Arbor Challenge

Age Group Results

March 29, 2015


Results By Run Wild Sports Timing. Inc. (results questions? gmulvihill@aol.com)


Age Group Men: 0-40 41-99
Age Group Women: 0-40 41-99
Relay-Male Men: 1-99
Relay-Male Women:
Relay-Female Men:
Relay-Female Women: 1-99
Relay-Mixed Men:
Relay-Mixed Women: 1-99

Age Group

Top

Female 40 and Under

  Overall   ------------ Row ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Swim ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run 2M ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 2 Stacy Holden 22 38 21 7:43.1 5 0:34.3 3 5:29.9 1 0:40.1 1 11:51.8 5:56/M   26:19.3
2 3 Carleigh Kutac 27 24 7 6:38.3 4 0:30.7 1 4:14.0 4 0:53.7 3 14:06.8 7:03/M 0:04.3 26:23.7
3 9 Laura McSweeney 38 34 3 6:17.6 16 0:51.3 4 5:43.9 6 1:01.0 6 14:23.9 7:12/M 1:58.5 28:17.9
4 10 Rebecca Corson 9 30 12 7:03.2 7 0:37.1 2 4:51.4 5 0:55.8 10 15:12.8 7:36/M 2:21.2 28:40.5
5 12 Megan Thornell 53 31 2 5:59.9     8 6:16.7 2 0:42.9 21 21:31.2 10:46/M 2:45.6 29:04.9
6 13 Christine Flood 14 32 14 7:09.3 10 0:42.4 5 5:45.1 10 1:16.8 5 14:12.2 7:06/M 2:46.7 29:06.0
7 14 Diana Ferguson 13 33 20 7:36.5 8 0:37.5 6 6:04.1 11 1:20.7 2 13:32.9 6:46/M 2:52.6 29:11.9
8 15 Alma Lind 29 35 1 2:34.0     22 10:57.7 20 2:16.3 8 14:51.6 7:26/M 2:53.0 29:12.3
9 16 Erica Calvery 4 37 5 6:32.3 9 0:41.4 9 6:38.0 12 1:25.2 4 14:07.5 7:04/M 3:05.2 29:24.6
10 17 Ginger Spencer 52 31 4 6:28.8 1 0:24.0 13 7:02.0 7 1:02.2 7 14:34.7 7:17/M 3:12.5 29:31.9
11 21 Ania Jackow 25 24 6 6:33.9 11 0:46.4 10 6:40.6 13 1:29.9 9 14:52.2 7:26/M 4:03.9 30:23.2
12 23 Kendra Garroutte 15 37 10 7:01.6 6 0:36.0 14 7:06.3 3 0:48.8 11 15:17.1 7:39/M 4:30.6 30:49.9
13 31 Patricia Lavin 28 34 17 7:20.7 3 0:30.7 16 7:26.4 17 1:57.0 13 16:46.0 8:23/M 7:41.5 34:00.9
14 32 Valerie Coyle 10 40 11 7:01.7 15 0:49.4 19 8:27.7 9 1:16.5 12 16:38.4 8:19/M 7:54.5 34:13.8
15 34 Summer Swalllow 77 34 8 6:38.7 19 1:33.5 11 6:52.0 19 2:09.1 14 17:29.1 8:45/M 8:23.2 34:42.5
16 37 Lisa Box 3 37 18 7:21.3 13 0:46.8 7 6:10.3 15 1:54.6 18 20:17.9 10:09/M 10:11.7 36:31.0
17 38 Mary Rohrdanz 47 39 15 7:16.8 17 1:10.8 12 6:59.0 14 1:35.4 16 19:32.9 9:46/M 10:15.7 36:35.0
18 39 Lauren Rothman 48 33 16 7:19.4 12 0:46.7 18 8:27.4 18 2:01.0 15 18:02.6 9:01/M 10:18.0 36:37.3
19 40 Evelyn R Ward 61 30 9 7:01.1 18 1:15.7 15 7:11.8 16 1:54.7 17 19:47.0 9:54/M 10:51.2 37:10.5
20 46 Ann Markovich 34 28 24 8:41.3 2 0:29.2 17 7:32.9 8 1:03.5 22 23:48.1 11:54/M 15:15.9 41:35.2
21 51 Cassie McClung 37 32 23 8:06.7 21 2:01.6 20 8:45.3 21 3:22.9 20 21:05.8 10:33/M 17:03.2 43:22.5
22 52 Mariaha Pedder 44 33 19 7:24.6 14 0:47.5     23 11:24.5 23 24:06.1 12:03/M 17:23.5 43:42.8
23 53 Andi Mikeska 40 36 13 7:04.1 22 2:41.8 21 8:58.7 22 4:30.3 19 20:41.9 10:21/M 17:37.6 43:56.9
24 54 Kristen Nestor 43 32 22 7:43.6 20 1:48.1 23 11:12.7     24 30:52.6 15:26/M 25:17.8 51:37.1
 
