Kids

Age Group Results

June 26, 2010


Results By Run Wild Sports Timing (www.runwildsports.com)

Men: 0- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-99
Women: 0- 5 6- 6 7- 7 8- 8 9- 9 10-10 11-11 12-12 13-99

Triathlon

Female Age 7

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

9

Olivia Howard

7

2

1:28.2

 

1

7:04.6

 

1

2:49.9

 

 

11:22.8

2

24

Tessa Welch

7

4

1:31.7

 

3

8:37.4

 

4

3:12.3

 

1:58.7

13:21.5

3

27

Mckenna Moore

7

6

1:44.6

 

2

8:33.3

 

2

3:09.3

 

2:04.4

13:27.2

4

44

Ana Sofia Meyer

7

3

1:30.6

 

4

9:14.5

 

7

3:31.4

 

2:53.8

14:16.6

5

58

Patricia Weispfennig

7

5

1:32.8

 

6

10:38.5

 

3

3:10.4

 

3:58.9

15:21.7

6

63

Kasey Gershon

7

9

2:06.7

 

5

10:28.5

 

5

3:16.8

 

4:29.2

15:52.0

7

81

Emma Quinton

7

10

2:18.9

 

8

11:11.4

 

9

3:32.8

 

5:40.3

17:03.1

8

84

Casey Sauls

7

11

2:31.6

 

9

11:17.8

 

8

3:32.3

 

5:58.9

17:21.7

9

86

Lauren Suarez

7

12

3:14.2

 

7

10:51.4

 

6

3:29.1

 

6:11.9

17:34.7

10

87

Lindsey Witson

7

7

2:00.5

 

10

12:01.1

 

10

3:38.1

 

6:16.9

17:39.7

11

107

Lexi Clark

7

1

 

12

14:37.7

 

11

5:01.3

 

8:16.2

19:39.0

12

115

Regan Sturdy

7

8

2:03.5

 

11

13:33.9

 

12

5:23.6

 

9:38.3

21:01.1

 
Top

Male Age 7

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

13

William Ash

7

1

1:24.8

 

2

7:27.5

 

1

2:56.0

 

 

11:48.3

2

16

Cade Priem

7

7

1:55.9

 

1

7:08.3

 

3

3:08.2

 

0:24.1

12:12.5

3

31

Richard Balbin

7

2

1:32.2

 

6

8:57.2

 

2

3:07.6

 

1:48.7

13:37.1

4

38

Mason Welch

7

3

1:40.3

 

4

8:47.8

 

5

3:27.3

 

2:07.1

13:55.4

5

39

Sammy Gerard

7

9

2:15.7

 

3

8:27.6

 

4

3:13.1

 

2:08.1

13:56.5

6

43

Joey Barr

7

5

1:48.0

 

5

8:56.2

 

6

3:29.1

 

2:25.0

14:13.3

7

54

Cade Jones

7

4

1:42.8

 

7

9:17.6

 

7

3:58.9

 

3:11.0

14:59.4

8

62

Caleb Bowen

7

6

1:51.0

 

 

 

 

10

13:37.9

 

3:40.6

15:28.9

9

94

Major Daughrity

7

8

2:13.9

 

8

11:48.9

 

8

4:03.7

 

6:18.2

18:06.5

10

126

Alexander Teal

7

10

2:59.9

 

9

16:06.1

 

9

4:04.5

 

11:22.2

23:10.6

 
Top

Female Age 8

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

1

Carson Kaufmann

8

1

1:03.6

 

2

6:36.8

 

1

2:22.8

 

 

10:03.3

2

2

Mariajose Lopez-Aguirre

8

6

1:41.0

 

1

6:00.6

 

2

2:23.7

 

0:02.0

10:05.4

3

15

Megan Altsuler

8

7

1:41.4

 

3

7:38.8

 

5

2:52.0

 

2:08.9

12:12.2

4

22

Riley Harrison

8

2

1:16.3

 

7

8:50.4

 

7

2:59.9

 

3:03.2

13:06.6

5

28

Hannah Gault

8

10

2:01.1

 

4

8:37.5

 

4

2:51.8

 

