Darling Dash

Age Group Results

February 21, 2016


Timing by Run Wild Sports Timing Inc. (results questions? gmulvihill@aol.com)


Men: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 99-99
Women: Top Finishers 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 99-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Elyssa Rodarte Sugarland TEXAS 1567 11 11   23:02.1 23:02.1 7:26/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Darwin Price 1901 26 1   16:51.4 16:53.6 5:26/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Zoraya Garza 1873 12 15   24:07.1 24:07.4 7:47/M
2 Angie Pena 1874 9 24 1:45.9 25:53.1 25:53.5 8:21/M
3 Patricia Flores Houston TX 1872 10 25 1:48.0 25:55.1 25:55.4 8:22/M
4 Rheanna Eide 1886 12 35 3:53.0 28:00.2 28:03.0 9:02/M
5 Masha Kraly 1590 10 55 8:23.8 32:31.0 32:31.0 10:29/M
6 Kesha Kraly 1591 10 56 8:23.8 32:31.0 32:31.0 10:29/M
7 Emma Levy 1808 9 67 11:32.5 35:39.7 35:40.2 11:30/M
8 Jada Angeline Manuel 1804 12 84 14:53.9 39:01.1 39:02.9 12:35/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Reese Vannerson Sugar Land TX 1568 11 5   20:04.9 20:05.1 6:28/M
2 Liam Amling 1877 11 8 1:38.1 21:43.1 21:43.3 7:00/M
3 Jay Brandon Manuel 1805 10 19 5:11.4 25:16.4 25:17.4 8:09/M
4 Patrick Shiao 1614 0 31 7:21.1 27:26.0 27:26.3 8:51/M
5 Ayden Treadaway 1879 8 36 8:12.0 28:17.0 28:17.5 9:07/M
6 Wade Weber 1893 8 38 8:19.7 28:24.7 28:25.5 9:10/M
7 Michael Alvarez Friendswood TX 1868 10 39 8:19.8 28:24.8 28:26.9 9:10/M
8 Gus Focke 1878 9 44 9:19.7 29:24.7 29:25.4 9:29/M
9 Matthew Valeri 1588 10 46 9:37.6 29:42.6 29:42.8 9:35/M
10 Chester P 1911 12 53 11:46.2 31:51.2 31:51.9 10:16/M
Top

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Stephanie Vu 1597 18 123   52:44.9 52:44.9 17:01/M
Top

