4

6:49.3

 

1:04.6

9:41.3

4

37

Christopher Mathes

9

5

2:53.6

 

 

 

 

5

7:02.3

 

1:19.3

9:56.0

5

40

Colby Astor

9

3

2:51.1

 

 

 

 

7

7:11.1

 

1:25.5

10:02.2

6

47

Samuel Johnston

9

7

3:12.0

 

 

 

 

6

7:06.7

 

1:42.0

10:18.7

7

92

Jordan Trimyer

9

6

3:08.9

 

 

 

 

8

13:43.0

 

8:15.2

16:51.9

8

97

Peter Leblanc

9

8

3:14.7

 

1

8:29.3

 

3

6:03.5

 

9:10.8

17:47.5

 
Top

Male Age 10

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

63

Connor Richmond

10

1

2:20.8

 

 

 

 

1

10:42.8

 

 

13:03.6

2

77

Rodrigo Solorzano

10

9

3:08.3

 

 

 

 

2

12:11.9

 

2:16.6

15:20.2

3

78

William Fawcett

10

3

2:50.0

 

 

 

 

4

12:35.5

 

2:21.9

15:25.5

4

80

Connor Bedrich

10

8

3:07.2

 

 

 

 

3

12:35.3

 

2:38.9

15:42.6

5

84

Thomas Williams

10

6

3:02.9

 

 

 

 

5

12:56.0

 

2:55.2

15:58.9

6

90

Paul Hung

10

11

3:12.7

 

 

 

 

6

13:37.2

 

3:46.2

16:49.9

7

96

Alex Mathes

10

4

2:52.7

 

 

 

 

7

14:36.6

 

4:25.7

17:29.3

8

100

Nicholas Mastroberardino

10

10

3:10.4

 

 

 

 

8

15:11.5

 

5:18.3

18:21.9

9

102

Luis Allaraz

10

12

3:14.4

 

 

 

 

9

15:35.0

 

5:45.8

18:49.4

10

107

Tyler Young

10

5

3:01.1

 

 

 

 

10

16:30.2

 

6:27.7

19:31.4

11

113

Tyler Thames

10

2

2:46.7

 

 

 

 

11

19:15.0

 

8:58.1

22:01.8

 
Top

Male 11 to 12

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

34

Nicolas Studebaker

11

 

 

 

 

 

 

4

9:50.5

 

 

9:50.5

2

54

Ezra Meyer

11

5

1:42.1

 

 

 

 

3

9:27.1

 

1:18.8

11:09.3

3

57

Valentin Aralkin

12

1

1:27.6

 

 

 

 

5

10:39.9

 

2:17.0

12:07.5

4

62

Paul Higdon

11

6

1:42.8

 

 

 

 

6

10:55.0

 

2:47.3

12:37.8

5

64

Nikolas Gerard

11

12

2:06.7

 

 

 

 

7

11:16.2

 

3:32.5

13:23.0

6

66

Patricio Castillo-Jimenez

12

4

1:40.8

 

 

 

 

8

11:44.3

 

3:34.6

13:25.1

7

70

Sam Cramer

11

10

1:51.0

 

 

 

 

9

12:25.5

 

4:26.1

14:16.6

8

76

Gerardo Saenz

12

2

1:33.1

 

 

 

 

10

13:30.0

 

5:12.6

15:03.1

9

82

Matteo Aloia

12

7

1:47.0

 

 

 

 

11

14:05.6

 

6:02.1

15:52.6

10

89

Jarod Hillegeist

11

8

1:48.1

 

 

 

 

12

15:01.6

 

6:59.2

16:49.7

11

94

Luke Price

12

3

1:37.6

 

 

 

 

13

15:37.1

 

7:24.2

17:14.7

12

99

Aaron Gray

12

9

1:49.3

 

2

10:31.1

 

1

6:00.7

 

8:30.6

18:21.1

13

106

Erik Amundsen

11

13

2:12.3

 

1

9:07.6

 

2

8:05.6

 

9:35.0

19:25.5