Top

Male 40 and Under

  Overall   ------------ Row ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Swim ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run 2M ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 Joel Beard 2 28 5 6:04.5 1 0:21.8 1 4:11.2 1 0:39.0 3 13:39.3 6:50/M   24:56.1
2 4 Paul Carrillo 20 38 2 0:22.8 11 0:56.6 12 8:55.7 12 2:06.3 7 14:37.6 7:19/M 2:03.1 26:59.2
3 5 Brad Mauritzen 35 37 7 6:22.7 2 0:25.6 7 6:55.8 7 1:33.8 1 11:47.0 5:54/M 2:09.1 27:05.2
4 6 Ian Hunter 24 25 3 5:52.7 8 0:44.5 5 6:29.5 6 1:33.2 2 12:43.0 6:22/M 2:27.0 27:23.1
5 18 Jonathon Tovar 54 20 10 6:48.5 3 0:29.7 2 5:33.1     13 16:52.5 8:26/M 4:47.8 29:43.9
6 19 George Conces IV 8 28 1 0:09.9 15 6:41.6 6 6:48.5 11 2:05.5 6 14:00.5 7:00/M 4:50.0 29:46.1
7 22 Sebastia Chalregh 76 15 15 7:21.5 4 0:31.3 3 6:08.9 2 0:54.1 8 15:31.1 7:46/M 5:30.9 30:27.0
8 25 Joe Sims 51 37 6 6:12.0 7 0:42.5 9 7:04.2 8 1:41.0 11 16:14.3 8:07/M 6:58.1 31:54.2
9 27 Jake Reistroffer 46 16 12 6:56.9 9 0:47.8 4 6:15.7 10 2:05.4 12 16:38.1 8:19/M 7:47.9 32:44.0
10 28 Christopher Hohman 5 31 11 6:52.5 5 0:32.3 10 7:37.5 5 1:28.7 10 16:13.3 8:07/M 7:48.5 32:44.6
11 30 Garrett Gee 16 31 4 6:02.1 12 1:03.7 14 10:52.4 9 1:44.4 4 13:51.9 6:56/M 8:38.6 33:34.7
12 36 Mark Holden 21 36 9 6:46.7 10 0:54.7 11 8:47.1 3 1:18.8 14 17:58.1 8:59/M 10:49.5 35:45.6
13 41 Zulkifl Gire 18 20 8 6:42.6 13 1:14.9 16 12:22.7 14 3:09.8 5 13:57.9 6:59/M 12:31.9 37:28.1
14 42 Juan Castaneda 6 36 13 7:01.4 14 1:22.1 15 12:12.4 13 2:07.4 9 16:02.7 8:01/M 13:50.1 38:46.2
15 45 Javier Vincenti 58 37 16 10:56.3     13 9:24.7 15 3:35.1 15 20:59.5 10:30/M 16:20.5 41:16.6
16 47 Mathew Chalerat 75 17 14 7:12.0 6 0:36.1 8 7:02.5 4 1:23.8 16 25:50.6 12:55/M 17:09.1 42:05.2
 
Top

Female 41 and Over

  Overall   ------------ Row ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Swim ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run 2M ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 8 Dian Ginsberg 17 50 3 7:14.5 1 0:22.2 2 5:48.5 1 0:39.8 1 13:58.3 6:59/M   28:03.5
2 11 Heide Mairs 32 54 2 7:14.1 2 0:29.9 1 5:27.5 2 1:03.6 2 14:33.2 7:17/M 0:44.9 28:48.4
3 33 Jessica McClain 36 41 1 7:03.6 3 0:46.4 5 8:11.5 3 1:26.0 3 17:03.8 8:32/M 6:27.9 34:31.4
4 44 Margarita Moreno 41 44 5 7:44.6 6 1:43.6 3 6:37.9 6 4:39.6 4 18:20.2 9:10/M 11:02.6 39:06.1
5 49 Kimberly Munsell 42 47 4 7:28.7 4 1:09.0 4 7:16.7 4 2:30.4 6 24:00.8 12:00/M 14:22.2 42:25.7
6 50 Cher Schmitt 50 42 6 7:48.8 5 1:23.1 6 9:41.7 5 3:46.4 5 20:41.5 10:21/M 15:18.2 43:21.8
 