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jake Nethery 1847 13 58   33:12.8 33:18.8 10:43/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Veronica Williams 1882 25 42   28:37.6 28:40.3 9:14/M
2 Natalia Rutherford 1903 23 65 5:57.3 34:34.9 34:43.5 11:09/M
3 Angel Goines La Porte TX 1835 29 69 7:42.1 36:19.7 36:23.8 11:43/M
4 Danielle Mitchell 1789 23 78 8:56.0 37:33.6 37:38.2 12:07/M
5 Vina Nguyen 1512 27 87 10:30.3 39:08.0 39:19.3 12:37/M
6 Hannah Moses 1880 26 90 10:56.1 39:33.7 39:40.1 12:45/M
7 Renae Wilson 1865 21 96 12:56.2 41:33.8 41:46.0 13:24/M
8 Daney Inoa 1839 27 99 14:45.9 43:23.5 43:28.7 14:00/M
9 Heather Tumlinson 1861 27 114 23:08.6 51:46.3 52:07.2 16:42/M
10 Esthefany Cabrera 1816 26 130 25:17.1 53:54.8 54:00.7 17:23/M
11 Briana Castillo 1817 21 132 25:54.3 54:31.9 54:37.4 17:35/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Ben Schulz Katy TX 1511 29 2   19:05.8 19:05.8 6:09/M
2 Daniel Roilezft 1899 25 32 8:35.6 27:41.4 27:57.8 8:56/M
3 Jason McKonnie 1907 26 105 27:28.5 46:34.4 46:41.4 15:01/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Lupita Flores Houston TX 1833 34 17   24:40.9 24:41.3 7:57/M
2 Taushah Crawford Houston TX 1825 32 28 1:50.4 26:31.3 26:33.3 8:33/M
3 Victoria McDonough 1843 30 29 2:25.8 27:06.8 27:16.8 8:45/M
4 Kim Stech 1860 38 45 5:00.3 29:41.2 29:47.4 9:35/M
5 Janelle Escayg 1801 35 66 10:11.5 34:52.5 34:59.9 11:15/M
6 Dawn Keen 1840 38 68 11:05.2 35:46.2 35:46.2 11:32/M
7 Jessica Gunn La Porte TX 1836 37 77 12:40.1 37:21.1 37:24.6 12:03/M
8 Salimah Shaheed 1857 30 80 13:18.8 37:59.8 37:59.8 12:15/M
9 Tiffany Henderson 1788 32 82 13:58.5 38:39.5 38:43.4 12:28/M
10 Naomi Lightfoot 1813 33 92 15:25.2 40:06.1 40:17.0 12:56/M
11 Mgbore Sheldon Houston TX 1859 34 93 15:26.2 40:07.2 40:17.5 12:56/M
12 Ashley Bernal 1616 30 94 15:43.4 40:24.4 40:33.8 13:02/M
13 Ashlyn Nethery 1849 39 97 17:15.5 41:56.4 42:04.4 13:32/M
14 Rosina Kiggundu 1556 33 98 17:52.5 42:33.5 45:12.5 13:44/M
15 Candace Simmons 1914 37 100 19:08.2 43:49.2 44:05.5 14:08/M
16 Thelma Bannister 1811 37 102 19:42.8 44:23.8 44:29.0 14:19/M
17 Amy Small 1559 36 106 23:54.3 48:35.2 48:45.7 15:40/M
18 Melissa Castillo 1819 35 125 28:13.8 52:54.8 53:01.2 17:04/M
19 Yesenia Moquete 1845 34 127 28:40.5 53:21.5 53:28.4 17:13/M
20 Kathleen Coleman 1574 31 129 29:12.4 53:53.4 54:11.4 17:23/M
21 Monika Welborn Richmond TX 1863 37 134 37:12.4 1:01:53.3 1:01:53.3 19:58/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jorge Flores Houston TX 1834 38 3   19:30.8 19:30.8 6:17/M
2 Justin Deutsch Houston TX 1830 33 6 0:47.7 20:18.6 20:20.9 6:33/M
3 Robert Lopez 1842 34 16 4:44.7 24:15.6 24:22.7 7:49/M
4 Brent Blair 1809 31 20 5:50.8 25:21.7 25:25.3 8:11/M
5 Sorcel Wilson 1910 39 22 6:01.1 25:31.9 25:39.9 8:14/M
6 Jammy Kiggundu 1557 37 27 6:40.7 26:11.6 28:51.0 8:27/M
7 Warren Clavelle II 1821 37 30 7:41.7 27:12.5 27:25.3 8:46/M
8 Wayne Smith 1885 34 34 8:28.4 27:59.2 28:02.7 9:02/M
9 Jordan McDonough 1844 30 52 10:54.8 30:25.7 30:36.2 9:49/M
10 Greg Christie 1820 37 54 12:33.5 32:04.4 32:12.4 10:21/M
11 Carl Henderson 1786 34 61 14:15.6 33:46.5 33:49.5 10:54/M
12 Chris White 1889 32 63 14:51.1 34:22.0 34:26.1 11:05/M
13 Brad Sunnes 1884 38 73 17:18.2 36:49.1 37:00.4 11:53/M
14 Stefanie Sunnes 1883 35 74 17:18.3 36:49.2 37:00.3 11:53/M
15 Byron O'Neal 1853 39 75 17:36.7 37:07.5 37:20.0 11:58/M
16 Braulio Castillo 1818 34 88 19:39.6 39:10.5 39:16.5 12:38/M
17 Ahmad Shaheed 1858 38 89 19:52.1 39:23.0 39:23.0 12:42/M
18 Titus Hodums 1916 33 95 21:12.2 40:43.0 44:06.0 13:08/M
19 Mark Simmons Houston TX 1913 37 101 24:18.7 43:49.6 44:05.3 14:08/M
20 Donnell Turner 1566 35 121 33:13.1 52:44.0 53:06.0 17:01/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Latiffany Sauls Missouri City TX 1541 45 33   27:52.5 27:55.0 8:59/M