3:27.1

13:30.5

6

32

Catherine Corley

8

4

1:40.4

 

9

8:56.5

 

8

3:00.1

 

3:33.7

13:37.1

7

34

Lauren Philson

8

9

1:52.9

 

10

9:02.5

 

3

2:45.6

 

3:37.8

13:41.1

8

41

Avery Reynolds

8

5

1:40.6

 

11

9:10.2

 

10

3:13.7

 

4:01.2

14:04.5

9

42

Mary Williams

8

13

2:11.6

 

6

8:40.4

 

11

3:15.3

 

4:04.0

14:07.3

10

47

Elle Petru

8

14

2:12.5

 

5

8:40.4

 

13

3:29.4

 

4:19.0

14:22.4

11

49

Grace Anderson

8

8

1:48.7

 

8

8:53.3

 

16

3:43.2

 

4:21.9

14:25.2

12

59

Madeline Taylor

8

 

 

 

15

11:19.2

 

17

4:05.4

 

5:21.3

15:24.6

13

69

Morgan King

8

3

1:40.0

 

14

11:03.3

 

14

3:35.5

 

6:15.5

16:18.8

14

73

Katie Wendt

8

11

2:06.5

 

12

10:39.8

 

15

3:40.5

 

6:23.5

16:26.8

15

74

Maggie Hair

8

16

2:36.7

 

13

11:01.9

 

6

2:55.7

 

6:31.0

16:34.3

16

76

Mariana Emmons

8

12

2:11.0

 

16

11:28.5

 

9

3:06.4

 

6:42.6

16:45.9

17

101

Hannah Belinne

8

17

2:58.7

 

17

12:32.3

 

12

3:23.7

 

8:51.4

18:54.8

 
Top

Male Age 8

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

4

Aj Abbott

8

5

1:36.6

 

1

6:15.7

 

3

2:37.5

 

 

10:29.9

2

5

Hunter Perez

8

2

1:14.3

 

2

7:06.8

 

1

2:16.1

 

0:07.3

10:37.2

3

7

Kimo Crown

8

1

1:13.2

 

5

7:20.3

 

2

2:24.6

 

0:28.2

10:58.1

4

8

Chandler Smith

8

3

1:14.7

 

4

7:14.5

 

6

2:44.9

 

0:44.2

11:14.1

5

12

Austin Sturdy

8

6

1:49.2

 

3

7:09.3

 

4

2:41.9

 

1:10.5

11:40.4

6

19

Andre Castaneda

8

4

1:19.3

 

9

8:17.0

 

14

3:13.4

 

2:19.8

12:49.7

7

20

Brandon Phegley

8

 

 

 

14

9:48.8

 

12

3:06.2

 

2:25.1

12:55.0

8

21

A. Andres Arreola

8

10

2:01.7

 

8

8:16.9

 

5

2:43.0

 

2:31.6

13:01.6

9

29

Mitchell Hinderer

8

15

2:36.0

 

7

8:02.3

 

10

2:56.8

 

3:05.1

13:35.1

10

30

Landon Stockwell

8

9

1:56.7

 

12

8:46.4

 

9

2:52.3

 

3:05.4

13:35.4

11

33

Aaron Williams

8

7

1:53.7

 

10

8:29.0

 

15

3:16.0

 

3:08.8

13:38.7

12

36

Matthew Kearney

8

13

2:05.7

 

6

7:53.3

 

18

3:47.3

 

3:16.4

13:46.3

13

37

Ethan Gadbois

8

11

2:01.8

 

11

8:38.1

 

13

3:09.3

 

3:19.3

13:49.2

14

61

Eli Cowan

8

8

1:54.7

 

16

10:46.3

 

7

2:47.7

 

4:58.8

15:28.7

15

66

Grant Axelrod

8

14

2:15.2

 

17

10:54.5

 

11

2:59.5

 

5:39.3

16:09.3

16

71

Jayson Stepp

8

16

3:25.3

 

15

10:05.2

 

8

2:49.8

 

5:50.4

16:20.3

17

80

Liam McRee

8

17

3:40.9

 

13

9:38.3

 

17

3:39.8

 