Top

Male 41 and Over

  Overall   ------------ Row ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Swim ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run 2M ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 7 Peter Chalcraft 7 54 2 6:31.5 1 0:26.2 2 6:03.6 1 0:44.9 2 13:53.2 6:57/M   27:39.6
2 20 Gerard Kelemen 26 42 4 6:39.2 6 0:55.0 5 7:10.8 6 2:22.7 1 12:50.6 6:25/M 2:18.8 29:58.4
3 24 Rueben Alaniz 1 57 7 7:20.8 2 0:28.9 3 6:27.3 2 1:01.9 3 15:31.0 7:46/M 3:10.5 30:50.1
4 26 Fred Wagner 60 58 5 6:44.5 3 0:45.2 1 5:47.4 3 1:06.5 7 17:48.1 8:54/M 4:32.2 32:11.9
5 29 Michael Melancon 39 41 6 6:57.9 4 0:45.4 6 7:25.0 5 2:07.3 4 15:43.3 7:52/M 5:19.4 32:59.0
6 35 Timothy Howard 23 62 8 7:52.9 5 0:53.5 7 8:10.1 4 1:58.7 5 16:05.9 8:03/M 7:21.6 35:01.3
7 43 David Quackenbush 45 53 3 6:36.8 8 1:21.2 4 7:08.8 7 3:26.9 8 20:13.3 10:07/M 11:07.5 38:47.1
8 48 Chris Evans 12 44 1 6:30.7 7 1:12.5 8 10:27.2 8 6:29.5 6 17:31.0 8:46/M 14:31.4 42:11.1
 

Relay-Male

Top

Male Relay

  Overall   ------------ Row ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Swim ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run 2M ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 Yep He's Wearing A Speedo 68 31 1 5:42.6 2 0:31.7 1 3:55.2 2 0:20.4 1 12:24.7 6:12/M   22:54.8
2 2 Ex- Fat Kids 73 43 2 6:11.8 1 0:24.2 2 5:19.9 1 0:18.6 2 13:28.0 6:44/M   25:42.7
 

Relay-Female

Top

Female Relay

  Overall   ------------ Row ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Swim ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run 2M ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 The Good, Bad The Hungry 70 36 1 0:12.6 1 0:21.5 1 4:43.7 1 0:22.4 2 15:11.7 7:36/M   20:52.1
2 2 Nanny & Lucy 64 59 3 7:59.2 2 0:25.8 2 5:51.4 3 0:37.2 1 13:56.4 6:58/M 7:58.1 28:50.2
3 3 Moms Of East San Antonio 63 29 2 6:57.0 3 0:38.5 3 6:02.3 2 0:31.2 3 17:13.1 8:37/M 10:30.1 31:22.3
4 4 Arbor School P T O 67 36 4 8:12.5 4 1:17.5 4 7:48.3     4 25:29.7 12:45/M 21:56.0 42:48.2
 

Relay-Mixed

Top

Mixed Relay

  Overall   ------------ Row ------------ ------------ T1 ------------ ------------ Swim ------------ ------------ T2 ------------ ------------ Run 2M ------------ Time Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Back Time
1 1 Behemoth 72 28 1 5:35.8 4 0:32.6 3 5:44.5 2 0:12.5 2 11:57.1 5:59/M 3:10.6 24:02.7
2 2 We Finished 69 29 4 6:58.7 1 0:27.8 4 6:11.5     1 11:24.5 5:42/M 4:10.5 25:02.6
3 3 Team Venghaus 66 12 6 8:06.2 3 0:32.4 1 4:37.7 1 0:08.1 3 16:43.9 8:22/M 9:16.5 30:08.6
4 4 Papaw & Kate 65 9 5 7:34.0 2 0:29.9 5 6:51.5 4 0:38.4 4 17:10.7 8:35/M 11:52.6 32:44.7
5 5 Pancakes& Cupcakes 71 32 2 5:43.6 5 0:34.6 2 5:04.5 3 0:28.6 6 21:08.7 10:34/M 12:08.1 33:00.2
6 6 Woodroff Ervin's 62 37 3 6:23.4 6 1:14.6 6 8:30.9 5 4:19.2 5 18:42.6 9:21/M 18:18.7 39:10.9