Huntsville 5K

Age Group Results

October 23, 2010


Results By Run Wild Sports Timing (www.runwildsports.com)


Men: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98 99-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-98 99-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Sydney Laws

900

23

2

21:05.1

21:11.0

 

6:48/M

 
Top

Female 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Sarah Oliver Cypress TX

62

9

80

40:41.8

41:08.9

 

13:07/M

2

evelyn Williams

315

8

83

41:26.1

41:51.7

0:44.3

13:22/M

3

kathleen Williams Pearland TX

316

6

85

41:47.4

42:13.1

1:05.5

13:29/M

 
Top

Female 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Delaney Gusdorff

790

14

10

22:07.6

22:07.6

 

7:08/M

2

Sabrina Wittenbrick

776

14

11

22:07.9

22:07.9

0:00.2

7:08/M

3

Brooke Brady

780

14

12

22:08.8

22:08.8

0:01.1

7:08/M

4

elisa Williams

314

13

21

24:36.5

24:42.6

2:28.8

7:56/M

 
Top

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Amber Mahana

308

16

19

24:31.5

24:31.5

 

7:55/M

2

Maya Gruebler

47

15

31

28:04.8

28:13.0

3:33.3

9:03/M

3

Synneve Williams

313

15

44

30:40.4

30:46.2

6:08.9

9:54/M

4

Kellie Epnett

124

19

53

32:05.0

32:05.5

7:33.5

10:21/M

5

Melissa Haeckler

246

19

67

36:45.0

37:07.8

12:13.5

11:51/M

 
Top

Female 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Christin Williams

297

27

23

25:38.4

25:44.1

 

8:16/M

2

Jennifer Holub

147

21

41

30:07.8

30:24.7

4:29.4

9:43/M

3

Carissa Marble

120

22

49

31:22.9

31:42.0

5:44.5

10:07/M

4

Candace Brown

510

26

51

31:56.4

32:07.0

6:18.0

10:18/M

5

Cherish Spencer

1235

27

56

32:20.2

32:45.9

6:41.8

10:26/M

6

Erin Leuenberger

209

26

60

34:02.1

34:30.1

8:23.7

10:59/M

7

Katy Gipson

98

20

61

34:21.7

34:29.0

8:43.2

11:05/M

8

Adrienne Miles

100

21

62

34:21.8

34:28.9

8:43.4

11:05/M

9

Kimberley Wood

282

25

63

34:34.5

34:53.8

8:56.1

11:09/M

10

Dana Brashier

141

21

78

39:44.6

40:16.7

14:06.2

12:49/M

11

Tiffany Hoelzel

294

28

97

54:47.8

55:14.3

29:09.4

17:40/M

12

Tabitha Pegoda

512

23

100

57:56.2

57:56.2

32:17.8

18:41/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Emily Garner

56

30

4

21:23.8

21:28.3

 

6:54/M

2

Amy Wells Conroe TX

106

38

8

21:40.2

21:44.0

0:16.3

6:59/M

3

MEGAN MAREK

115

32

15

23:41.5

23:47.7

2:17.6

7:38/M

4

Erin Trantham Conroe TX

107

33

16

24:01.0

24:07.5

2:37.2

7:45/M

5

Emily deMilliano

19

30

32

28:19.8

28:33.5

6:55.9

9:08/M

6

Donna Fabian

159

36

46

30:53.7

31:00.1

9:29.8

9:58/M

7

Melissa Gillespie

144

34

54

32:07.1

32:30.0

10:43.3

10:22/M

8

Stacy Ulbig

186

30

59

33:33.5

33:51.7

12:09.6

10:49/M

9

Karen Fowler

51

34

70

37:00.7

37:20.4

15:36.9

11:56/M

10

Annie Hoelzel

342

30

98

55:41.0

56:07.5

34:17.1

17:58/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

angelina santos

49

45

18

24:29.7

24:39.4

 

7:54/M

2

Priscilla Montoya

187

40

25

26:34.5

26:46.0

2:04.7

8:34/M

3

Courtney west Willis TX

231

43

26

27:16.2

27:21.1

2:46.4

8:48/M

4

Nicole Moraw

102

40

37

29:30.7

29:42.6

5:00.9

9:31/M

5

Char Townsend Spring TX

101

44

45

30:47.8

31:16.5

6:18.0

9:56/M

6

Stacey Sessions

263

46

47

31:01.1

31:47.7

6:31.3

10:00/M

7

Carol Joy

118

48

65

36:17.2

36:37.6

11:47.4

11:42/M

8

Michelle Hebert

218

46

75

38:38.3

38:46.3

14:08.5

12:28/M

9

Judy Oliver

59

41

93

52:11.2

52:47.7

27:41.4

16:50/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Jan Parks

325

53

34

29:05.7

29:28.5

 

9:23/M

2

debbie tripp Woodlands

236

54

38

29:31.0

29:35.7

0:25.3

9:31/M

3

Sylvia Culver

1015

50

50

31:45.3

32:07.3

2:39.6

10:15/M

4

Anna Shreves Midway TX

225

50

74

38:04.6

38:23.0

8:58.8

12:17/M

5

Sandra Martin Beaumont TX

169

52

84

41:39.4

42:03.5

12:33.7

13:26/M

6

Charlotte Tomkavits

207

52

91

46:42.4

47:15.6

17:36.7

15:04/M

7

SHERRIE NETTLES Livingston TX

44

56

92

48:51.2

49:11.4

19:45.5

15:45/M

8

Kenaz Kenaz

286

59

95

54:37.4

55:01.7

25:31.6

17:37/M

9

Katherine Josey

143

50

96

54:37.8

55:02.0

25:32.1

17:37/M

 
Top

Female 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Gigi Bishop

220

67

39

29:39.7

29:44.2

 