6:29.1

16:59.0

18

88

Nelson Klein

8

12

2:02.8

 

18

12:05.0

 

16

3:35.6

 

7:13.5

17:43.4

 
Top

Female Age 9

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

11

Aulii Noble

9

2

1:17.9

 

1

7:34.4

 

1

2:33.1

 

 

11:25.4

2

17

Alyssa Penney

9

5

1:43.9

 

2

7:49.5

 

5

3:05.1

 

1:13.1

12:38.5

3

25

Camille Dutel

9

7

1:47.8

 

4

8:46.6

 

3

2:47.7

 

1:56.7

13:22.2

4

26

Shalom Oberoi

9

1

1:16.8

 

6

9:21.3

 

2

2:46.6

 

1:59.3

13:24.7

5

35

Katelyn Sauls

9

10

2:00.2

 

3

8:25.5

 

6

3:20.3

 

2:20.6

13:46.0

6

46

Celine Cazares

9

6

1:46.7

 

5

8:52.0

 

10

3:41.5

 

2:54.8

14:20.2

7

50

Grace Jones

9

 

 

 

9

10:47.7

 

11

3:44.9

 

3:07.2

14:32.6

8

51

Kathryn Gershon

9

4

1:41.4

 

7

9:48.5

 

4

3:03.8

 

3:08.3

14:33.7

9

72

Amy Cunningham

9

11

2:14.9

 

8

10:37.6

 

8

3:27.7

 

4:54.9

16:20.3

10

82

Alison Klein

9

8

1:58.6

 

11

11:48.0

 

7

3:26.0

 

5:47.2

17:12.7

11

83

Ashley Witson

9

9

1:59.5

 

10

10:58.5

 

12

4:23.2

 

5:55.8

17:21.2

12

102

Sarah Corley

9

3

1:39.3

 

12

13:44.1

 

9

3:36.3

 

7:34.3

18:59.8

 
Top

Male Age 9

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

3

Garrett Worrell

9

1

1:14.8

 

2

6:52.9

 

1

2:15.6

 

 

10:23.3

2

6

Gino Gerard

9

7

1:40.9

 

1

6:42.3

 

3

2:20.4

 

0:20.4

10:43.7

3

10

Christian Weispfennig

9

2

1:18.4

 

3

7:05.3

 

5

3:01.3

 

1:01.7

11:25.1

4

14

Nicholas Balbin

9

3

1:23.1

 

4

7:30.0

 

7

3:14.3

 

1:44.0

12:07.4

5

18

Felix Dahlstrom

9

4

1:26.5

 

6

8:24.4

 

4

2:54.5

 

2:22.1

12:45.4

6

23

Jacob Blair

9

8

1:47.4

 

5

7:39.2

 

8

3:48.4

 

2:51.7

13:15.1

7

40

Jack Barr

9

5

1:28.9

 

7

9:25.9

 

6

3:02.8

 

3:34.3

13:57.6

8

45

Aidan Ryan

9

6

1:29.2

 

9

10:33.7

 

2

2:16.4

 

3:56.0

14:19.3

9

77

Ethan Daughrity

9

10

2:32.9

 

8

10:19.4

 

9

3:58.4

 

6:27.4

16:50.8

10

90

Tanner Ellsworth

9

9

1:58.7

 

10

11:19.3

 

10

4:28.5

 

7:23.2

17:46.6

 
Top

Female Age 10

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

70

Julia Nasser

10

5

2:44.7

 

1

9:17.9

 

1

4:17.1

 

 

16:19.7

2

92

Kimberly Nguyen

10

3

2:25.9

 

2

10:02.4

 

2

5:23.4

 

1:32.0

17:51.8

3

95

Zoie Reiser

10

7

2:55.0

 

 

 

 

12

15:35.0

 

2:10.3

18:30.0

4

106

Cami Smith

10

2

2:20.2

 

3

10:08.9

 

6

7:05.0

 

3:14.4

19:34.2

5

113

Caroline Noyola

10

8

3:01.4

 

4

11:46.4

 

4

6:10.4

 

4:38.6

20:58.3

6

120

Kyla Wendt

10

4

2:31.5

 