2 Erika Alvarez Houston TX 1810 40 40 0:32.5 28:25.0 28:26.8 9:10/M
3 Michelle Brown 1815 43 41 0:39.6 28:32.1 28:33.9 9:12/M
4 Milessa Rutherford 1902 47 49 2:06.2 29:58.7 30:05.7 9:40/M
5 Peggy Roeleejanto 1592 46 60 5:38.2 33:30.7 33:32.2 10:48/M
6 Marchelle Hensley Stafford TX 1837 47 79 9:58.0 37:50.5 37:55.4 12:12/M
7 Shareese Houston-Motley 1806 44 81 10:24.3 38:16.9 38:25.2 12:21/M
8 Brenda Manuel 1803 46 85 11:12.8 39:05.3 39:07.7 12:36/M
9 Randi Dearujo 1829 43 86 11:15.3 39:07.8 39:14.9 12:37/M
10 Wendy Levy 1807 44 91 12:00.5 39:53.0 39:54.6 12:52/M
11 Nelly Brierty Missouri City TX 1599 48 107 20:55.4 48:47.9 49:01.3 15:44/M
12 Jacquelyn Makay 1898 40 110 21:31.5 49:24.0 49:30.5 15:56/M
13 Barbara Pratt 1854 45 116 24:04.3 51:56.8 52:16.1 16:45/M
14 Shannon Bonner 1909 43 117 24:15.0 52:07.6 52:16.6 16:49/M
15 Gabriel Bertrand 1812 45 118 24:22.3 52:14.8 53:00.9 16:51/M
16 Mary Andress-Reed 1900 40 119 24:22.4 52:14.9 53:00.4 16:51/M
17 Tanisha Lee 1593 43 133 26:43.6 54:36.1 54:39.5 17:37/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Stefan Amling Houston TX 1894 48 9   22:06.4 22:07.6 7:08/M
2 Gregory Donovan Cypress TX 1888 48 12 1:21.0 23:27.4 23:27.4 7:34/M
3 Nathan Weber 1892 46 37 6:16.6 28:23.0 28:24.4 9:09/M
4 Jaime Manuel 1802 49 48 7:51.8 29:58.2 29:58.4 9:40/M
5 Eric Nethery 1848 42 57 11:05.2 33:11.6 33:19.1 10:42/M
6 Ordel Davis 1890 40 62 11:54.5 34:00.9 34:08.4 10:58/M
7 Alan Ekpenyong 1915 40 76 15:12.9 37:19.3 43:45.1 12:02/M
8 Bisi Nwaokelemeh 1850 40 109 26:44.0 48:50.4 48:50.4 15:45/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Helen Smith Richmond TX 1784 57 43   29:11.2 29:14.1 9:25/M
2 Susie Drask 1887 55 50 0:55.2 30:06.4 30:10.4 9:43/M
3 Clari Dachman Sugar Land TX 1798 50 51 1:13.5 30:24.7 30:31.4 9:48/M
4 Vicki Villarreal Webster TX 1999 53 64 5:15.4 34:26.6 34:29.3 11:06/M
5 Jacquenette Greene Richmond TEXAS 1794 54 70 7:08.9 36:20.1 36:26.6 11:43/M
6 Gayle Wellborn 1827 57 72 7:19.9 36:31.1 36:40.0 11:47/M
7 Rosibel Estopinal 1831 54 83 9:47.3 38:58.6 39:10.6 12:34/M
8 Amy Shiao 1618 54 104 16:49.7 46:01.0 46:06.5 14:51/M
9 Sharon James 1998 56 112 22:31.8 51:43.0 51:55.8 16:41/M
10 Eva Cleaver 1785 55 115 22:37.7 51:49.0 51:55.2 16:43/M
11 Marcella Christophe 1565 52 122 23:32.9 52:44.1 53:06.4 17:01/M
12 Tina Chang 1743 52 126 23:52.4 53:03.7 53:12.7 17:07/M
13 Geraldine Cox 1824 59 128 24:38.2 53:49.4 53:54.0 17:22/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dave Nelson 1846 51 10   22:13.4 22:14.3 7:10/M
2 Byron Brame 1814 51 13 1:14.8 23:28.2 23:28.9 7:34/M
3 George Lewis Sugar Land TX 1560 52 23 3:27.2 25:40.6 25:43.6 8:17/M
4 Robert Sawchuk Sugar Land TX 1522 51 26 3:42.2 25:55.6 25:58.6 8:22/M
5 Rich Dachman 1799 59 71 14:16.8 36:30.2 36:38.3 11:46/M
6 Joseph Shiao 1606 57 103 22:36.6 44:50.0 44:54.7 14:28/M
7 Robert Brierty 1598 58 108 26:34.9 48:48.4 49:01.4 15:45/M
8 Kenneth Thompson Richmond TX 1795 55 120 30:12.1 52:25.5 52:25.5 16:55/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Debbie Hundl 1838 62 113   51:46.1 52:06.4 16:42/M
2 Elaine Duncan 1584 60 131 2:08.9 53:55.1 54:12.3 17:24/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Bayer Richmond TX 2000 60 14   23:39.2 23:41.6 7:38/M
2 Tim Coleman 1573 61 18 1:18.7 24:57.9 24:59.9 8:03/M
3 Kalevi Kairemo 1876 60 21 1:46.3 25:25.6 25:26.8 8:12/M
4 Sam Duncan 1583 64 111 26:43.8 50:23.1 50:39.5 16:15/M
5 Clifford Christophe 1561 62 124 29:06.2 52:45.5 53:06.7 17:01/M
Top

unknown

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Latravia Pierce 1904 99 47   29:45.6 29:48.8 9:36/M
2 Yovana Velasquez 1906 99 59 3:43.5 33:29.1 33:34.2 10:48/M
Top

unknown

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Edward Williams 1881 99 4   19:47.6 19:49.3 6:23/M
2 Edwin Rodriguez 1905 99 7 1:54.8 21:42.5 21:43.8 7:00/M