9:34/M

2

janice pietrzak Oak Ridge North, Tx

337

65

72

37:32.8

38:02.5

7:53.0

12:06/M

3

Olivia Brown

221

64

76

39:22.4

39:45.9

9:42.7

12:42/M

4

Mary Deason

66

65

81

41:16.0

41:37.0

11:36.2

13:19/M

5

Sheila Stimmel

167

65

101

1:04:26.9

1:05:02.9

34:47.1

20:47/M

 
Top

Female 70 +

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Barbara Chenette

127

74

68

36:58.7

37:21.6

 

11:55/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Carlo Deason

67

41

1

18:11.8

18:11.8

 

5:52/M

 
Top

Male 10 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Brighton Boswell

259

10

30

27:58.2

28:08.7

 

9:01/M

2

Jerry Wellman

206

10

82

41:17.4

41:50.3

13:19.2

13:19/M

3

Caleb Martin

174

8

88

42:49.8

43:13.9

14:51.5

13:49/M

4

Joel Martin

175

7

89

42:55.3

43:18.4

14:57.1

13:51/M

 
Top

Male 11 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Andrew Cordell

158

14

24

26:26.3

26:28.9

 

8:32/M

2

Paul Oliver

60

14

27

27:21.4

27:44.3

0:55.1

8:49/M

3

Samuel Slaughter

126

11

28

27:54.4

27:55.8

1:28.1

9:00/M

4

taylor krischke

234

13

35

29:24.1

29:24.7

2:57.8

9:29/M

5

James Oliver

61

12

94

52:11.7

52:48.3

25:45.4

16:50/M

 
Top

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Eric Sessions

264

19

42

30:37.7

31:21.6

 

9:53/M

 
Top

Male 20 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

rob tripp

237

24

3

21:19.1

21:21.0

 

6:53/M

2

James Spencer

1170

29

5

21:27.3

21:31.0

0:08.1

6:55/M

3

Daniel Lemon

81

25

13

22:43.8

23:01.4

1:24.6

7:20/M

4

Jonathan Douglas

129

27

48

31:08.5

31:21.6

9:49.4

10:03/M

5

Seth Leal

196

20

64

35:15.4

35:32.4

13:56.3

11:22/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Jeremy Martin

173

32

7

21:34.6

21:59.4

 

6:57/M

2

Justin Bickford

347

30

9

22:01.8

22:03.8

0:27.1

7:06/M

3

Andrew Aboltin The Woodlands TX

267

31

14

22:48.5

23:02.4

1:13.9

7:21/M

4

Clayton Fisher

975

32

17

24:17.8

24:19.8

2:43.1

7:50/M

5

Chris deMilliano

18

34

20

24:31.6

24:46.1

2:56.9

7:55/M

6

Chris Godby

322

38

33

28:42.5

28:43.1

7:07.8

9:15/M

7

Stephen Griffin Woodlands TX

24

37

52

31:58.1

31:58.8

10:23.4

10:19/M

8

Armand Robinson

227

31

77

39:30.8

40:51.2

17:56.1

12:45/M

9

Ramon Shick

253

38

99

57:34.3

57:42.0

35:59.6

18:34/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

jose moreno Cypress TX

277

49

22

24:55.3

24:55.3

 

8:02/M

2

Curtis Epnett

122

47

29

27:56.2

27:56.6

3:00.8

9:01/M

3

Brian Goldberg

340

45

58

32:54.5

32:59.1

7:59.1

10:37/M

4

Will Oliver

58

43

79

40:41.1

41:08.2

15:45.7

13:07/M

5

Robert Williams

312

44

86

41:47.9

42:13.1

16:52.6

13:29/M

6

Lilo Flores

933

40

87

41:58.6

42:15.2

17:03.2

13:32/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Michael Macias

268

50

43

30:40.2

30:56.6

 

9:54/M

2

Roger Collins

1031

55

55

32:10.4

32:39.5

1:30.1

10:23/M

3

MIKE BURNETT

306

58

57

32:34.2

32:49.2

1:53.9

10:30/M

4

william Woodward

317

50

69

36:58.9

37:38.3

6:18.6

11:55/M

5

Richard Ybarra

163

52

90

45:54.8

45:54.8

15:14.5

14:48/M

 
Top

Male 60 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Leo Beaulieu Conroe TX

305

63

6

21:32.4

21:36.8

 

6:57/M

2

Robert Barnhill

185

63

36

29:24.9

29:43.5

7:52.5

9:29/M

3

Barry Buschmann

109

64

66

36:21.4

36:41.2

14:48.9

11:44/M

4

Alton Robinson

226

64

71

37:24.9

38:23.0

15:52.4

12:04/M

5

joseph pietrzak Oak Ridge North, Tx

336

66

73

37:33.5

38:02.7

16:01.0

12:07/M

 
Top

Male 70 to 98

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Chip Time

Gun Time

Time Back

Pace

1

Ben Bishop

219

71

40

30:03.9

30:10.2

 

9:42/M

2

Howard Stimmel

166

72

102

1:04:28.2

1:05:04.1

34:24.2

20:48/M