7

13:55.5

 

3

5:44.7

 

5:52.1

22:11.8

7

127

Zoe Long

10

 

 

 

11

15:55.5

 

8

7:24.5

 

7:00.2

23:20.0

8

128

Bailey Rodgers

10

6

2:46.3

 

8

13:56.1

 

5

6:39.2

 

7:02.0

23:21.7

9

129

Malaina Morales

10

1

2:14.1

 

5

13:23.7

 

10

7:50.7

 

7:08.7

23:28.5

10

136

Julia Suarez

10

9

3:23.6

 

6

13:46.4

 

9

7:30.8

 

8:21.1

24:40.9

11

137

Mariela Arreola

10

10

4:04.3

 

9

14:04.8

 

7

7:23.7

 

9:13.1

25:32.9

12

139

Allegra Trevino

10

11

4:08.1

 

10

14:54.8

 

11

10:05.6

 

12:48.8

29:08.6

 
Top

Male Age 10

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

48

Tristan Perez

10

2

2:15.7

 

1

8:10.3

 

1

3:57.8

 

 

14:23.8

2

57

Marlon Rucia

10

1

2:03.1

 

3

8:23.7

 

3

4:40.1

 

0:43.1

15:07.0

3

65

Camren Ordaz

10

7

2:41.0

 

2

8:16.7

 

4

5:02.3

 

1:36.2

16:00.1

4

68

Grant Theriot

10

12

3:04.8

 

4

8:42.4

 

2

4:31.5

 

1:54.9

16:18.7

5

75

Anthony Castaneda

10

3

2:20.9

 

6

9:17.8

 

5

5:06.9

 

2:21.8

16:45.7

6

89

Jared Clark

10

4

2:39.3

 

5

9:15.6

 

7

5:50.1

 

3:21.2

17:45.0

7

105

Paul Hung

10

6

2:40.2

 

7

10:05.6

 

10

6:32.7

 

4:54.7

19:18.6

8

108

Aidan Clark

10

8

2:47.7

 

9

11:05.5

 

8

6:07.5

 

5:36.9

20:00.8

9

111

Nicolas Valencia

10

10

3:01.6

 

8

11:01.2

 

9

6:23.4

 

6:02.4

20:26.2

10

112

Michael Vega

10

13

3:21.7

 

12

11:58.6

 

6

5:19.4

 

6:15.9

20:39.7

11

117

Justin Clark

10

11

3:02.0

 

10

11:23.5

 

12

7:14.4

 

7:16.1

21:39.9

12

121

Tristan Morris

10

 

 

 

16

15:31.5

 

11

6:48.9

 

7:56.5

22:20.4

13

123

Hayden Moore

10

5

2:39.7

 

13

12:05.1

 

14

7:45.0

 

8:06.0

22:29.8

14

130

Jacob Flores

10

9

3:00.8

 

15

13:20.4

 

13

7:34.6

 

9:32.0

23:55.9

15

131

Trey Meyers

10

15

4:00.9

 

11

11:45.4

 

16

8:25.8

 

9:48.3

24:12.1

16

135

Chase Taylor

10

14

3:24.2

 

14

12:30.8

 

15

8:24.4

 

9:55.6

24:19.4

 
Top

Female Age 11

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

64

Miliani Noble

11

1

2:02.4

 

1

8:27.1

 

2

5:27.4

 

 

15:56.9

2

97

Mia Munn

11

5

2:50.9

 

2

10:30.3

 

1

5:20.6

 

2:44.9

18:41.9

3

103

Avery Dahl

11

6

2:56.5

 

3

10:33.6

 

3

5:33.5

 

3:06.7

19:03.6

4

109

Emily Lemaire

11

2

2:33.1

 

4

11:23.0

 

4

6:17.0

 

4:16.2

20:13.2

5

122

Paige Tyler

11

4

2:40.8

 

5

12:57.7

 

7

6:45.1

 

6:26.7

22:23.7

6

124

Elizabeth Junkin

11

3

2:40.8

 

6

13:31.6

 

6

6:28.8

 

6:44.2

22:41.2

7

138

Schyler Stockwell

11

7

4:08.4

 

