Brent 5K

Age Group Results

October 20, 2012


Results By Run Wild Sports Timing (results questions? gmulvihill@aol.com)


Men: 0-18 19-30 31-40 41-49 50-98 99-99
Women: 0-18 19-30 31-40 41-49 50-98 99-99

5K Run

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 BROOKE SAMUELIAN 210 29 12   23:06.6 7:27/M
Top

Female 18 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Grace Han 115 15 28   26:49.8 8:39/M
2 Rachel Jensen 176 12 58 7:37.7 34:27.6 11:07/M
3 Chelsea Moss 131 16 60 8:28.9 35:18.8 11:23/M
4 Alicia Reynolds 144 14 61 8:29.1 35:19.0 11:24/M
5 Carina Henry 117 16 64 8:33.5 35:23.4 11:25/M
6 Miranda Grogan 114 17 66 8:46.2 35:36.1 11:29/M
Top

Female 19 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Sandra Ramirez 143 25 36   28:30.9 9:12/M
2 Laura Ryan Houston TX 149 28 37 0:17.7 28:48.6 9:17/M
3 Virginia Duhon 108 30 38 0:19.8 28:50.8 9:18/M
4 Whitney Weaver 155 21 41 1:23.9 29:54.8 9:39/M
5 Tamra Chambers 179 25 42 1:51.3 30:22.3 9:48/M
6 Cortney Jarvis 171 29 43 2:26.4 30:57.3 9:59/M
7 Danielle Mays 127 27 51 3:29.7 32:00.6 10:19/M
8 Laura Mays 128 29 63 6:50.4 35:21.3 11:24/M
9 Darisse Ruben 145 19 73 14:50.4 43:21.3 13:59/M
10 Hanna Mathew 126 20 78 17:33.6 46:04.5 14:52/M
Top

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Connie Schlageter Richmond TX 193 31 48   31:41.0 10:13/M
2 Melanie Jensen 174 38 53 1:36.4 33:17.5 10:44/M
3 Michelle Barth 103 31 71 9:41.3 41:22.3 13:21/M
Top

Female 41 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Doerte Steinhoff 168 41 13   23:24.2 7:33/M
2 Amanda Mayock 166 43 35 4:57.0 28:21.2 9:09/M
3 Melissa Sandorf 188 49 45 7:44.2 31:08.5 10:03/M
4 Lisa Hickman 118 45 55 10:23.8 33:48.0 10:54/M
5 April Gessel 111 46 65 12:00.6 35:24.9 11:25/M
6 Diane Barrow 101 49 69 15:33.0 38:57.3 12:34/M
7 Ginny Wiland 181 41 74 20:08.2 43:32.5 14:03/M
8 Karen Cortez-Calbang 106 45 79 23:54.2 47:18.4 15:15/M
Top

Female 50+

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Lisa Butler 104 54 44   31:04.4 10:01/M
2 Robin Sparwasser 151 50 46 0:26.3 31:30.7 10:10/M
3 Debbie Guest 163 54 56 2:51.8 33:56.3 10:57/M
4 Barbara Barnhart 194 64 67 6:23.5 37:27.9 12:05/M
Top

Female 99 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 DARLENE YALOTRIP 224 99 50   31:49.8 10:16/M
2 Melinda Henry 216 99 68 6:27.7 38:17.5 12:21/M
3 Debbie Ruben 146 99 72 11:31.2 43:21.0 13:59/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Benjamin Hillyard 159 28 1   18:44.8 6:03/M
Top

Male 18 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ben Barrow 100 14 5   21:53.9 7:04/M
2 SAM SCANDER 212 16 6 0:03.2 21:57.1 7:05/M
3 Conner Smith 189 16 16 2:06.4 24:00.3 7:45/M
4 JULIAN LIBIN 214 18 17 2:10.9 24:04.8 7:46/M
5 Connor Foley 169 16 21 2:29.5 24:23.4 7:52/M
6 Blake Kennington 205 15 23 3:20.4 25:14.3 8:08/M
7 Dillon Kabot 199 14 24 3:24.5 25:18.4 8:10/M
8 BRYAN POOLE 222 16 29 5:03.1 26:57.0 8:42/M
9 Brandon Enyart 183 17 34 5:41.3 27:35.2 8:54/M
10 Luke Mayock 167 15 47 9:44.5 31:38.5 10:12/M
11 Unknown Partic. 219 219 70 17:03.5 38:57.4 12:34/M
12 RUSTY GENSON 218 16 76 22:05.1 43:59.0 14:11/M
13 Ali Nemani 137 13 77 23:57.2 45:51.1 14:47/M
Top

Male 19 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 THOMAS AINSCOUGH 202 25 7   22:16.0 7:11/M
2 JEFF SKANCHY 211 25 8 0:01.0 22:17.0 7:11/M
3 TREVOR KOENCK 203 23 10 0:15.0 22:31.0 7:16/M
4 Tim Wood 184 27 18 1:55.9 24:11.9 7:48/M
5 Scott Nelson 136 26 20 2:05.7 24:21.7 7:51/M
6 josh martinez martinez 182 21 25 3:56.8 26:12.8 8:27/M
7 James Simmons 150 27 27 4:03.9 26:19.9 8:29/M
8 Eric Rickords 170 29 31 4:50.1 27:06.1 8:45/M
9 Ben Njaravelil 139 21 52 10:16.3 32:32.3 10:30/M
10 Jim Porter 142 27 57 11:40.4 33:56.4 10:57/M
11 Tanner Mays 129 30 62 13:05.1 35:21.1 11:24/M
Top

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Josh Petersen 141 32 39   29:12.5 9:25/M
2 Joe Griffin 191 32 54 4:18.1 33:30.6 10:48/M
3 Scott Wiland 180 40 75 14:20.4 43:33.0 14:03/M
Top

Male 41 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Daryle Ryan Sugarland TX 147 44 3   19:51.4 6:24/M
2 Darin Moss 132 48 4 1:27.5 21:19.0 6:53/M
3 Stan Jensen 175 44 15 3:57.6 23:49.0 7:41/M
4 Ken Han 116 41 32 7:25.4 27:16.8 8:48/M
5 Phil Morgante 187 49 59 14:45.4 34:36.8 11:10/M
6 Michael Zummallen 158 44 80 27:53.6 47:45.0 15:24/M
Top

Male 50 +

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Malcolm Greig 186 50 9   22:24.9 7:14/M
2 Ken Barrow 102 52 19 1:56.7 24:21.6 7:51/M
3 Rick Stilovich 192 57 49 9:17.4 31:42.4 10:14/M
Top

Male 99 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Brandt Wronski 208 99 2   19:17.5 6:13/M
2 Kenneth Shavers 207 99 11 3:16.3 22:33.9 7:16/M
3 Mike Kennington 204 99 14 4:27.4 23:45.0 7:40/M
4 Jimmy Vandever 201 99 22 5:10.2 24:27.8 7:53/M
5 TOM GROSS 206 99 26 6:57.6 26:15.2 8:28/M
6 TOM WRONSKI 209 99 30 7:43.3 27:00.9 8:43/M
7 TOM POOLE 223 99 33 8:00.8 27:18.4 8:48/M
8 ANGEL DIAZ 215 99 40 10:06.2 29:23.8 9:29/M