Auqathon Age Group

Age Group Results

August 14, 2010


Results By Run Wild Sports Timing (www.runwildsports.com)

Men: 0-14 15-18 19-98 99-99
Women: 0-14 15-18 19-98 99-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Back

Time

1

7

Amy MacHemehl

22

1

6:42.4

 

1

1:08.2

 

1

14:18.1

7:09

 

22:08.7

 
Top

Female 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Back

Time

1

16

Millholland, Drew

12

1

5:18.1

 

1

0:47.8

 

1

19:43.7

9:52

 

25:49.7

2

28

Tran, Mikki

13

2

5:38.6

 

3

1:54.6

 

2

25:15.2

12:38

6:58.8

32:48.5

3

31

Spacek, Crystal

12

3

6:24.4

 

4

1:57.0

 

3

26:10.0

13:05

8:41.8

34:31.5

4

35

Als, Candace

13

4

6:49.5

 

2

1:39.2

 

4

28:31.3

14:16

11:10.3

37:00.0

 
Top

Female 15 to 18

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Back

Time

1

18

Cooper, Kristin

16

1

4:51.2

 

1

1:21.0

 

1

20:05.7

10:03

 

26:18.0

 
Top

Female 19 +

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Back

Time

1

9

Junkin, Carol

44

3

6:15.7

 

1

0:25.8

 

1

16:39.2

8:20

 

23:20.7

2

12

Toon, Terrylynn

50

1

5:48.7

 

3

0:57.9

 

2

17:19.2

8:40

0:45.1

24:05.9

3

22

Tracey Younger

41

4

6:23.4

 

4

1:07.5

 

6

22:00.6

11:00

6:10.8

29:31.5

4

27

Thomas, Ann

51

7

9:27.9

 

9

1:32.4

 

4

20:35.7

10:18

8:15.2

31:36.0

5

29

Hamilton, Lori

48

12

13:05.6

 

5

1:08.4

 

3

18:38.2

9:19

9:31.5

32:52.3

6

30

Aguilar, Josie

55

9

11:17.9

 

6

1:08.7

 

5

21:08.8

10:34

10:14.7

33:35.5

7

32

Hart, Peggy

50

6

7:31.3

 

10

1:38.4

 

9

25:22.1

12:41

11:11.1

34:31.9

8

33

Smith, Marsha

74

5

7:21.0

 

11

1:46.4

 

10

26:43.3

13:22

12:30.0

35:50.8

9

36

Aguilar, Gabrielle

23

11

12:59.5

 

7

1:12.8

 

7

24:02.1

12:01

14:53.7

38:14.5

10

37

Carpenter, Judy

49

8

10:05.6

 

12

4:16.2

 

8

24:58.3

12:29

15:59.4

39:20.1

11

39

Kelsey Howard

24

2

5:59.7

 

2

0:56.1

 

12

32:55.6

16:28

16:30.7

39:51.4

12

40

Vasquez, Angel

39

10

12:03.9

 

8

1:16.9

 

11

27:27.9

13:44

17:28.0

40:48.7

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Back

Time

1

1

Barney, Mike

24

1

5:03.3

 

1

0:19.6

 

1

12:01.2

6:01

 

17:24.2

 
Top

Male 14 and under

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Back

Time

1

17

Millholland, Cameron

11

1

6:23.6

 

1

0:27.5

 

2

19:01.7

9:31

 

25:52.8

2

20

Landry, Jake

11

2

6:52.2

 

2

0:45.7

 

1

19:00.7

9:30

0:45.8

26:38.7

3

34

Tran, Ethan

11

3

6:58.8

 

3

2:17.6

 

3

27:06.9

13:33

10:30.5

36:23.4

 
Top

Male 15 to 18

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Back

Time

1

2

Hanks, Zach

16

2

4:25.6

 

2

0:25.1

 

1

13:14.6

6:37

 

18:05.3

2

3

Owens, James

15

1

4:12.6

 

1

0:24.9

 

4

16:16.4

8:08

2:48.6

20:53.9

3

5

Dao, Dan

16

3

5:10.9

 

4

0:52.2

 

2

15:20.8

7:40

3:18.6

21:23.9

4

11

Craig Duty

18

5

7:02.3

 

3

0:41.0

 

3

16:16.3

8:08

5:54.4

23:59.7

5

24

Michael Duty

17

4

6:59.6

 

5

1:03.3

 

5

22:33.8

11:17

12:31.5

30:36.8

 
Top

Male 19 +

 

Overall

 

------- Swim -------

------- T1 -------

------- Run -------

Time

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Pace

Back

Time

1

4

Sweatt, Greg

40

6

6:11.4

 

1

0:20.7

 

1

14:44.8

7:22

 

21:17.0

2

6

Sollock, Russell

37

4

5:16.0

 

2

0:23.7

 

3

16:24.8

8:12

0:47.5

22:04.5

3

8

Cooper, Brian

22

2

4:40.6

 

6

1:00.4

 

5

17:32.9

8:46

1:56.8

23:13.9

4

10

Brhlik, Michael

44

9

7:09.2

 

5

0:54.5

 

2

15:44.0

7:52

2:30.7

23:47.8

5

13

Mccurtain, Jerry

51

10

8:00.4

 

3

0:23.8

 

4

17:09.0

8:35

4:16.3

25:33.3

6

14

Thomas, Scott

48

5

5:53.7

 

7

1:08.8

 

7

18:31.0

9:16

4:16.5

25:33.6

7

15

Owens, David

47

7

6:17.4

 

8

1:09.4

 

6

18:17.0

9:09

4:26.8

25:43.9

8

19

Howard, Landon

22

1

4:27.3

 

10

1:43.3

 

11

20:25.9

10:13

5:19.5

26:36.6

9

21

James Hudkins

41

8

6:59.9

 

13

2:00.1

 

8

19:18.1

9:39

7:01.0

28:18.1

10

23

Dang, Jonathan

22

3

4:43.5

 

4

0:39.4

 

12

24:25.0

12:13

8:30.9

29:47.9

11

25

Gilbert, Marci

26

11

8:39.4

 

11

1:52.7

 

10

20:21.2

10:11

9:36.2

30:53.3

12

26

Sanchez, Victor

51

12

9:00.5

 

12

1:54.4

 

9

20:03.8

10:02

9:41.7

30:58.7

13

38

Brown, Mike

55

13

9:24.7

 

9

1:19.6

 

13

28:51.3

14:26

18:18.6

39:35.7