7

16:10.2

 

5

6:25.3

 

10:47.0

26:43.9

 
Top

Male Age 11

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

55

Ryan Hunter

11

 

 

 

8

10:35.2

 

2

4:26.7

 

 

15:01.9

2

56

Cooper Riggle

11

3

2:33.6

 

1

7:59.6

 

3

4:33.6

 

0:04.8

15:06.8

3

60

Andres Lopez-Aguirre

11

5

2:45.6

 

2

8:22.9

 

1

4:16.6

 

0:23.2

15:25.2

4

78

Nikolas Gerard

11

7

3:05.0

 

3

8:51.1

 

4

5:00.2

 

1:54.4

16:56.4

5

91

Jack Godfrey

11

6

2:56.4

 

5

9:50.2

 

5

5:04.6

 

2:49.3

17:51.2

6

93

Tam Nguyen

11

1

2:11.8

 

4

9:36.5

 

8

6:04.8

 

2:51.2

17:53.1

7

96

Ezra Meyer

11

2

2:23.4

 

7

10:06.4

 

7

6:02.6

 

3:30.5

18:32.4

8

98

Austin McLaughlin

11

9

3:12.4

 

6

9:51.5

 

6

5:38.5

 

3:40.5

18:42.5

9

114

Joshua Jones

11

10

3:14.0

 

9

11:03.3

 

10

6:42.4

 

5:57.7

20:59.7

10

119

Thomas Elsenbrock

11

4

2:34.7

 

10

12:54.4

 

9

6:27.2

 

6:54.4

21:56.4

11

125

Hunter Carlson

11

8

3:09.4

 

11

13:16.8

 

11

6:44.3

 

8:08.6

23:10.5

12

140

Matthew Blair

11

11

3:25.7

 

12

19:37.9

 

12

7:45.4

 

15:47.1

30:49.0

 
Top

Female Age 12

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

53

Taylor Welch

12

1

1:54.6

 

1

8:29.0

 

1

4:23.8

 

 

14:47.5

2

79

Cheyenne Jackson

12

4

2:52.3

 

2

8:46.9

 

2

5:18.6

 

2:10.3

16:57.8

3

99

Anne Hernandez

12

8

3:02.5

 

3

9:57.5

 

4

5:51.5

 

4:04.0

18:51.5

4

104

Mary Catherine McReynolds

12

2

2:14.6

 

4

11:18.0

 

3

5:42.0

 

4:27.1

19:14.6

5

110

Sydney Mohr

12

3

2:38.7

 

5

11:48.1

 

5

5:58.6

 

5:37.9

20:25.4

6

132

Avery Cook

12

7

3:01.2

 

8

13:19.5

 

6

7:54.9

 

9:28.2

24:15.7

7

133

Avery Trail

12

5

2:57.3

 

7

12:44.8

 

7

8:34.9

 

9:29.5

24:17.0

8

134

Taylor Prichard

12

6

3:01.1

 

6

12:39.8

 

8

8:36.2

 

9:29.7

24:17.2

 
Top

Male Age 12

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

52

Kawika Crown

12

1

2:05.8

 

1

8:24.0

 

1

4:12.9

 

 

14:42.7

2

67

Cam Theriot

12

3

2:35.6

 

2

9:16.7

 

2

4:18.2

 

1:27.8

16:10.5

3

85

Ferando Ocon

12

4

2:45.5

 

3

9:32.6

 

3

5:04.9

 

2:40.3

17:23.0

4

100

Caleb Ryan

12

2

2:32.7

 

6

11:13.8

 

4

5:07.1

 

4:10.9

18:53.6

5

116

Cruz Cazares

12

6

3:13.3

 

4

10:09.9

 

5

8:10.3

 

6:50.8

21:33.5

6

118

Crispin Matusek

12

5

2:46.8

 

5

10:42.3

 

6

8:25.5

 

7:11.9

21:54.6

 

DQ

Top

Male 0-99

 

Overall

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Rnk

Time

   

Back

Time

1

1

Nathan Ortiz

12

1

12:34.9

 

1

7:36.3

 

1

5:09.7

 

 

25:20.9